Slivkošt v Lískovci

Sobotní odpoledne 15. 4. 2023 bylo v KD Lískovec veselo. Po delší covidové přestávce se na svátečně prostřených stolech objevilo 17 vzorků ovocných pálenek a také chutných jednohubek pro udržení kondice při náročné konzumaci jednotlivých vzorků. Po zahájení akce Ladislavem Lukáškem se rozběhl několikahodinový náročný maraton ochutnávání a hodnocení připravených pálenek. Všechny vzorky byly dobré a po propočtu odevzdaných hodnotících lístků nejlepší získali ocenění:

1. Sedlář František – Lískovec

2. Šikula Petr – Synalov

3. Trdý Zbyněk – Lískovec

Zase jedno vydařené odpoledne. Je dobré sejít se v družné zábavě a pohovořit s přáteli a známými. Díky za tuto možnost patří místnímu SDH jehož členové dlouhodobě udržují ve vesnici zvyky a tradice. Přejme si, aby i nadále byla dobrá vůle, dostatek organizátorů a vše se dařilo.

-JŠ-

Slivkošt v LískovciSlivkošt v Lískovci


Oslava MDŽ na Lískovci

Po vynechání dvou covidových ročníků se opět v sobotu 5.3.2023 sešla asi padesátka žen a dívek z Lískovce a Kovářové, aby se nechaly opečovávat a rozmazlovat od svých mužů a synů. Už po sedmé v tomto století se konala oslava MDŽ organizovaná SDH Lískovec. Po krátkém oficiálním uvítání p. Nedomou nastala klasická situace. Přítomným ženám byl nabídnut přípitek na zdraví, káva, chlebíčky, zákusky a jiné pochutiny. Dostaly i rostlou květinu. Současně průběžně probíhal připravený program. Ženy se dověděly něco z historie MDŽ ve světě, novodobě i v Lískovci. Kuchař Zbynďa je poučil jak snadno a rychle připravit chutný burger ze zbylé knedle. Starší generace mužů předvedla ve dvou verzích jak se z chromých a pajdavých vhodnou hudbou stanou křepčící mladíci. Mladší chlapci, co by boxeři předvedli scénu ala „Labutí jezero“ a ve druhé verzi dokázali, že nejsou žádná ořezávátka a za svá svalnatá těla se nemusí stydět. Také se dostavil Ivan Mládek s Jožinem a dva zarostlí gymnasté. Oslava se velmi vydařila. Ženy se těšily z prokazované pozornosti, procvičily bránici při smíchu a potlesku, hezky si vzájemně popovídaly. A muži? S velkým nasazením a radostí se navzájem předváděli a ztrapňovali jen aby vyvolali radost v srdci a úsměvy ve tvářích přítomných žen. Bylo by krásné, kdyby takové souznění bylo stále v rodinách, obci , státě a na celém světě. Naše ženy si to za jejich nezastupitelnou roli matek a manželek plně zaslouží. Vždyť už v 17 st. kterýs filozof pronesl „práce muže trvá do slunce západu, práce ženy nekončí nikdy“. Takže mužové, věnujte se svým ženám stále, nejen jednou za rok při MDŽ. A v roce 2024 opět na shledanou a DÍKY, DÍKY, DÍKY naše milé ženy.          -JŠ-                    Oslava MDŽ na Lískovci                                                 


Prší, ale pouze na Dolním Čepí

Letos jste se mohli zúčastnit již VI. ročníku turnaje v karetní hře prší. Do herního klání se 4. března na Dolním Čepí zapojilo přes dvacet soutěžících, ale pohár starosty obce si přesto mohli odnést jen ti nejlepší.

Můžeme říci, že letos zůstalo vítězství opět doma, protože první příčku obsadil Michal Vilím, pro něhož je Dolní Čepí takřka domovem. Na druhém místě se umístil Radek Brázda z Dolního Čepí, který zvítězil v loňském turnaji. Třetí příčku obsadil Lukáš Soukup ze Sejřku. Pomyslná bramborové medaile putovala do Ujčova, konkrétně k Petru Mitášovi z místní části Kasany. Za zmínku stojí i věk nejmladšího z účastníků, Matýska Vilíma, kterému je 8 let.

Velké poděkování patří paní Věře Blechové a dalším členům SDH Dolní Čepí, kteří turnaj zorganizovali. Díky náleží i hráčům a všem přihlížejícím, jež vytvořili příjemnou a veselou turnajovou atmosféru.

                                                                                                        Prší, ale pouze na Dolním Čepí                                                                   -EV-


10.ročník Memoriálu Jiřího Špičky

Dne 14.1.2023 se v Kulturním domě v Ujčově uskutečnil tradiční Memoriál Jiřího Špičky ve stolním tenise. Jubilejního 10.ročníku O pohár starosty obce Ujčova se zúčastnilo 25 hráčů a úroveň turnaje byla opět velmi kvalitní. Nejlepší z místních skončil na 11.místě Petr Bukáček. Velice příkladný výkon podal ve svých 80 letech Miloslav Smolík z Bystřice nad Pernštejnem, když vypadnul až ve čtvrtfinále v pátém rozhodujícím setu s pozdějším vítězem. Poslední 4 zápasy turnaje nabídly divákům skvělou podívanou. V boji o 3.místo zvítězil Miroslav Propper nad obhájcem z loňského ročníku Markem Tutkem. Finále vyhrál mladší z bratrů Propperů Lukáš nad Martinem Jílkem. Turnaj se velice vydařil a já děkuji Sboru dobrovolných hasičů Ujčov za jeho přípravu a organizaci.

                                                                                                                               Jaroslav Kříž ml.        

10.ročník Memoriálu Jiřího Špičky


Novoroční bruslení

Nový rok prožívá každý z nás jinak. Někdo rád dospává po bujaré silvestrovské noci, jiný chodí po návštěvách. Mnohé děti našly na Vánoce pod stromečkem brusle, proto se skvěle hodila akce, kterou zorganizovala obec. Místní občané se 1. ledna v podvečerních hodinách sešli na bystřickém zimáku, kde vybruslili kalorie nabrané přes vánoční svátky. Ti šikovnější se chopili hokejky a na části hrací plochy si zahráli hokej. Některé děti se poprvé postavily na brusle a jiní jen spokojeně kroužili po ledě.      

                                                                                                            Novoroční bruslení


Zasadili jsme budoucnost

V naší obci se na státní svátek uskutečnilo sázení ovocných stromů. 28. října byly ve třech ujčovských lokalitách vysazeny třešně, jabloně a slivoně. Akci uspořádala obec Ujčov společně s místními spolky, tedy s SDH Ujčov a SK Ujčov. I když bylo zrovna typicky dušičkové počasí, tedy mlha a sychravo, do sázení se zapojil dostatek lidí.

            Iniciátorem akce byla společnost Paměť krajiny, která poskytla veškeré potřebné vybavení a stromky. Celé sázení podpořilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí České republiky. Obec zajistila to nejdůležitější – svaly potřebné pro zasazení stromků. Jakmile byla „těžká práce“ hotova, zbývalo už jen to příjemnější. Všichni pracující se po skončení sázení sešli na fotbalovém hřišti, kde proběhla tzv. dosázená. Jednalo se o sportovní aktivity a menší občerstvení pro zúčastněné.

Záměrem akce bylo oživit dění v obci a zúhlednit místa, která si to zaslouží. Zasazením stromů, kterých v posledních letech tolik ubývá, zde necháváme odkaz pro další generace. Děkujeme všem, kteří se zapojili jak do sázení, tak i následné „dosázené“. Nyní zbývá jediné – držet pěsti stromkům, aby se jim dařilo co nejlépe.

 

Eliška Večeřová

 


Císařské hody v Ujčově


Třetí říjnová neděle je tradičně spojována s druhými hody, které se v našich obcích drží. Svůj název dostaly díky císaři Josefu II., který sjednotil posvícení na tzv. císařské hody, slavené po svátku sv. Havla. Letošní hodové veselí tak připadlo na 14. až 16. října. 
Jako je zvykem, hodový víkend zahájila taneční zábava se skupinou Black Jack. Následná sobota se nesla ve znamení příprav. Stárci společně s hasiči a místními občany stavěli máj, která se již tradičně zvedá za pomoci rahen. I když byla sobota chladná a pršelo, na nedělní svátek sv. Havla se vyčasilo a počasí bylo nezvykle slunečné a příjemné. Od nedělního rána se po obci rozléhaly lidové písně v podání Podhorácké muziky, která doprovázela místní krojovanou chasu. Ta sezvala domácí a hosty pod máj, kde se soudil beran za prohřešky spáchané občany v uplynulém roce. Po programu pod májí se všichni přesunuli do kulturního domu, kde se tančilo a zpívalo až do večerních hodin.
Poděkování patří všem, co se jakýmkoliv způsobem zapojili do hodového programu. Hody patří ke stálicím kulturního vyžití v našich obcích. Je chvályhodné, že se tato tradice v Ujčově a jeho místních částech stále drží. Záštitu nad pořádáním hodů drží spolek dobrovolných hasičů, kterému patří velké díky za udržování lidových tradic i pro další generace. 

Eliška Večeřová


Senior Cup v Lískovci 2022

Po dvacáté druhé v roce 2022.

V neděli 11.9.2022 se v Lískovci konalo setkání devíti družstev Sboru Dobrovolných Hasičů (Olší, Nedvědice, Čtyři Dvory, Věchnov, Dolní Čepí, Ujčov, Pernštejn, Lískovec a složené družstvo Sejřek). Utkali se v tradiční soutěži čtyřicátníků a starších členů SDH při tzv. „Senior cupu“. Počasí se přes občasné mraky a přeháňku nakonec udrželo, vůně masíčka z grilu, uzené cigáry, vychlazené pivečko a také možnost se společně sejít navodilo příjemnou atmosféru. Hlavním důvodem byla samozřejmě soutěž v klasickém požárním útoku doplněném zábavnou disciplínou „běh s plnou a prázdnou bečkou“ a vypití „ půl litr piva“ na čas. Všichni soutěžící se snažili o dobré umístění a dobrou reprezentaci svých sborů. Požární útok skončil vítězstvím SDH Pernštejn časem 46,84, druzí Ujčov 49,22 a třetí Dolní Čepí 50,90 vteřiny. Celkovým vítězem všech soutěžních disciplín časem 68,94 a pohár starosty obce získalo SDH Ujčov (starostu vítězství místních potěšilo). Všem zúčastněným patří poděkování, že věnovali nedělní odpoledne a svůj volný čas této odborné i společenské akci. Členové SDH potvrdili, že se umí pobavit a jsou připraveni v případě potřeby poskytnout pomoc svým spoluobčanům. Díky za přípravu a organizace patří pořádajícímu SDH Lískovec a všichni se těšíme, že se ve zdraví a pohodě zase za rok sejdeme. JŠ


Popáté na louce nad Kovářovou

Už tradičně, letos jubilejně popáté, jsme se v sobotu 3.září 2022 sešli na louce nad Kovářovou. Letošní krátká jednoaktovka

Kovářová 580 + 5, aneb Lázně Kovářová

se nesla už podle názvu v lázeňském duchu, a jak už je při našich představeních zvykem, i Lázně Kovářová byly prakticky vším neobyčejné. Personál, co trable hbitě vyšetří, však klienty vůbec nešetří. Procedury přírodní a ryzí, při nichž neduhy ihned mizí. Jen namátkou: kyslíkový vak a automasáž pivní, kovářovsý skotský střik, bublinky a klienti vlivní.

Po takových léčebných procedurách snad osvěžilo hosty chutné domácí občerstvení a potěšila tradiční bohatá tombola „Z darů naší země“, pobavila hudba k tanci i poslechu a dobrá nálada, a srdce pookřálo při setkání se sousedy a přáteli. Lázeňský den na louce se opět vydařil i co do počasí, tak nezbývá než moc poděkovat všem, kteří svou zásluhou, darem, finanční, fyzickou i duševní podporou přispěli ke zdaru celé akce. Pokud se nás múza bude i nadále držet, mohli bychom se za rok na stejném místě a v dobrém rozmaru sejít znovu. Téma šestého představení už se začíná klubat ????.

