Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Hody v Lískovci

Publikováno . Kategorie .

Hodová neděle v Lískovci v roce 2018 připadla na 28. října, tedy na den vzniku samostatného Československého státu. Od vzniku uplynulo již 100 let, po celé České republice se tedy oslavovalo a výjimkou nebyly ani hody na Lískovci. Ty se nesly letos ve státních barvách, pod májí nechyběl přípitek „na republiku“, zazněla státní hymna i lidové písně. V dopoledních hodinách krojovaná chasa za doprovodu Podhorácké muziky obcházela domy v Kovářové s pozváním pod máj, v odpoledních hodinách poté domy v Lískovci. Program pod májí probíhal podle tradičních postupů, soudil se tedy beran za prohřešky spáchané místními občany. Na závěr pardon přivezl pro berana milost a hodová veselice se přesunula do kulturního domu, kde krojovaná chasa zatancovala část Moravské besedy. Za hudebního doprovodu Podhorácké muziky se tancovalo do večerních hodin.

Hodové neděli předcházel páteční program v kulturním domě, kde se konala předhodová zábava se skupinou VOLT. V sobotu se stavěla a zdobila máj, uklízelo se a probíhaly poslední přípravy na neděli. Až do ranních hodin se hlídala máj, aby nebyla poškozena nebo pokácena občany z okolních obcí.

I přes nevydařené počasí se hody v Lískovci vydařily a všichni se mohou těšit na příští rok. Poděkování patří nejen členům SDH v Lískovci, ale všem, kteří se podíleli na přípravách a průběhu celých hodů.