Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Zajímavosti v okolí

Koruna Vysočiny

https://www.korunavysociny.cz/

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn je bezpochyby jedním z nejpohádkovějších hradů v České republice a rozhodně stojí za návštěvu.

Jedinečný gotický hrad Pernštejn se nachází v údolí řeky Svratky u Nedvědice a byl sídlem pánů z Pernštejna, kteří patřili k nejdůležitějším a nejmocnějším rodům. Pernštejn byl postaven v 13. století a později rozšířen. Dnes se zachoval v mimořádně dobrém stavu, a to díky tomu, že nebyl nikdy zásadně přestavován a jeho pozdně gotická a raně renesanční podoba je ojedinělým dokladem přeměny středověké pevnosti na luxusní renesanční sídlo.

Nedávno byly obnoveny Vrchnostenské zahrady na jihozápadním svahu hradu, které představují jedinečný soubor zahradních stylů v horském terénu. Turisté mohou projít různými světy v zahradách – od pravidelné francouzské zahrady přes romantickou zahradu, „angločínskou“ část až po lesní partie.

V okolí hradu vás provedou hned tři naučné stezky.

Z parkoviště pod hradem můžete vyjet výletním vláčkem až na hrad.

566 566 101

pernstejn@npu.cz

www.hrad-pernstejn.cz/cs

Zřícenina hradu Zubštejn

Rozsáhlou zříceninu hradu nalezneme na výrazném horském ostrohu v nadmořské výšce přibližně 688 metrů nad vesničkou Pivonice na Bystřicku. Hrad Zubštejn nesl původně název Kámen, latinsky Lapis, až později byl přejmenován na Zubrštejn a posléze se z něj stal Zubštejn.

Rozhledna Karasín

V překrásné přírodě severovýchodní části Vysočiny na kopci Přední skála, 716 metrů nad mořem nedaleko údolní nádrže Vír, najdete zděnou rozhlednu Karasín. Na ochoz rozhledny ve výšce 25 metrů nad zemí vede 128 schodů. Rozhledna byla otevřena 25. května 2002 a nabízí nezapomenutelný výhled na okolní krajinu.

Rozhledna je přístupná každý den v roce, u vstupu je naistalovaný samoobslužný turniket. V přízemí rozhledny je k dispozici občerstvení, sociální zařízení a dětský koutek. Rozhledna je otevřena celoročně, občerstvení v sezóně.

www.karasin.cz

Vírská přehrada

Snahy regulovat kolísání průtoku v povodí řeky Svratky se objevovaly už od roku 1911. Plány na vybudování přehrady ale na nějakou dobu zhatila druhá světová válka. Velká povodeň na začátku 40. let ale přispěla k tomu, že stavba vodního díla Vír začala hned v roce 1947. Dokončena byla o 10 let později, tedy v roce 1957 a o střechu nad hlavou připravila téměř 250 obyvatel z obce Chudobín a části obce Korouhvice, které skončily pod hladinou. Mohutná hráz, která měří 66, 2 metru, s korunou širokou 9 metrů a dlouhou 390 metrů, je třetí nejvyšší u nás. Zajímavostí je, že prvním stavbyvedoucím byl pozdější spisovatel Zdeněk Pluhař, který napsal o stavbě román Modré údolí.

Oblast patří do vyhlášeného přírodního parku Svratecká hornatina. Přírodní rezervací je Vírská skalka s přirozenými lesními porosty a významnými druhy rostlin.

Kolem vodního díla ve Svratecká vodohospodářská naučná stezka, která vás provede nejbližším okolím.

www.pmo.cz