 H.S.

 

 

 

 

 


Putovní letní kino na Dolním Čepí

Stává se pomalu tradicí, že se můžeme během letních prázdnin těšit z promítání letního kina i v naší obci. Takovýto letní zážitek si mohli dopřát návštěvníci na Dolním Čepí hned dvakrát, a to 22. a 23. července.

Páteční projekce byla věnována především těm nejmenším z nás – dětem, ale promítání nenavštívily jen ony. Filmem večera byla pohádka Tajemství staré bambitky 2. Sobotní program byl věnován staršímu publiku, především pak fanouškům Julia Lavického. Promítala se česká komedie Vyšehrad: Fylm.

Filmy obou promítacích večerů si našly své publikum a obě projekce se tak skutečně vydařily.  Na Dolní Čepí zavítalo mnoho lidí nejen z přilehlých obcí, ale i ze širokého okolí. Nutno dodat, že počasí organizátorům skutečně přálo, protože tropické letní noci přilákaly více než 300 návštěvníků.

Poděkování patří členům SDH Dolním Čepí a dalším občanům, kteří celou akci zorganizovali a zajistili potřebné zázemí pro filmovou projekci. Díky patří také obci Ujčov, která akci finančně podpořila a Mikroregionu Bystřicko, jenž zapůjčil potřebnou aparaturu a zprostředkoval projekci vybraných filmů. Akce se skutečně vydařila a nám nezbývá nic jiného, než se těšit na příští prázdniny a snad i další filmové promítání na Dolním Čepí.

 

Eliška Večeřová

                                                        
 


Hasičská okrsková soutěž - Sejřek

Hasičská okrsková soutěž

V sobotu 28. května se v obci Sejřek konala okrsková soutěž v hasičském sportu.  Na soutěž jsme si sice museli kvůli covidovým opatřením počkat dva roky, ale na jejím průběhu a organizaci to nebylo znát.

            O putovní pohár se utkalo celkem 10 sborů dobrovolných hasičů z okrsku Nedvědice. V kategorii mužů to bylo konkrétně 14 družstev, u žen 4 družstva a v kategorii dětí 4 družstva. Na počtu družstev je znát, že se všechny hasičské sbory na obnovu soutěže skutečně těšily. Dosvědčuje to i fakt, že některé sbory poskládaly i více soutěžních týmů. Nejlépe naši obec reprezentovaly ujčovské děti, které s přehledem vyhrály svoji soutěžní kategorii. U mužů to pak byli hasiči z Dolního Čepí, jež skončili na krásném 3. místě. Pomyslnou bramborovou příčku obsadili muži z Kovářové a ujčovské ženy. Všem týmům se povedlo útok zdárně dokončit a celé soutěžní klání se obešlo bez zranění.

            Poděkování patří pořadatelům, kteří připravili skvělé zázemí pro konání soutěže. Nesmí se však zapomenout ani na jednotlivé obce zúčastněných sborů, jež soutěž finančně podpořily. V neposlední řadě se musí poděkovat i všem zúčastněným a divákům, protože bez nich by to nebylo ono.

 

Eliška Večeřová

POŘADÍ

MUŽI

ŽENY

DĚTI

1.

Sejřek A

Nedvědice

Ujčov

2.

Pernštejn

Perštejn

Nedvědice A

3.

Dolní Čepí

Sejřek

Pernštejn

4.

Kovářová

Ujčov

Nedvědice B

5.

Nedvědice A

 

6.

Ujčov A

 

7.

Lískovec A

 

8.

Sejřek C + Bor

 

9.

Sejřek B

 

10.

Lískovec B

 

11.

Ujčov B

 

12.

Smrček

 

13.

Chlébské

 

14.

Býšovec

 

 


Uklidili jsme kolem sebe

Znáte to určitě také. Jste na procházce a přijde to na Vás. Tlak v břiše, studený pot na čele, domů to určitě nestihnu, tak a šup do lesa, za strom, za keř. Ulevit si. Každému se to někdy stalo. Výsledné dílo se dá zahrábnout do jehličí, schovat pod větvičky, trávu. Bohužel to každého nenapadne, a tak se „podpapíráků“ dá najít kolem cest dost.

Znáte to nejspíš také. Jste na procházce a přijde to na Vás. Hlad, žízeň, tak šup na palouček, na pařez. Vytáhnout svačinku v sáčku, pitíčko v plechu nebo v plastové lahvi, možná i mokrý ubrousek na ruce, posilnit se. Každému se to někdy stalo. Obaly od svačiny se dají strčit zpět do batohu a odnést domů. Bohužel to každého nenapadne, a tak se pytlíků, PETek, plechovek i skleněných lahví dá kolem cest najít dost. 

Znáte to možná také. Jste na procházce a přijde to na Vás. Touha, láska, jaro nebo jen absťák od čehokoliv. Tak šup do mlází, vždyť v přírodě je to tak romantické, intimní, snad i skryté před zraky svědků. I po aktu, ač už to moc romantické není, se dají pomůcky posbírat a odvézt domů. Bohužel to každého nenapadne, a tak se kolem cest dá také uvažovat o tom, kdo s kým a proč?
Znáte to také? Jste na procházce a tlačí Vás bota nebo se ulomilo kolečko od kočárku. Co s tím? No přece šup s botou i kolečkem do lesa. Bota už netlačí, kočárek nejede, ale přece si doma nebudu dělat smetiště. I takové nálezy kolem cest jsou.

A toto snad neznáte! Jste na procházce/projížďce svým krásným vozem a nesete/vezete si sebou pytel s odpadem z domácnosti, chaty, stanu, stodoly. Co s ním? No přece šup s ním do lesa. Přece se s tím nepotáhnu až k nějaké popelnici!

A toto snad ani nemůže být pravda. Děravá plechové vědra, rezavé plechovky od barev, vojenská přilba, prasklá záchodová mísa i s armaturou, sedadlo z auta... Kam s tím? Podle zubu času, který se na těchto předmětech podepsal, už naši předkové řešili tuto otázku tím nejjednodušším způsobem. Šup s tím do lesa.  

My už naštěstí máme kontejnery na odpad, popelnice, pravidelné svozy kovového a nebezpečného odpadu, a tak jsme takových starostí ušetřeni. Vyklidili jsme v neděli 10.4.2022 společně kolem silnice do Kovářové úsek mezi Myslivnou a Babylonem a budeme to tam mít zase trochu hezčí.

H.S.
 


Letošní MDŽ v Kovářové: „Nejen se starou v novém“

Zlí jazykové říkají, že ženy jsou svárlivé. Není tomu tak. Alespoň v Kovářové.

Jde totiž o to vědět, jak na ně. A kovářovští chlapi správnou cestu našli. Pozvali nás v sobotu, 12.3.2022 do nové společenské místnosti na kafíčko, na bombardino, na něco sladkého k tomu a na něco tekutého jako bonus. Takové pozvání se neodmítá. Pánové nám jako dárek nabídli pár filmů na shlédnutí. Prý, ať si vybereme. A že jsme nebyly svárlivé, jakýsi titul jsme svorně vybraly, stejně svorně jsme se po deseti minutách shodly, že se více pobavíme obrazovými a zvukovými vzpomínkami na naše akce z uplynulých let.  Podvečer a večer tak utekl v neobyčejně příjemné pohodě, a že se žádné svárlivé ženy nedostavily, tak všechny dostaly na cestu domů pěknou kytku. A protože se nedostavili ani žádní mrzutí muži, mohli si domů odnést kromě dobré nálady třeba i milou, malou opičku????.

                                                                                                                                                                             H.S.

Letošní MDŽ v Kovářové: „Nejen se starou v novém“Letošní MDŽ v Kovářové: „Nejen se starou v novém“

Letošní MDŽ v Kovářové: „Nejen se starou v novém“Letošní MDŽ v Kovářové: „Nejen se starou v novém“Letošní MDŽ v Kovářové: „Nejen se starou v novém“


Magické dvojky

Před dvěma lety, 20.02.2020, jsme se v Kovářové poprvé letmo sešli u magických dvojek. Letos nám těch dvojek v únoru zase přibylo, a tak jsme se 22.02.2022 ve 20:02 krátce setkali znovu. Takové datum se totiž neopakuje. Letošní dvaadvacátý únor byl tzv.palindromem, což je úkaz kdy se slovo, věta či datum, čte stejně zepředu i zezadu. Z numerologického pohledu jsou palindromatická data velmi významná a dvojka navíc představuje dualitu, partnerství, spolupráci a harmonii, laskavost a schopnost vcítit se do druhých. Tato energie je ještě silnější v případě, že se čísla opakují. A tentokrát jich vedle sebe bylo šest, v našem případě dokonce osm. Smyslem našeho setkání proto bylo těm magickým dvojkám dokázat, že je správně cítíme, vnímáme, že jim rozumíme. Úkolem bylo donést k veselému setkání pár předmětů nebo vyřknout dvojici něčeho, co může sice být samo, ale v páru je to lepší. Pozvání tedy přijaly nejen manželské dvojice, které jsou nebo by aspoň měly být symbolem párové spolupráce, ale i humornější sehrané páry. Např.: pepř a sůl, záchodové prkýnko s toaleťákem, pohádkový „Pejsek s Kočičkou“, pletací jehlice, dvě noty, noha a bota, stůl a židle, hrneček se lžičkou… Podobných příkladů by jistě každý našel spoustu, ale důležité v celé myšlence bylo to, že ti dva spolu musí spolupracovat a pomáhat si navzájem. V opačném případě jsou to soupeři, protivníci, rivalové a nepřátelé, a ta slova v dnešní době vůbec nezní dobře .

H.S.

 

Magické dvojky

                              


Senior Cup - Lískovec 2021

    V neděli 13.9.2021 se po roce v Lískovci konalo setkání devíti družstev SDH (Olší, Nedvědice, Čtyři Dvory, Věchnov, Dolní Čepí, Ujčov, Pernštejn, Koroužné, Lískovec). Utkali se v tradiční soutěži čtyřicátníků a starších „Senior cup“. Pěkné slunečné počasí, vůně masíčka z grilu a uzené cigáry a také možnost se společně sejít navodilo srdečnou atmosféru. Přesto hlavním důvodem byla soutěž v klasickém požárním útoku doplněném zábavnou disciplínou „běh s plnou a prázdnou bečkou“ a vyzunknutí „ půl litr piva“ na čas.

   Snaha všech soutěžících o dobré umístění při povzbuzování svých příznivců byla zřejmá. Požární útok skončil vítězstvím party (včetně dvou žen) z Olší, druzí Ujčov a třetí Čtyři Dvory. Celkově včetně doplňujících disciplín třetí místo získali Čtyři Dvory, druhé Ujčov a první včetně poháru starosty obce udrželo družstvo Olší u Tišnova. Všem zúčastněným patří poděkování, že věnovali nedělní odpoledne a svůj volný čas této spíše společenské akci. Členové SDH současně potvrdili, že jsou připraveni v případě potřeby poskytnout pomoc svým spoluobčanům. Díky patří i pořádající SDH Lískovec a všichni se těšíme, že se ve zdraví a pohodě zase za rok sejdeme.                                           JŠ


Čtvrté setkání na louce

V sobotu 5. 9. 2020 se na louce nad Kovářovou opět podařilo navázat na vznikající tradici toulat se trochu v čase. Ale pozor, v čase se letos toulaly postavy poněkud podivuhodné, nadpřirozené, postavy z legend a pověstí ze „Zubří země“. Samozvaní kovářovští amatéři letos na jeviště  krátké jednoaktové hry s názvem

Kovářová 580 + 3, aneb Hádej, kdo přijde na schůzku

pozvali postavy, které na okolních hradech kdysi žily nebo s nimi jinak propojeny byly. Vzácní hosté, dámy z Pernštejna a Zubštejna i rytíři z Aueršperka, Pyšolce, Dalečína, Kozlova a Bukova - Lísku navštívili na skok naši vísku! Setkání s nimi nebylo moc harmonické, ani uklidňující, protože jejich dávné činy a zločiny, které dodnes nahánějí hrůzu, jim nedovolily po staletí v klidu spočinout. A tak poté, co se jejich postavy vrátily zpět na hrady a zříceniny se setkání s přáteli dnešní doby na kouzelné, lyžařsko-divadelně-taneční louce „Na Nivách“ nad Kovářovou, opět vydařilo. Tradiční přidané hodnoty, v podobě štědré tomboly, bohatého občerstvení, příjemné muziky a bezchybného počasí snad vytvořily ze sobotního odpoledne a večera neopakovatelný zážitek.

