Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Hody v Lískovci

Publikováno . Kategorie .

I čtvrtý víkend v říjnu patří oslavám tradičních hodů, tentokrát však v Lískovci. S přípravami se začalo již v pátek dopoledne. Mužská část stárkovské chasy se vydala do lesa pro chvojky a následně očištili máj, aby mohla být v sobotu postavena. Děvčata zatím uklízela, pekla, vařila a všichni se večer sešli na předhodové zábavě, kde se o hudební program staral DJ Tronic.

V sobotu přípravy vrcholily. Ráno stárkové opentlily máj, aby následně mohla být tradičním způsobem postavena. V odpoledních hodinách se stárci i stárkové sešli v kulturním domě. Bylo nutné uklidit nepořádek po páteční zábavě a přichystat pentličky. Poté je čekal nelehký úkol, a to přesněji hlídání máje.

Když nadešel čas hodové neděle, sešli se muzikanti a stárci v krojích v kulturním domě, zatím však bez děvčat. Na návsi naladili hlas při první písni a vydali se do obce Kovářová, kde obcházeli každý dům s pozváním pod máj. Po obědě se k nim připojily i jejich stárkové v krojích a společně obešli celou vesnici Lískovec, také s pozváním pod máj. Zde soudní tribunál soudil zločince berana za prohřešky místních občanů. Berana naštěstí osvobodil pardon, proto se mohla hodová veselice přesunout do kulturního domu. Po celý den, i večer v kulturním domě, do kroku, k tanci i poslechu hrála Podhorácká muzika.