Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Hody v naší obci v roce 2013

Publikováno . Kategorie .

Jako každý rok, tak i letos se v říjnu v naší obci uskutečnily dvoje tradiční hody. Ujčovští slaví třetí říjnovou neděli hody Havlovské, nebo také Císařské, na čtvrtou neděli v říjnu připadají hody v Lískovci.

Po nezbytných organizačních přípravách se již pátek nese v hodovém duchu. Předhodová taneční zábava je „zahřívacím kolem“. V sobotu se staví máj a stárci mají za úkol ji uhlídat před ataky omladiny okolních vesnic.

Letošní říjen byl, co počasí se týká, velice příznivý, pro toto období příjemný celodenní sluneční svit zahříval nejen krojovanou chasu, která za doprovodu řízné hudby navštívila od nedělního dopoledne každý dům v obci s pozváním pod máj k soudu berana, kterému byla „přišita“ všechna známá provinění místních. Po vynesení ortelu nad zločincem beranem a po již tradičním omilostnění berana se hodové veselí přeneslo do kulturních domů.

Letos byli ve výhodě návštěvníci hodové veselice v Lískovci. Následující pondělí bylo dnem státního svátku, tudíž nejen hodovou atmosféru mohli nasávat plnými doušky.

Je chvályhodné a potěšující, že se tradice konání hodů stále naplňuje. Za udržování a rozvíjení kulturního dědictví našich vesnic patří poděkování členům sborů dobrovolných hasičů obou místních částí obce.