Velký dík tedy patří všem, kteří se na přípravě a průběhu celé akce jakkoliv podíleli i dárcům hodnotných cen a všem hostům dík za návštěvu, úsměv a shovívavost.

S přáním pevného zdraví všem se budeme těšit na další toulání v příštím roce!

Kde? To se uvidí.

HS

Fotografie z této akce naleznete zde.

 


Putovní letní kino na Dolním Čepí

Přelom letních prázdnin se na Dolním Čepí nesl ve znamení příprav na promítání již sedmého ročníku Putovního letního kina Mikroregionu Bystřicko. Obec Dolní Čepí se do tohoto projektu zapojila podruhé. Filmová projekce se uskutečnila u místního kulturního domu a byla rozvržena do dvou večerů, tedy na pátek 31. července a sobotu 1. srpna.

     Páteční projekce byla věnována především těm nejmenším z nás - dětem, ale promítání nenavštívily jen ony. Filmem večera byla animovaná dobrodružná komedie Sněžný kluk. Sobotní program byl věnován staršímu publiku. Promítala se česká komedie Přes prsty.

     Oba dva promítací večery se skutečně vydařily. Návštěvnost předčila očekávání pořadatelů. Nutno dodat, že počasí pořadatelům přálo, protože po předešlých propršených dnech se na víkend vyčasilo a přálo oběma projekcím. Poděkování patří členům SDH Dolním Čepí a dalším občanům Dolního a Horního Čepí, kteří celou akci zorganizovali a zajistili potřebné zázemí pro filmovou projekci. Díky patří též obci Ujčov a Mikroregionu Bystřicko, kteří akci finančně podpořili.

EV


Karetní turnaj ve hře prší

V sobotu 14. března se v Dolním Čepí uskutečnil již III. ročník turnaje v oblíbené karetní hře prší. Přestože turnaj probíhal díky vydaným celorepublikovým nařízením vlády ČR v komorní atmosféře, strávili hráči a všichni přihlížející odpolední hodiny v dobré náladě nad kartami. Nejlépe si vedl Břetislav Jakubec (Bystřice nad Pernštejnem), jenž získal vítěznou trofej. Druhé místo vybojoval Michal Vilím (Bystřice nad Pernštejnem) a třetí příčku obsadil Lukáš Dvořáček (Chlébské).

     Poděkování patří Věře Blechové a dalším členům SDH Dolní Čepí, kteří turnaj zorganizovali. Díky náleží i hráčům a všem přihlížejícím, jenž vytvořili příjemnou a veselou turnajovou atmosféru.

EV


Stále pěkné i po šesté

Opravdu již po šesté od r. 2015 se sešlo (7. března 2020) přes padesát žen z Lískovce a Kovářové v KD Lískovec. Ve spolupráci mužů hasičů z obou vesnic proběhla připomínka MDŽ. A ženy opět nebyly zklamány.

     Obvyklá kytička, k občerstvení chlebíčky, zákusky, káva, čaj a ostatní nápoje dle chuti a libosti, včetně pánské obsluhy bylo doplněno tím hlavním a to tzv. lidovou tvořivostí chlapů. Ti si letos opět připravili pestré zábavné pásmo. Na podiu se vystřídala střední generace v rytmech hudby na motivy muzikálu "MAMA MIA", mladí předvedli gymnasticky náročné vystoupení "hochů z Tyrol" a na závěr večera rytmickou skladbu v bodydresech. Zaslouženě všichni sklidili smích, aplaus i potlesk přítomných žen, líbila se také scénka "žrací antihladovka", průběžně k dobru dávané vtípky a státní návštěva. Dobrou náladu podpořilo i vystoupení skupinky doubravnických dětí s ukulele, pěkně zpracovaná prezentace z akcí za uplynulý rok včetně netypické pohádky "O Sněhurce" a nezkazila ji ani hrozba mediálně šířené světové nákazy. Všichni se těšíme, že takováto přátelská setkání se budou stále opakovat.


Divadelní představení

I v roce 2020 zavítal ochotnický divadelní spolek Vířina z Víru do kulturního domu v Ujčově. Diváci v pátek 28. února 2020 shlédli představení s názvem Vše pro firmu, aneb Otec svého syna. Autorem této hry je Karel Poláček. Na herce čekal sál plný diváků a o mohutný závěrečný potlesk nebyla nouze.

Scéna v kanceláři Scéna - návštěva příbuzných Scéna - vybírání nevěsty Závěrečné představení herců Diváci


Maškarní ples

S přicházejícím únorem přichází také maškarní ples v Lískovci. Pořadatelé pro rok 2020 zvolili pro konání plesu pátek 7. února. Masek se na tanečním parketě nesešlo mnoho, zato originalita a propracovanost na nich byla znát. Hodnotící porota složená z návštěvníků plesu zvolila na třetí místo koronavirus včetně nakažených pacientů, druhé místo získali piloti v letadlech a největší úspěch sklidili sumo zápasníci.

     Po celý večer k tanci a poslechu hrála skupina HOBBY MUSIC a nechyběla také tombola s hodnotnými cenami. Poděkování patří nejen sponzorům za dary, ale také pořadatelům SDH Lískovec a všem, kteří se podíleli na přípravách.

Fotografie z této akce naleznete zde.


Tříkrálová sbírka

Šestý leden je v naší zemi spojován se svátkem Tří králů a doprovází jej obvykle i tříkrálová koleda. I v letošním roce se obec Ujčov, společně se svými přilehlými obcemi, zapojila do každoroční sbírky, kterou pořádá Diecézní charita Brno, Oblastní charita Tišnov a Oblastní charita Žďár nad Sázavou.

     Tříkrálová sbírka se uskutečnila v sobotu 4. ledna a koledníci postupně obešli v jednotlivých obcích dům po domu. Celkem se v letošním roce vybralo 23 081 Kč (v r. 2019 - 22 566 Kč). Všem lidem, co do sbírky přispěli, děkujeme!

EV

Výnos sbírky v jednotlivých obcích je následující:
Ujčov - 8 963 Kč (r. 2019 - 9 220 Kč)
D. Čepí a H. Čepí - 5 228 Kč (r. 2019 - 5 426 Kč)
Lískovec - 6 600 Kč (r. 2019 - 5 700 Kč)
Kovářová - 2 290 Kč (r. 2019 - 2 220 Kč)


Memoriál Jiřího Špičky

V sobotu 4. ledna 2020 se konal v Ujčově již 8. ročník Memoriálu Jiřího Špičky ve stolním tenisu. Tento turnaj pořádal, jak už se stalo tradicí, Sbor dobrovolných hasičů Ujčov. Turnaje se zúčastnilo celkem 29 hráčů. Mezi nejlepších 8 se tentokrát neprobojoval nikdo z místních borců. Ve finále se utkali loňský vítěz Miroslav Propper ze Sádku u Poličky a Roman Coufal ze Svitav. Obhájce prvenství z minulého roku v našel svého jediného přemožitele na turnaji a tak se z prvního vítězství v Ujčově mohl radovat Roman Coufal. Děkuji všem zúčastněným a těším se na ně opět za rok.

Jaroslav Kříž


Vánoční koledování v Dolním Čepí

Konec prosince je na Dolním Čepí již tradičně spojován s vystoupením folklórního souboru ze Štěpánova nad Svratkou - Borověnkou. I letos měli návštěvníci možnost zhlédnout 27. prosince 2019 v dolnočepském kostelíčku vánoční pásmo, které si pod vedením Mgr. Bohumily Blechové připravily děti. V podvečerních hodinách se tak po Dolním Čepí rozezněly písně s vánoční tématikou a posluchači měli možnost zanotovat si koledy společně s dětmi.

EV


Vánoční besídka v Lískovci

Rok se s rokem sešel, v kalendáři opět nadešel druhý svátek vánoční, tentokrát roku 2019, a v Lískovci se konala vánoční besídka. V posledních letech děti hrály zkrácené verze pohádek a nebylo tomu jinak ani letos. Pro letošní besídku se děti naučily pohádku Tři oříšky pro Popelku, kterou živý hudební doprovod proložil několika písničkami. Po představení ještě děti recitovaly básničky a zpívaly se koledy. Poděkování patří nejen dětem za jejich herecké výkony, ale všem, kteří se podíleli na přípravách, organizaci a vytvořili pohodovou vánoční atmosféru.

Fotografie naleznete zde.


Advent v záři vánočních stromků

První dny v době adventní jsou v našich obcích již tradičně spojovány s rozsvícením vánočních stromků. Ani letos (v roce 2019) tomu nebylo jinak a občané Ujčova, Dolního Čepí, Lískovce i Kovářové si ve svých obcích postupně rozsvítili vánoční strom.

     Takovéto rozsvícení vánočního stromu bývá zpravidla doprovázeno zpěvem vánočních koled, vůní svařáku či punče a dobrou náladou. Jsou to právě tyto maličkosti, jenž vykouzlí příjemnou atmosféru, která k adventní době patří. V takovém prostředí zapomeneme na své běžné problémy a užíváme si vánoční nálady plnými doušky. Proto stojí za to radovat se třeba jen z maličkostí, jakou je společné setkání u vánočního stromu.

     Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci jednotlivých rozsvícení, ať už se jednalo o nazdobení samotného stromu, zazpívání koled, nachystání dětské vánoční dílničky nebo přípravě pohoštění. V neposlední řadě patří poděkování také fotografům za poskytnutí fotografií.

EV

Ujčov                      Dolní Čepí              Lískovec       

Vánoční strom v UjčověVánoční strom v Dolním ČepíVánoční strom v Lískovci

Kovářová

Vánoční strom v Kovářové

Obec Dolní Čepí se zapojila i letos do soutěže s názvem Nejkrásnější vánoční strom Bystřicka 2019. V této soutěži obhájil vánoční strom loňské prvenství a předseda Mikroregionu Bystřicko předal zástupkyni vítěze velkou vánoční ozdobu, jako výhru za první místo.

Vítězný strom v soutěži v Dolním ČepíZástupkyně vítězného stromu s výherní vánoční ozdobou


Hody v Lískovci

Po hodovém víkendu v Ujčově pokračovalo hodové veselí v Lískovci. S oslavami se začalo v pátek 25. října 2019 předhodovou zábavou v moderním rytmu se skupinou VOLT. Sobotní den v Lískovci začal stavěním máje, úklidem a přípravami na nedělní program. Poté večer probíhalo tzv. hlídání máje, aby ji nepoškodili nezvaní návštěvníci z okolních obcí.

     Hodová neděle byla netradiční z mnoha pohledů, a to po celý den. Letos poprvé do Kovářové zamířily i stárkové, aby pánskou část krojované chasy a Podhoráckou muziku doprovodily při průvodu obcí. Průvod obcí v Lískovci se nesl v tradičním duchu, i když babí léto se ukázalo v celé své kráse, a to je na hody v Lískovci vlastně také netradiční. Teplé počasí přilákalo pod máj mnoho návštěvníků, jenom na souzeného berana se muselo počkat. Je pochopitelné, že se mu pod máj nechtělo, jelikož byl souzený za celoroční prohřešky spáchané místními občany. Ani letos tomu nebylo jinak a po přečtení ortelu se opět, lidově řečeno na scéně, objevil pardon na koni, který pro berana dovezl milost. Kat své řemeslo vykonává již mnoho let, ale ani letos nedokázal beranovi setnout hlavu bez kapky krve.

     Hodové veselí se následně přesunulo do místního kulturního domu. Jelikož na následující den připadl státní svátek, tak se hodovalo až do pozdních nočních hodin. K tanci a poslechu hrála Podhorácká muzika a program doplnila i místní krojovaná chasa několika vystoupeními v lidovém tónu. Nechyběl oblíbený tanec moravské besedy a dále v programu následoval tanec na píseň Dolina, dolina, dolinečka. Posledním lidovým tancem, který natrénovaly pouze stárkové, byl typický dívčí tanec s názvem karičky.

     Fotografie naleznete zde.


Hody v Ujčově

Po hodovém víkendu v Dolním Čepí se hodové veselí přesunulo do Ujčova, a to třetí víkend v říjnu. V pátek 18. října 2019 v kulturním domě na předhodové zábavě hrála rocková kapela Black Jack. Sobota se nesla v duchu příprav, stavěla se máj, uklízelo a chystalo se na neděli. Po setmění až do rána se máj hlídala před případným pokácením občanů z okolním obcí.

     Hodové veselí propuklo v neděli v dopoledních hodinách. V kulturním domě se sešli stárkové, stárci a Podhorácká muzika, aby společně vyšli na obchůzků domů v obci. Každého místního občana i jejich hosty písničkou a krátkou říkankou pozvali na odpolední program pod máj. V letošním roce se po delší časové odmlce přidala k průvodu další osoba v převleku, tzv. žid. Pod májí byl opět souzen beran za prohřešky spáchané místními občany. Ani letos tomu nebylo jinak a pro berana přivezl milost "pardon", muž v bílém oblečení na koni. Po skončení programu pod májí se krojovaný průvod společně s kapelou přesunul do kulturního domu, kde Podhorácká muzika dále hrála k tanci i poslechu.

     Fotografie naleznete zde.


Hody v Dolním Čepí

"Svatováclavské hody na Dolním a Horním Čepí"

Koncem září je v našich obcích odstartováno hodové veselí. První hody, které bývají pořádány, jsou zasvěceny svatému Václavovi a můžeme je již tradičně navštívit na Dolním a Horním Čepí. Jinak tomu nebylo ani letos. Poslední teplý zářijový víkend byl věnován čepským hodům.

     Hodové veselí odstartovalo v pátek 27. 9. 2019, kdy byla v místním kulturním domě pořádána předhodová taneční zábava se skupinou METAXA. Sobotní den se nesl ve znamení příprav. Následně veškeré hodové veselí vyvrcholilo v neděli.

     Krojovaná chasa nejprve zahájila nedělní den v kostele svatého Václava, kterému zde byla sloužena mše svatá. Po mši čekala u kostela Podhorácká muzika, která doprovázela krojované po celý den. Nejprve všichni navštívili pana starostu, kterého požádali o hodové právo. Po jeho udělení stárkové a stárci obcházeli domy na Horním a Dolním Čepí a zvali všechny domácí i hosty pod máj. Zde měl být souzen beran za prohřešky spáchané tamějšími občany v uplynulém roce. Jak tomu bývá, nakonec byl omilostněn a vyhnul se tak katově službě. Po beranově omilostnění se hodová chasa, muzika a všichni přihlížející přesunuli do kulturního domu. Následně se tančilo a zpívalo až do pozdních večerních hodin.

     Poděkování patří členům SDH Dolní Čepí, pod jejichž záštitou byly hody pořádány.  Spolek se také postaral o financování nových krojů, jejichž zhotovení si vzala na starost rodina Zemanova a Špičkova. Díky náleží i krojované chase a všem návštěvníkům, kteří vytvořili tak příjemnou a veselou hodovou atmosféru.

EV

Fotodokumentaci k této akci naleznete zde.


Třetí setkání na louce

„Vítejte, milí přátelé, po roce na louce zase. Vzniká nám milá tradice toulat se trochu v čase!“

     Tak tato slova zazněla na začátku pohodového odpoledne 14. září 2019, když jsme se pokusili volně navázat a pokračovat ve vyprávění o možných životních cestách našich dávných předků poté, co byla před 582 lety poprvé písemně zmíněna osada Kovářová. Tentokrát v krátké hře s názvem:

„KOVÁŘOVÁ 580 + 2 aneb Proč jsou všichni v Mexiku?“

     Naše malá kovářovská divadelní společnost nastínila strastiplné putování dvou zdejších dobrodruhů do horkého Mexika, v touze po rychlém zbohatnutí. Naštěstí si hoši v daleké cizině rychle uvědomili, kde je jejich domov a fofrem se k nám vrátili zpět.

     Stejně tak, a doufáme, že stejně rádi se vrátili i naši diváci, sousedé, přátelé a známí na kouzelnou lyžařsko-divadelně-taneční louku „Na Nivách“ nad Kovářovou. Zasmát se, pobavit se mezi sebou a prožít příjemné a veselé odpoledne. Bohatá, přesto rychlá tombola (dárcům hodnotných cen patří velký dík), chutné občerstvení, skoro už tradiční hudební produkce kapely z Lipůvky, se kterou se báječně tančí a zpívá i krásné podzimní počasí bezvadně doplnily vydařenou akci. Úsměv diváků byl vidět, velký potlesk byl slyšet a pro nás to znamená, že snad máme pokračovat za rok zase.

     Takže všem, kteří se na přípravě akce a programu jakkoliv podíleli, děkujeme a už teď zkusíme slíbit, že se za rok na stejném místě zase sejdeme a budeme se společně toulat naší krásnou Vysočinou.

H.S.

Fotografie naleznete zde.


Senior Cup v Lískovci

Odpoledne v neděli 8. září 2019 se do Lískovce sjelo jedenáct jednotek SDH, aby se zúčastnili devatenáctého ročníku Senior Cupu. Proběhlo tradiční klání v požárním útoku, štafetě běhu se sudy a vyzunknutí půllitru piva na čas. Přes pošmourné počasí a hrozbu deště panovala při klání přátelská atmosféra podpořená masíčkem na grilu, uzenou cigárou a vychlazeným pivečkem.

     Poděkování za vydařenou akci patří jak pořadatelům, tak účastníkům, kteří přes vyhlídku nepříznivého počasí přijeli v tak hojném počtu. Všichni byli srdečně zváni, aby si vyšetřili čas na slavnostní dvacátý ročník soutěžního setkání v příštím roce 2020.

Celkové konečné pořadí soutěže:
1. místo     Čtyři Dvory
2. místo     Ujčov
3. místo     Olší
7. místo     Dolní Čepí
8. místo     Lískovec


Pohádkový les na konci prázdnin

SK Ujčov se každoročně snaží dětem zpříjemnit konec prázdnin. Jako vždy se toho ujaly ženy členů výboru SK. Většinou sportovně laděné odpoledne vystřídala doslova pohádka. Pro děti byla nachystaná procházka pohádkovým lesem, kde postupně navštěvovaly bytosti z pohádek.

     Děti plnily úkoly, za které byly odměňovány drobnými dárečky. Náramně se pobavily dětičky i pohádkové bytosti. Nakonec se všichni sešli na hřišti na malé občerstvení. Limonáda tekla proudem a do pusy lítaly hod dogy. Kdyby nás nerozehnal déšť, tak by děti určitě nestihly první školní den!

     Jménem SK Ujčov děkuji místnímu SDH a ČSŽ za finanční podporu.

PP


Putovní letní kino na Dolním Čepí

Závěr července se na Dolním Čepí nesl ve znamení příprav na promítání již šestého ročníku Putovního letního kina Mikroregionu Bystřicko. Na Dolním Čepí však měla tato akce svoji premiéru. Filmová projekce se uskutečnila u místního kulturního domu a byla rozvržena do dvou večerů, tedy na pátek 26. a sobotu 27. července 2019.

     Pátečná projekce byla věnována především těm nejmenším z nás - dětem, ale promítání nenavštívily jen ony. Filmem večera byla animovaná komedie Coco. Sobotní program byl věnován staršímu publiku. Promítala se americká komedie Matky na tahu.

     Oba dva promítací večery se skutečně vydařily. Návštěvnost předčila očekávání pořadatelů a počasí přálo oběma projekcím. Poděkování patří členům SDH Dolní Čepí a dalším občanům Dolního a Horního Čepí, kteří celou akci zorganizovali a zajistili potřebné zázemí pro filmovou projekci. Díky patří též obci Ujčov a Mikroregionu Bystřicko, kteří akci finančně podpořili.

E.V.


Oslava 110 let od založení místní školy v Lískovci

Již je tomu dávno, co se naposledy vyučovalo ve škole v Lískovci, a ještě déle od samotného založení školy. V roce 2019 je tomu právě 110 let od založení místní školy v Lískovci, proto místní občané k této významné události uspořádali oslavu. V sobotu 13. července se od odpoledních hodin konal na návsi kulturní program a dále v místním kulturním domě (bývalá budova školy) byla připravena výstava fotografií a ukázka školní třídy.

     I přes nepřízeň počasí lze tuto akci hodnotit jako velmi zdařilou. V rámci kulturního programu vystoupil dětský pěvecký sbor Labyrint, děti ze ZŠ a MŠ Doubravník, taneční skupina Sedmilhářky, krojovaná chasa z Lískovce s tancem Moravská beseda a místní ženy z Lískovce s tanečním představením. Večerního programu se zhostila krojovaná dechová hudba Galáni z Přibyslavic, která hrála v lidovém tónu k tanci i poslechu.

     Poděkování patří všem, kteří přiložili "ruku k dílu" a podíleli se na organizaci i samotném programu.

Fotografie naleznete zde.


Turnaj v malé kopané

Dne 5.7.2019 se ve Sportovním areálu v Ujčově konal pod záštitou SK Ujčov již 9. ročník turnaje v malé kopané O pohár starosty obce Ujčov. Turnaje se tentokrát zúčastnilo 15 týmů, které byly rozděleny do tří skupin, ze kterých dále do vyřazovací části postoupilo 8 týmů.

     Již ve skupině skončila pouť jednoho z favoritů turnaje, týmu MIX Vysočina a také domácího týmu Lump United. Ve čtvrtfinále poté skončil další z favoritů, tým Inter Božkov. V semifinále kuřimský tým Papíroví kapesníčci nedali šanci týmu z Tišnovska, Hala Madrid. Do finále Papírové kapesníčky doplnili nedvědičtí mladíci, tým Fapity, kteří si poradili s Kozlíky.

     V duelu o bronz se z vítězství radoval tým Hala Madrid, který porazil Kozlíky jasně 4:0. Napínavé finále rozhodla jediná branka o vítězství kuřimského týmu Papíroví kapesníčci.

     Na turnaji se rozdělovaly také individuální ocenění. Nejlepším brankářem byl zvolen Ladislav Cimbálník z vítězného týmu a nejlepším střelcem turnaje byl se sedmi góly Jan Veselský z týmu Kozlíci.

PM

Fotografie naleznete zde.


Dětský den v Lískovci

Na oslavy Mezinárodního dne dětí se v Lískovci nezapomíná, proto se v neděli 2.června 2019 uskutečnil na místním hřišti dětský den spojený s "Cestou kolem světa". Na hřišti byly pro děti připravené hry a soutěže včetně oblíbené lanovky. Na značené trase kolem Lískovce se potom usadilo celkem 7 skupinek zastupujících některý stát na Zemi. Děti se na cestu vydávaly po skupinkách a za splnění úkolů na každém stanovišti obdržely razítko na kartičku. Na své cestě prošly Mexikem, Austrálií, Španělskem, Japonskem, Afrikou, Grónskem a putování zakončily návratem do České republiky.

     Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci a přípravě celého odpoledne pro děti. Díky také fotografovi za poskytnutí fototgrafií.

Dětský den v Lískovci - Japonsko Dětský den v Lískovci - Španělsko Dětský den v Lískovci - Austrálie

 Dětský den v Lískovci - Afrika Dětský den v Lískovci - Grónsko Dětský den v Lískovci - Česká republika

 Dětský den v Lískovci - společná fotografie účinkujících


Hasičská okrsková soutěž

Letošní okrsková soutěž Sdružení hasičů ČMS, okrsku Nedvědice se uskutečnila v Nedvědici v sobotu 18. května 2019. Z naší obce se soutěže zúčastnily všechny sbory. Nejlépe si počínaly ženy Dolního Čepí a děti Ujčova, obě družstva získala pohár pro vítěze. Gratulujeme!

Konečné výsledky:

Muži   Ženy   Děti  
1. místo Pernštejn 1. místo Dolní Čepí 1. místo Ujčov
2. místo Sejřek "B" 2. místo Nedvědice 2. místo Pernštejn
3. místo Nedvědice 3. místo Chlébské 3. místo Nedvědice
4. místo Ujčov "B" 4. místo Lískovec 4. místo Lískovec
5. místo Ujčov "A" 5. místo Ujčov    
6. místo Lískovec        
7. místo Kovářová        
8. místo Dolní Čepí        

 


Malý symbol minulosti vesnice

V měsíci dubnu se u značky Lískovec objevil malý altánek a pod ním zařízení symbolizující velký pokrok v mechanizaci zemědělských prací řádově před sto lety.

     Tímto strojem, tzv. "hrabovkou", skončilo namáhavé ruční sečení obilí kosou - pavoukem a byla velice urychlena sklizeň. Je to stroj tažený koňmi a byl používán ještě v padesátých letech dvacátého století, poté byl nahrazen traktory se samovazem, který obilí svázal do snopů. Teprve později i do našich podhorských oblastí dorazily kombajny, které při příznivém počasí zkrátí sklizeň na minimální dobu a odstraní namáhavou ruční práci.

     Poprvé byl tento stroj umístěn na kraji vesnice v roce 1998 při slavnostním setkání rodáků.

     Vlivem povětrnostních vlivů doznal značnou újmu na vzhledu, a proto z podnětu místních nadšenců bylo rozhodnuto o renovaci, kterou si vzal na starost Sedlář Petr (hrabovka původně sloužila v hospodářství jeho otce). Spojeným úsilím a za finanční podpory zastupitelstva obce Ujčov bylo dílo zdárně dokončeno. Třešničkou na tomto záslužném činu připomínajícím zemědělskou minulost Lískovce (ještě v šedesátých letech dvacátého století třetina místních pracovala v zemědělství) bylo zastřešení objektu, takže se dá předpokládat, že tento artefakt přiblíží mladým minulost obce a bude k vidění dlouhá desetiletí.

Malý symbol minulosti vesnice - umístění Malý symbol minulosti vesnice - společná fotografie Malý symbol minulosti vesnice - umístění v altánku


2. ročník slivkoštu v Kovářové

by se dal uvést slovy písně
"Je nás jedenáct, nejsem sám, my všichni jsme Tvou krásou opilí..."

Ano, druhého ročníku kovářovského slivkoštu se v sobotu 30. března 2019 zúčastnilo celkem jedenáct pěstitelů-vystavovatelů a celá řada odborných degustátorů (co se do "hasičky" vešlo). Účastníci byli z řad kovářovských starousedlíků, chalupářů a chatařů, vzácnými hosty byli i přátelé z nedalekého Lískovce.

     Přípravy vzorků a organizace řízené degustace se opět ujaly nestranné hostesky z Kovářové. Všichni účastníci přispěli lahůdkami na společně prostřený stůl, nadaní přítomní muzikanti vyplnili volné chvíle hudbou a zpěvem, a tak není divu, že se pozdní odpoledne protáhlo v dobré náladě až do pozdní noci.

     Degustátoři se opět těžko rozhodovali, koho poslat na stupně vítězů, po prvních součtech hlasů bylo totiž nutno ještě znovu malinko ochutnávat a upřesnit tak pořadí na 1. a 2. místě a na 3. a 4. místě (bodová shoda), z čehož je patrné, že kvalita vzorků byla velmi vyrovnaná a podle hodnocení všech i velmi vysoká.

     Závěrem tedy blahopřání Milanovi R. (3. místo), Petrovi B. (2. místo) a Jirkovi D., který po 1. ročníku obhájil letos znovu 1. msíto!

     Všem ostatním poděkování za účast a úplně všem: "Po kalíšku" na zdraví, na další úrodu, na hezký rok a na dobrou pohodu!"

2. ročník slivkoštu v Kovářové - účastníci  2. ročník slivkoštu v Kovářové - účastníci

2. ročník slivkoštu v Kovářové - malý harmonikář  2. ročník slivkoštu v Kovářové - vítězové


MDŽ znovu po roce

MDŽ se konal 9. 3. 2019 v KD Lískovec. Páté setkání potvrdilo, že muži, členové SDH Lískovec, si svých manželek, matek i dcer opravdu považují. Připravili opět setkání, při kterém se ženy opravdu mohly cítit středem pozornosti. Obsluha se překonávala při servírování kávy, chlebíčků, kytiček i nápojů dle jejich výběru.

     Dobrou náladu celý večer udržoval připravený program. Decentní striptýz mladých mužů s pánvičkami sklidil veliký potlesk a ženy trnuly, aby neběračky neuhodily někam jinam, než do těch pánviček. Stejně se líbil na závěr večera jejich "tanec u tyče". Rovněž vystoupení starších pánů jako baletek na hudbu P. I. Čajkovského sklidilo bouřlivý aplaus. Průběžné vtípky, scénky o vstupu dvou obstarožních vdovců do registrovaného partnerství a další, s problémy se zdravotním vyšetřením u špatně honorovaného praktického lékaře, byly přijaty s nadšením. Pěkný večer se protáhl dlouho do noci a snad všichni odcházeli domů spokojeni. Velké díky všem a snad za rok v pokoji a míru znovu nashledanu.

Fotografie naleznete zde.


Karetní turnaj ve hře prší

V sobotu 9. března se uskutečnil, v kulturním domě v Dolním Čepí, II. ročník turnaje o pohár starosty obce v oblíbené karetní hře prší. Do turnaje se přihlásilo patnáct hráčů, kteří byli rozděleni do čtyř skupin a následně strávili odpolední hodiny v dobré náladě nad kartami. Nejlépe si vedl Miroslav Blecha ml. (Dolní Čepí), jenž získal vítěznou trofej. Druhé místo vybojoval Jaroslav Kučera (Bystřice nad Pernštejnem) a třetí příčku obsadil Lukáš Krahulec (Dolní Čepí).

     Poděkování patří paní Věře Blechové a dalším členům SDH Dolní Čepí, kteří turnaj zorganizovali. Díky náleží i hráčům a všem,přihlížejícím, jenž vytvořili příjemnou a veselou turnajovou atmosféru.

EV

Karetní turnaj ve hře prší, hráči Karetní turnaj ve hře prší, vítězové Karetní turnaj ve hře prší, ceny


Divadelní představení

V roce 2019 objíždí kulturní domy v okolí Víru ochotnický divadelní spolek Vířina s představením z prostředí domova seniorů. Jedná se o černou komedii s názvem Upokojenkyně. Do kulturního domu v Ujčově zavítali ochotníci v pátek 8. března 2019. O diváky nebyla nouze a představení se jim natolik líbilo, že potlesk ve stoje nebral konce.

Scéna z divadelního představení Scéna z divadelního představení Scéna z divadelního představení

 Herecké obsazení Diváci Diváci


Maškarní ples

V pátek 1. února 2019 se konal v Lískovci maškarní ples. Na tanečním parketě se opět sešlo mnoho originálních masek. Největší úspěch u hodnotící poroty sklidili transformers. Na druhém místě se umístili zástupci z JZD a na třetím místě přistáli kosmonauti.

     Po celý večer k tanci a poslechu hrála kapela Jásalka a nechyběla ani bohatá tombola. Poděkování patří pořadatelům SDH Lískovec a všem, kteří se podíleli na přípravách a průběhu celého plesu. V neposlední řadě patří poděkování sponzorům za poskytnutí darů do tomboly.

Fotografie naleznete zde.


Memoriál Jiřího Špičky

Již VII. ročník Memoriálu Jiřího Špičky, turnaje ve stolním tenisu o pohár starosty obce, se uskutečnil v sobotu 12. ledna v KD Ujčov. Soutěž absolvovalo, v porovnání s předchozími ročníky, rekordních 30 účastníků. Soutěž opanovali hráči z Pardubického kraje (Jedlová, Sádek), do čtvrtfinálové části soutěže se jich probojovalo šest. Z domácích borců v těžké konkurenci nejlépe obstál účastník, který obsadil pěkné třetí místo.

     Turnaj se po všech stránkách vydařil a rozcházející se účastníci nešetřili slovy chvály na adresu pořádajících členů SDH Ujčov.

Fotografie naleznete zde.


O nejkrásnější vánoční strom Bystřicka 2018

Koncem listopadu 2018 odstartoval již třetí ročník soutěže „O nejkrásnější vánoční strom Bystřicka“. Do soutěže se zapojilo celkem jedenáct obcí z mikroregionu Bystřicko, mezi kterými byla i obec Dolní Čepí. Přestože konkurence byla velká, prvenství získalo, s dostatečně velkým hlasovým náskokem od široké veřejnosti, Dolní Čepí. Odměnou mu byl vystaven pamětní list a ozdoba na stromek.

     Velké díky patří veřejnosti, která podpořila obec v online hlasování, jenž probíhalo na internetu a především těm všem, kteří se zasloužili o vánoční výzdobu stromečku a jeho následnou propagaci na internetu.

Pořadí v soutěži:

POŘADÍ OBEC POŘADÍ OBEC
1. místo Dolní Čepí (4 356 hlasů) 7. místo Písečné
2. místo Vítochov (3 238 hlasů) 8. místo Rozsochy
3. místo Rodkov (1 177 hlasů) 9. místo Bolešín
4. místo Ždánice 10. místo Věstínek
5. místo Dvořiště 11. místo Strachujov
6. místo Štěpánov nad Svratkou    

E. V.

Strom v Dolním Čepí Ceny za vítězství


Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka v roce 2019, kterou každoročně pořádaná Diecézní charitou Brno, Oblastní charitou Tišnov (Kovářová, Dolní Čepí, Horní Čepí) a Oblastní charitou Žďár nad Sázavou (Ujčov, Lískovec), se v naší obci uskutečnila v sobotu 5. lena. Koledníci obešli domácnosti ve všech místních částech a celkem vybrali 22 566 Kč (v r. 2018 - 20 868 Kč). 

Výnos sbírky v jednotlivých obcích je následující:

OBEC ČÁSTKA ROK 2018
Dolní Čepí společně s Horním Čepí 5 426 Kč v r. 2018 - 5 080 Kč
Kovářová 2 220 Kč v r. 2018 - 1 735 Kč
Lískovec 5 700 Kč v r. 2018 - 6 250 Kč
Ujčov 9 220 Kč v r. 2018 - 7 803 Kč

Fotografie

Dolní a Horní Čepí Kovářová Lískovec Ujčov
Dolní Čepí Kovářová Lískovec Ujčov

 

 


Vánoční koledování v Dolním Čepí

Závěrem roku 2018 folklórní soubor Borověnka ze Štěpánova nad Svratkou představil své vystoupení s vánoční tématikou v kostelíčku sv. Václava v Dolním Čepí.

 Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka


Vánoční besídka v Lískovci

Druhý svátek vánoční je v Lískovci již tradičně spojený s vánoční besídkou. Letos jsme se sešli už po 34. a těší nás, že účast hostů byla veliká. Děti zahrály ve zkrácené verzi pohádku "Princezna ze mlejna", kterou pilně nacvičovaly už od poloviny listopadu. Během představení nechyběl ani živý hudební doprovod, který byl letos opravdu rozmanitý. Známé písničky z pohádky zahrály holky na harmoniky, flétny, violu a kytaru a doprovodily je také zpěvem. Po představení děti recitovaly básničky, zahrály koledy na harmoniky a společně jsme zazpívali koledu "Narodil se Kristus Pán". Děkujeme všem menším i větším hercům za krásný program, holkám za skvělý hudební doprovod i hostům za vytvoření pohodové sváteční atmosféry a věříme, že se společně sejdeme zase 26.12. 2019 - tentokrát už po pětatřicáté.

Fotografie naleznete zde.


Advent 2018

Začátek adventního období je spojen i s rozsvěcováním vánočních stromů v obcích. Svůj vánoční strom mají občané jak v obci Ujčov, tak i v Lískovci, Dolním Čepí a Kovářové. Rozsvěcování stromu v každé obci bylo spojeno s dobrou náladou, vánoční atmosférou a zpěvem koled a adventních písní. Nechyběly ani teplé nápoje, jako punč a svařák a bohaté občerstvení v podobě slaného i sladkého cukroví.

     Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci těchto pohodových podvečerů a nejen dětem za hudební doprovody. V neposlední řadě patří poděkování fotografům za poskytnutí fotografií.

                    Dolní Čepí                                                       Ujčov

Stromeček v Dolním Čepí Hudební doprovod v Dolním Čepí     Stromeček v Ujčově Hudební doprovod v Ujčově

                       Kovářová                                                     Lískovec

Stromeček v KovářovéAdvent v KovářovéStromeček v LískovciAdvent v Lískovci


Hody v Lískovci

Hodová neděle v Lískovci v roce 2018 připadla na 28. října, tedy na den vzniku samostatného Československého státu. Od vzniku uplynulo již 100 let, po celé České republice se tedy oslavovalo a výjimkou nebyly ani hody na Lískovci. Ty se nesly letos ve státních barvách, pod májí nechyběl přípitek "na republiku", zazněla státní hymna i lidové písně. V dopoledních hodinách krojovaná chasa za doprovodu Podhorácké muziky obcházela domy v Kovářové s pozváním pod máj, v odpoledních hodinách poté domy v Lískovci. Program pod májí probíhal podle tradičních postupů, soudil se tedy beran za prohřešky spáchané místními občany. Na závěr pardon přivezl pro berana milost a hodová veselice se přesunula do kulturního domu, kde krojovaná chasa zatancovala část Moravské besedy. Za hudebního doprovodu Podhorácké muziky se tancovalo do večerních hodin.

     Hodové neděli předcházel páteční program v kulturním domě, kde se konala předhodová zábava se skupinou VOLT. V sobotu se stavěla a zdobila máj, uklízelo se a probíhaly poslední přípravy na neděli. Až do ranních hodin se hlídala máj, aby nebyla poškozena nebo pokácena občany z okolních obcí.

     I přes nevydařené počasí se hody v Lískovci vydařily a všichni se mohou těšit na příští rok. Poděkování patří nejen členům SDH v Lískovci, ale všem, kteří se podíleli na přípravách a průběhu celých hodů.

     Fotografie naleznete zde.


Připomínka 100. výročí vzniku Československé republiky

V letošním roce je tomu přesně 100 let, co vznikla samostatná Československá republika. Na mnoha místech po naší zemi se konají různé připomínkové slavnosti k tomuto výročí, stranou nezůstávají ani malé obce, jako je Dolní Čepí. V podvečer 27. října proběhlo, na Dolním Čepí, slavnostní odhalení vsazené lípy, která bude budoucím generacím připomínat právě sté jubileum republiky.

     Pamětní lípa byla vsazena do místa poblíž pomníku padlých v první světové válce. V úvodu programu zazněla píseň „Ach synku, synku“, následoval projev pana starosty Mitáše a nedvědického kronikáře, doktora Šmída. Na konci programu zazněla Československá hymna. Po ukončení akce se většina přihlížejících odebrala do kulturního domu, kde členové SDH Dolní Čepí připravili malé občerstvení.

     Poděkování patří členům SDH Dolní Čepí a tamějším občanům, kteří celou akci zorganizovali. Nemalé díky patří i obci Ujčov, jenž akci finančně podpořila. Je hezké vidět, že i mladá generace, která bývá ostatními tak často kritizována, neztrácí zájem o kulturní dění v obci a cítí potřebu připomínat si právě takové důležité chvilky, jako je třeba sté výročí od založení Československa.

E. V.

Fotografie naleznete zde.


Hody v Ujčově

Třetí říjnové neděle nadešel čas a hodové oslavy v Ujčově začaly v pátek 19. října 2018. V kulturním domě se konala předhodová zábava se skupinou VOLT. Sobota se nesla ve znamení příprav, stavění máje a následně jejího hlídání před pokácením občanů okolních vesnic.

     Hodová neděle se nesla ve znamení veselí a hodování. Od dopoledních hodin stárkovská chasa za doprovodu Podhorácké muziky chodila po vesnici a zvala pod máj. Pod májí se soudil beran za prohřešky spáchané místními občany, pardon mu dovezl milost a hodová veselice se přesunula do kulturního domu.

     Poděkování patří členům SDH v Ujčově za organizaci hodů.

     Fotografie naleznete zde.


Hody v Dolním Čepí

Svátek svatého Václava s sebou přináší i první hody konané v našich obcích. Slavení hodů v Dolním Čepí zahájila v pátek 28. září 2018 předhodová zábava se skupinou VOLT. Sobota se nesla ve znamení příprav. Nedělní program začal mší svatou v místním kostele sv. Václava. Následoval krojovaný průvod obcí a muzikantů z Podhorácké kapely, kteří postupně dům po domu zvali pod máj. Pod májí se soudil beran za prohřešky spáchané místními občany. I letos beran za své prohřešky nebyl popraven a další hodová zábava se tak přesunula do místního kulturního domu.

     Poděkování patří organizátorům ze SDH v Dolním Čepí.

     Fotografie naleznete zde.


Druhé setkání na louce

Po loňské oslavě pětistého osmdesátého výročí první písemné zmínky o osadě Kovářová jsme se letos, 15. 9. 2018 sešli znovu na témže místě, abychom ve volném pokračování, ale hlavně vesele, nejen nastínili možné pokračování dávných dějin naší části Vysočiny, ale letmo představili i hosty z poměrně vzdálené vysočiny skotské.

     Skupinka amatérských herců a pět téměř profesionálních tanečníků ze spřátelených skotských obcí Black Smith Village (Kovářová) a Hazel Bush (Lískovec) za vydatné pomoci přátel z naší Kovářové i našeho Lískovce připravila tentokrát velmi krátkou divadelní hru s mezinárodními tanečně sportovními prvky s názvem:

„KOVÁŘOVÁ 580+ aneb Jak to bylo dál?“
na téma „Vysočina není jenom Českomoravská“.

     Setkání rodin, sousedů, přátel a pětice mužů ze Skotska se díky mimořádně přívětivému počasí opět vydařilo. Snaha organizátorů i amatérských herců byla oceněna obrovským potleskem a hlavního cíle, zasmát se, pobavit se, užít si příjemného odpoledne a večera v milé společnosti a v krásném prostředí, bylo zjevně dosaženo. Nechybělo ani občerstvení a bohatá tombola (všem dárcům krásných výher srdečné poděkování).

     Zpestřením bylo i neobvyklé sportovní klání v disciplínách ze skotské „země vzdálené“, jako je hod kládou a velmi těžkým břemenem. Aktivně se ho zúčastnili nejen stateční a silní muži, ale ještě statečnější a odvážnější ženy a děti. Bylo vidět, že i zde je drsný kraj a i zde jsou lidé zvyklí tvrdě pracovat a ani takto těžkých sportovních disciplín se nezaleknou. Všichni borci změřili své síly a vítězové a vítězky byli odměněni zlatavým mokem. Všichni pak jejich vítězství rádi oslavili.

     K dobré pohodě přispěla výrazně i hudební skupina „Kladivo z Lipůvky“, díky níž se sportovní hřiště, divadelní sál, respektive lyžařská sjezdovka, v pravidelných intervalech měnily na zaplněný taneční parket.

     Všichni organizátoři děkují za obrovskou podporu všem hostům a už teď se těšíme na příští rok na 3. setkání na louce „Na Nivách“ nad Kovářovou.  

     A téma? Necháme se všichni překvapit…

HS

Fotografie z této vydařené akce naleznete zde.


Senior Cup v Lískovci

Senior Cup v hasičském sportu věkově starších hasičů se v roce 2018 konal v Lískovci již po osmnácté. Konání toho ročníku padlo na neděli 9. září. V letošním roce počasí pořadatelům přálo a na rozdíl od roku předchozího přijelo i více sborů dobrovolných hasičů. V požárním útoku, štafetě v nošení plného a prázdného sudu a v pití piva soutěžilo celkem 7 sborů (v loňském roce pouze 4).

     První místo obsadili hasiči z Pernštejna, kteří také s celkovým časem 62,17 sekund vyhráli pohár starosty obce Ujčov. Na druhém místě se umístil sbor z Dolního Čepí, na třetím místě sbor z Nedvědice a bramborovou medaili vybojoval sbor z Ujčova. Pořadatelský sbor z Lískovce sice letos v požárním útoku obsadil poslední příčku, ale v pití piva se zástupce tohoto sboru umístil bezkonkurenčně na vítězné pozici.

     I letos si dovoluji říci, že se odpoledne vydařilo. Za to patří díky všem, kteří se zúčastnili a především členům SDH v Lískovci za organizaci.

     Fotografie naleznete zde.


Turnaj v nohejbalu

Dne 21. července 2018 se uskutečnil v areálu koupaliště Ujčov již tradiční nohejbalový turnaj trojic, kterého se letos zúčastnilo 12 trojic, které si to přijely rozdat o pohár starosty obce. Turnaje se zúčastnilo několik ligových hráčů v čele s mistrem světa Petrem Topinkou.

     Od rána bylo k vidění několik zajímavých zápasů, kterým nechyběla dramatičnost a vsadit si na to, kdo turnaj vyhraje, by bylo velice obtížné. Ze skupinové fáze však postoupily už především favorizované sestavy, které svedly nelítostné boje o semifinálovou "čtyřku". Do té se nakonec probojovaly týmy "Eso peso", který táhl modřický Burian. "Čunín", který byl složen z ligových hráčů Prostějova, dále pak tým "Smrčku", v jehož čele se maskoval další modřický hráč Konupka a v neposlední řadě také domácí tým, který nesl název "Nestel postel". Po dramatických bitvách se nakonec z vítězství radovala trojice "Čunínu, následovaná trojicí "Smrčku“ (Bednář, Knupka, Madron). Třetí místo obsadil tým "Eso peso" a konečně čtvrté místo pak domácí tým "Nestel postel" (Chocholáč, Janeba, Halva).

FH


Turnaj v malé kopané

Letošní v pořadí již osmý ročník turnaje v malé kopané o pohár starosty obce se uskutečnil 5. července 2018 na fotbalovém hřišti v Ujčově za organizačního zajištění ze strany členů místního sportovního klubu. Každý tým z dvaceti zúčastněných odehrál čtyři utkání ve skupině a následně týmy z prvních třech míst z každé skupiny postoupily do dalších vyřazovacích fází soutěže.

     S úskalím vyřazovacích bojů si nejlépe poradily a o první čtyři místa v turnaji si to rozdaly týmy MIX Vysočiny (1. místo), INTER Božkov (2. místo), Kapesníčci (3. místo, Kuřim) a XXL (4. místo, Tišnov).

     Nejlepším střelcem turnaje se stal hráč z týmu INTER Božkov a nejlepším brankařem turnaje byl vyhlášen brankař z týmu Kozlíci.

Fotografie z tohoto turnaje naleznete zde.


Komořinka s Akvartetem

První prázdninový týden, od 2. do 6. 7. 2018 proběhl v Dolním Čepí festival smyčcové komorní hudby Komořinka s Akvartetem, který zorganizovalo sdružení neprofesionálních hudebníků Akvarteto ve spolupráci s obcí Ujčov. Festivalu se zúčastnilo deset hudebníků, z nichž někteří do naší obce zavítali nejen z různých částí Moravy, ale i z Prahy.

     Od pondělního rána až do páteční noci bylo Dolní Čepí naplněno kultivovanou hudbou v kostele sv. Václava zkoušejících hudebníků, kteří touto formou využívali své aktivní dovolené.

     Už v úterý 3. 7. proběhnul první festivalový koncert pojmenovaný "Barokní večer", na kterém si posluchači mohli poslechnout třeba kytarovou sonátu Antonia Vivaldiho, ale především Stabat Mater téhož barokního mistra. Sólový part přednesla naše krajanka, mezzosopranistka Kristýna Klimešová. Sólo na kytaru zahrála místním už dobře známá Vendy Fořtová.

     Druhý - čtvrteční koncert festivalu byl zcela výjimečný, jak co do žánru, tak i kvality. Obcí se rozezněly tóny jazzu v podání jazzového tria Srnčí a Kočičí. Možná právě proto, že šlo teprve o druhý koncert tohoto tria, byli přítomní posluchači ohromeni kvalitou a spontánností, která si nezadala s profesionálními tělesy zabývajícími se akustickým jazzem. Frontman kapely Martin Steiner (klavír) a manželé Nezbedovi (kontrabas, zpěv, klarinet) předvedli zcela mimořádný, inspirativní výkon, který mohou naší malé obci závidět i velké a zavedené festivaly.

     Hudebníci se se svými posluchači a s naším krásným krajem rozloučili závěrečným festivalovým koncertem v pátek 6. 7. Zahráli mj. velký smyčcový kvartet F. Schuberta Smrt a dívka, premiérové trio pro klavír, housle a cello našeho krajana Ondřeje Kunovského a část smyčcového tria G. Kleina.

     Jak procházející turisté, tak sousedé z obcí a měst v našem okolí, ale především samotní obyvatelé Čepí se mohli začátkem letních prázdnin opět přesvědčit, že naše obec, navzdory své velikosti, žije bohatým kulturním životem, pro který si umí najít jak své protagonisty, tak i posluchače.

VT


Den dětí v Lískovci

Nejen ženy, matky a otcové slaví svátek, ale i děti mají svůj Mezinárodní den dětí. Navíc ještě začalo období prázdnin, proto byl pro všechny děti v Lískovci uspořádán v neděli 24.června 2018 Den dětí s pohádkovou cestou. Téměř celé dění se odehrávalo na místním hřišti, kde bylo pro děti i rodiče nachystané občerstvení, hry a soutěže. U kluků asi největší úspěch sklidila traktoriáda šlapacích dětských traktorů, kdy nechybělo ani vzájemné přetahování traktorů a dokazování tak jejich síly.

     Pro děti a jejich rodiče byla připravena také pohádková cesta kolem Lískovce, na kterou se účastníci vydávali v měnších skupinkách. Prošli celkem 5 zastavení, kde na děti kromě úvodního slova pohádkových bytostí čekaly i úkoly. Po úspěšném splnění každého úkolu obdržely děti razítko na soutěžní kartičku. Na hřišti poté bylo slavností vyhodnocení, kdy se předávaly perníkové medaile, diplomy a sladké výhry.

     Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci a přípravě celého odpoledne pro děti. Další dík patří panu fotografovi za pořízené fotografie, které naleznete zde.


Fotbalisté, bravo!

V sezoně 2017/2018 se fotbalisté Ujčova stali vítězi Okresní soutěže okresu Žďár nad Sázavou. Získali 55 bodů za 17 výher, 4 remízy a 5 porážek, při skóre 64:37. Dařilo se jim především v domácím prostředí, kde ani jednou neprohráli. Velkým množstvím zranění sužovaný kádr tak vybojoval velmi cennou trofej a zajistil si postup do Okresního přeboru.

OJ

Hráči SK Ujčov Hráči SK Ujčov Hráči SK Ujčov Hráči SK Ujčov Hráči SK Ujčov Hráči a trenéři SK Ujčov


Hasičská soutěž SHČMS

V sobotu 19. května 2018 se v obci Nedvědice konala okrsková soutěž v hasičském sportu. O putovní pohár bojovalo celkem 9 sborů dobrovolných hasičů z okrsku Nedvědice. V kategorii muži potom soutěžilo 12 družstev, v kategorii žen 3 družstva a v kategorii děti 8 družstev.

SDH Dolní Čepí SDH Lískovec - děti SDH Lískovec SDH Kovářová SDH Ujčov


Pietní shromáždění v Dolním Čepí

V pátek 4. května 2018 si občané nejen Dolního a Horního Čepí připomněli konec
II. světové války u památníku partyzánských skupin.

     Slavnostní program pietního shromáždění byl zahájen kladením věnců a kytic. Následovalo úvodní slovo starosty obce Ujčov, který také přivítal vzácné hosty a jednotlivě jim předal slovo. Pietního shromáždění se zúčastnil senátor Ing. František Bradáč, dále člen Poslanecké sněmovny MUDr. Vít Kaňkovský, místopředseda KV
KDU-ČSL Vysočina Mgr. Radek Pátek, starosta obce Skorotice pan Petr Bílek, předseda OV ČSBS okr. Brno - venkov pan Milan Fryčka a v neposlední řadě také kronikář městyse Nedvědice pan doktor Jiří Šmíd.

     O hudební doprovod celého programu se postarala Bystřická kapela a občerstvení zajistili členové SDH Dolní Čepí.

   Poděkování patří všem zúčastněním, organizátorům a všem, kteří se pietního shromáždění zúčastnili.

     Fotografie naleznete zde.


Zimo, zimo, táhni pryč!

Tak se nám na Kovářové zdálo, že už je ta letošní zima nějak moc dlouhá. Nahlídli jsme tedy do moudrých knih a zeptali se, co s takovou věcí dělali naši předkové? No přece vynášeli Moranu!

Morana, Mořena, Mařena, Smrtholka, Smrtka…tolik jmen, a přece je to stále jen název pro dlouhou, nekonečnou a studenou zimu. V dávných dobách bývaly zimy opravdu tuhé, sněžné, mrazivé.  A bez televize, počítače, mobilu a jiných vymožeností naší doby, jen se svíčkami nebo petrolejkami se zdály našim předkům opravdu velmi dlouhé. Není tedy divu, že se těšili na jaro a hřejivé slunce a tu dlouhou, nekonečnou zimu vyháněli. Třeba v podobě slaměné figuríny, kterou nazvali Morana. Oblékli ji do  dívčích šatů, vyzdobili náhrdelníkem z vajec a společně vynesli, utopili, shodili ze skály, někde i zapálili.

Zkusili jsme si v Kovářové na tento dávný zvyk  vzpomenout, pozvali jsme sousedy z Lískovce a 23. 3. 2018 jsme s Moranou za zvuku lidových říkadel prošli obcí  na její poslední cestě. Zazpívali jsme jí  „Loučení, loučení…“ a na návsi ji symbolicky  hodili do hasičské nádrže.  Vzhledem k tomu, že zima byla opravdu tuhá, tak spíš, než by se utopila, rozbila si hlavu o led. Nicméně obřad i následná „hostina“ byla důstojným rozloučením s paní Zimou- Moranou a teď nezbývá než čekat na vytoužené jaro.

Všem, kteří přišli, kteří přinesli něco na zub, kteří přispěli svým muzikantským a pěveckým umem ke zdárnému průběhu obřadu děkujeme a těšíme se zase na viděnou a slyšenou u příští společné a společenské akce!

H.S.

Průvod obcí Průvod obcí Průvod obcí Loučení s Moranou Morana v hasičské nádrži Posezení a hostina


MDŽ v Lískovci

Ani v roce 2018 pánská část SDH v Lískovci nezapomněla na svoje ženy. V sobotu 17.března 2018 pro ně uspořádali posezení v místním kulturním domě k oslavě mezinárodního dne žen. Jako pozornost ženy obdržely kytičku a po celý večer pro ně bylo nachystáno občerstvení. Pánové si také připravili doprovodný program. Asi největší úspěch sklidily aquabely a irský tanec. Nelze opomenout i další scénky, mezi které lze zařadit vystoupení národopisného souboru Borověnka ze Štěpánova nad Svratkou.

     Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci celého večera a také ženám za jejich hojnou účast. Další dík panu fotografovi za pořízené fotografie, které naleznete zde.


Karetní turnaj ve hře "prší"

I. ročník karetního klání uspořádal v KD v Dolním Čepí místní sbor dobrovolných hasičů v sobotu 10. března 2018. Dvacet karbaníků se utkalo o pohár starosty obce Ujčov.

     Vítěznou trohej získala Lenka Smejkalová, druhé místo vybojoval teprve šestiletý Toník Koukal z Lískovce, Tomáš Rybij obsadil třetí příčku a "bramborová" medaile zbyla na Jana Ludvíka.

Karetní turnaj ve hře "prší"

Zleva: Jan Ludvík, Tomáš Rybij, Antonín Koukal, Lenka Smejkalová

Karetní turnaj ve hře "prší"


Dětský karneval

Nejen plesy pro dospělé, ale i maškarní karnevaly pro děti se konají v našich obcích. Maškarní karneval v kulturním domě v Lískovci se pořádal v neděli 4. února 2018. Na den přesně o měsíc později, tedy v neděli 4. března, se sešly nejrůznější masky v kulturním domě v Ujčově. Obě karnevalová odpoledne provázel bohatý program v podobě her, soutěží, tanců a občerstvení. Samozřejmostí také byla bohatá tombola.

     Poděkování patří pořadatelům obou akcí a v neposlední řadě také sponzorům za poskytnutí darů do tomboly.

Lískovec

Dětský karneval - Lískovec Dětský karneval - Lískovec Dětský karneval - Lískovec

Ujčov

Dětský karneval - Ujčov Dětský karneval - Ujčov Dětský karneval - Ujčov


Divadelní představení

Ani v roce 2018 nezanevřeli herci divadelního spolku Vířina z Víru na ochotnické divadlo. Pro tuto sezonu si herci nastudovali komedii Manželství na druhou aneb Barillonova svatba. Autorem této komedie je proslulý francouzský dramatik Georges Feydeau a jeho kolega Maurice Desvallieres. Tato hra navazuje na inscenaci známé hry Brouk v hlavě, uvedenou spolkem Vířina v roce 2004.

     V pátek 2. března 2018 přijeli herci zahrát představení do kulturního domu v Ujčově. Děj se odehrává v pařížském prostředí měšťanů. Barillon se nešťastným nedopatřením ožení místo mladé dívky s její ovdovělou matkou. Už tato komplikace je Barillonovi nepříjemná, natož potom ve chvíli, kdy se na scéně objeví její manžel považovaný za zesnulého.

Fotografie naleznete zde.


Masopust v Ujčově

Část účastníků masopustního průvodu v Ujčově v roce 2018.

Masopustní průvod


Maškarní ples

Na první pátek v únoru se těší obyvatelé nejen Lískovce. V tento čas členové SDH v Lískovci pořádají již tradiční maškarní ples, který se v roce 2018 konal v pátek 2. února.  Masek na tanečním parketě bylo mnoho a opět o originální nápady nebyla nouze. Není tedy divu, že diváci měli těžké rozhodování při bodovém hodnocení. Masky tak na předních pozicích dělilo pouze několik bodů. Na vítězné příčce se umístila dvojice z televizního pořadu Alles Gute, druhé místo obsadila mimina a třetí místo 12 měsíčků.

     O hudební zábavu se celý večer starala kapela Jásalka a nechyběla ani bohatá tombola. Poděkování patří členům SDH v Lískovci a všem, kteří se podíleli na organizaci a v neposlední řadě také sponzorům za bohaté dary do tomboly.

Fotografie naleznete zde.


Memoriál Jiřího Špičky

V sobotu 13. 1. 2018 se v kulturním domě v Ujčově uskutečnil 6. ročník Memoriálu Jiřího Špičky ve stolním tenise. Role pořadatele se tradičně ujal Sbor dobrovolných hasičů Ujčov. I v letošním ročníku tohoto turnaje byla dobrá účast, přihlásilo se 22 hráčů. Ti byli rozlosováni do čtyř skupin, ze kterých postupovali do vyřazovací části 4 nejlepší. Zbytek nepostupujících hráčů si zahrál o umístění.

     Nejlépe z domácích hráčů se umístil na 7. místě Pavel Mitáš. Turnajový titul získal Luboš Zbytovský, když ve strhujícím finále vyhrál nad Michalem Čadou. V souboji o bronz porazil František Mareš Vlastimila Beneše, na kterého zbylo stejně jako v loňském ročníku 4. místo.

     Závěrem bych chtěl poděkovat sponzorům a všem lidem, kteří se na organizaci turnaje podíleli.

Jaroslav Kříž

Konečné pořadí:
1. místo       Luboš Zbytovský
2. místo       Michal Čada
3. místo       František Mareš
4. místo       Vlastimil Beneš

Fotografie naleznete zde.


Tříkrálová sbírka

Nadešel nový rok 2018, s ním 6. ledna a příchod Tří králů do všech našich obcí. V letošní Tříkrálové sbírce jsme byli v Ujčově v porovnání s roky předešlými štědřejší. Po celé obci se vybralo 20 868 Kč.

Výnos sbírky v jednotlivých obcích je následující:

OBEC ČÁSTKA ROK 2017
Dolní Čepí společně s Horním Čepí 5 080 Kč loni 3 529 Kč
Kovářová 1 735 Kč loni 1 840 Kč
Lískovec 6 250 Kč loni 5 600 Kč
Ujčov 7 803 Kč loni 6 844 Kč

               Ujčov        Dolní a Horní Čepí       Lískovec                 Kovářová

Tříkrálová sbírka - Ujčov    Tříkrálová sbírka - Dolní a Horní Čepí        Tříkrálová sbírka - Lískovec Tříkrálová sbírka - Kovářová


Vánoční koledování v Dolním Čepí

V podvečer 27. prosince 2017 kostelíček sv. Václava v Dolním Čepí přivítal folklórní soubor Borověnka ze Štěpánova nad Svratkou. Pod vedením paní učitelky Blechové děti vystoupily s představením s vánoční tématikou.

Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka Vánoční koledování v Dolním Čepí - folklórní soubor Borověnka


Vánoční besídka v Lískovci

Loňské divadelní představení na vánoční besídce sklidilo velký úspěch a letos tomu nebylo jinak. Přesně o rok později, 26. prosince 2017, děti i dospělí v Lískovci zahráli ve zkrácené verzi pohádku Lotrando a Zubejda. V představení zazněly všechny známé písničky včetně živého hudebního doprovodu. Po divadelním představení některé děti ještě recitovaly básničky, hrály na hudební nástroj a zpívaly vánoční koledy a písničky. Sváteční odpoledne se vydařilo a můžeme se těšit, co dalšího nám děti předvedou zase za rok.

Několik fotografií naleznete zde.

Článek zveřejněný v měsíčním zpravodaji Novinky:

Vánoce, Vánoce přicházejí...
Vánoce, to kouzelné slovo, vyvolávající úsměv na tváři a neurčitou naději u všech lid bez rozdílu věku. Je to asi ten zázrak zrození, který je základní podstatou těchto svátků, i když se v současnosti bohužel staly i předmětem konzumu. Přesto jsou stále něčím více a dovedou proměnit i mezilidské vztahy.

     Dnes žijeme již sedmdesát dva roků bez válečných konfliktů. Před sto lety, ve čtvrtém roce strašné války se o Vánocích stal malý zázrak. V zákopech proti sobě byli vojáci Francie a Německa a bojovali na život a na smrt. O Štědrém dnu všichni slavili narození Ježíška a stalo se, že obojí vyšli ze zákopů a bez ohledu na nepřátelství slavili společně. Vždyť to byli stejné lidé se stejnými zásadami a touhou po ukončení války, po míru. Dopad byl okamžitý přesun z obou stran na jiné úseky fronty pro ztrátu bojeschopnosti.

     Takže Vánoce mají být o přátelství a setkávání. A toto se již tradičně děje druhý svátek vánoční, kdy se v KD v Lískovci sejdou sousedé, přátelé a příbuzní na vánoční besídce. Prvé setkání v roce 1985 pořádali členové a příznivci místní lidové strany, od devadesátých let se připojili i členové Kolpingovy rodiny. Je štěstí, že vesnice žije mládím a je stále dostatek drobotiny.

     Besídka 2017 byla obzvláště vydařená. Sešla se téměř stovka účastníků, aby shlédli pohádku ,,Lotrando a Zubejda", kterou s dětmi nacvičily sestry Iva a Marie Ostrých. Úspěch byl veliký, potlesk na otevřené scéně i na závěr nebral konce. Posezení v přátelské atmosféře u kafíčka a vánočního cukroví bylo pěkné zakončení vánočních svátků.

     Takže díky našim dětem, ať jsou zdravé a dělají nám radost, díky všem, kteří zajistili hudební a slovní doprovod a díky holkám za perfektní režii a přípravu besídky.

     A pro nás všechny přání, abychom v klidu, míru a pohodě prožili rok 2018 a mohli se zase v hojném počtu sejít 26. 12. 2018.


Advent roku 2017

Opět po roce nadešla doba adventní a Vánoc. S příchodem adventní doby se, stejně jako po celé České republice, i v našich obcích rozsvítili vánoční stromy. V letošním roce se poprvé připojila i obec Kovářová, která rozsvěcování stromů zahájila. Následovalo rozsvěcování v Dolním Čepí, Ujčově a v Lískovci. Samozřejmě nechyběly teplé nápoje, jako je punč a svařák, také bohaté občerstvení jak sladké, tak slané. Občané si společně zanotovali koledy a adventní písně, podebatovali a připravili se na přicházející vánoční atmosféru.

     Za organizaci těchto pohodových podvečerů patří poděkování všem, kteří se na přípravě a organizaci rozsvěcování stromů podíleli a dětem i ostatním za hudební doprovod. V neposlední řadě také děkujeme fotografům za poskytnutí fotografií.

                                  Kovářová                                                        Dolní Čepí

Vánoční strom v Kovářové Vánoční občerstvení v Kovářové       Vánoční strom v Dolním Čepí

                             Ujčov                                                          Lískovec

Vánoční strom v Ujčově DPS Labyrint v Ujčově    Vánoční strom v Lískovci Vystoupení děti v Lískovci

 


Noc na Karlštejně

"Na hradě je ženskááá", znělo v neděli v podvečer 19. listopadu 2017 v kulturním domě v Ujčově. Mohlo by se zdát, že na hradě Pernštejn, který je nedaleko. Zmiňovaná ženská však přes zákaz císaře Karla IV. pronikla do hradu Karlštejn. Jak se celý příběh vyvíjel a jak vše nakonec dopadlo, se diváci dozvěděli z muzikálu Noc na Karlštejně, který nastudovali ochotníci z Moravských Knínic. Nádherné kulisy, živá hudba a brilantní zpěv všech herců sklidil u diváků obrovský obdiv. Závěrečný potlesk ve stoje nebral konce a herci jako bonus na závěr zazpívali dvě písně z muzikálu.

Fotografie naleznete zde.


Hody v Lískovci

Poslední, nikoli významem ale pořadím, hody v našich obcích se konaly o víkendu 20. až 22. října 2017 v Lískovci. Hodový program je na první pohled stejný jako program v Ujčově a Dolním Čepí, kdo ovšem navštěvuje hody ve všech obcích, ví, že jsou rozdílné a každé mají vlastní kouzlo. Celý hodový program zahájila kapela VOLT, která se v pátek večer starala o hudební program na předhodové zábavě. Sobota se poté již od rána nesla ve znamení příprav, úklidu a především se stavěla máj tradičním způsobem bez použití moderní techniky. I v Lískovci je nutné přes noc máj hlídat před případnými občany z okolních vesnic, kteří by měli v plánu ji skácet a narušit tak hodový nedělní program.

     V neděli podzim nebyl stejně přívětivý jako předcházející víkend a ukázal se v pochmurné podobě. Již od rána pršelo, ale stárci a Podhorácká muzika se vydala do Kovářové, aby obešla všechny místní občany s pozváním pod máj. Po hodovém obědě se k Podhorácké muzice a ke stárkům přidali jejich stárkové a další členové krojovaného průvodu a s pozváním pod máj obcházeli občany v Lískovci. Počasí se umoudřilo, přestalo pršet a tak se tradičně pod májí soudil beran za prohřešky spáchané místními občany. I když soudní tribunál přečetl mnoho prohřešků, pardon i tentokrát pro berana dovezl milost. Krojovaný průvod a hodoví hosté se poté přesunuli do kulturního domu, kde stárkovská chasa zatančila lidovou skočnou. Hodová zábava za hudebního doprovodu Podhorácké muziky poté pokračovala do večerních hodin.

     Poděkování patří členům SDH v Lískovci, že stále udržují tradice v obci a pořádají tradiční hody.

Fotografie naleznete zde.


Hody v Ujčově

V pořadí druhé hody konající se v našich obcích mohli všichni příznivci hodového veselí navštívit o víkendu 13. až 15. října 2017 v Ujčově. Hodový program začal již v pátek večer, kdy v kulturním domě probíhala předhodová zábava v moderním rytmu se skupinou VOLT. Sobotní dopoledne bylo věnováno stavění máje a dalším důležitým přípravám. V noci na neděli se potom musela máj hlídat před všemi nenechavci z okolních vesnic, kteří by ji chtěli pokácet. Máj se všem přítomným podařilo uhlídat a nedělní hodový program tak nebyl ničím narušen.

     Babí léto se ukázalo ve své krásné podobě a hodová neděle se tedy velice vydařila. Od dopoledních hodin stárkovská chasa za doprovodu Podhorácké muziky obcházela místní občany s pozváním pod máj na slavnostní soud berana. Zločinec beran rukou katovou z tohoto světa sejíti měl za prohřešky spáchané místními občany. I pro letošek mu ovšem milost přivezl pardon a kat si tak na popravu berana musí počkat do příštích hodů. Krojovaný průvod a Podhorácká muzika se poté v čele s pardonem na koni přesunuly na parket kulturního domu, kde následně do večerních hodin probíhala hodová zábava.

     Poděkování patří členům SDH v Ujčově za udržování tradic a přípravu hodů.

Fotografie naleznete zde.


Setkání na louce, aneb „Jak obec ke jménu přišla“

Bývá dobrým zvykem oslavit narozeniny, potřást oslavenci rukou, předat dárek, upéct dort… Je jedno, jsou-li to narozeniny páté, osmdesáté nebo 580.

     Právě letos uplynulo 580 let od první písemné zmínky o obci Kovářová, ale jak potřást obci rukou a upéct jí dort? A tak alespoň ten dárek.

     V sobotu, 30. září 2017 v 16 hodin se uskutečnilo na louce „Na Nivách“ nad Kovářovou neobyčejné, skoro divadelní představení: Velmi krátká jednoaktovka „Jak obec ke jménu přišla“.

     Cílem autorů a samozvaných amatérských herců bylo veselé připomenutí tohoto výročí a hlavně, přátelské setkání Kovářovských se sousedy z ostatních místních částí obce Ujčov, s přáteli a milovníky zdejšího kraje.

     Podpora a úvodní slova pana starosty Vladislava Mitáše o historii Kovářové dodala celé akci patřičnou vážnost.

     Na představení se sešlo více než 100 hostů a celé odpoledne, prodloužené až do pozdních večerních hodin, se i díky nádhernému podzimnímu počasí a neobyčejně krásnému prostředí zdejší krajiny neslo v příjemném a přátelském duchu.

     Co říci na závěr: představení se snad podařilo, občerstvení chutnalo a všichni účastníci měli na tvářích úsměv, kterého je v dnešní době tak málo!

     Autoři celé akce děkují všem hostům za účast, finanční podporu, krásné dary do tomboly a právě za ten úsměv!

H. Spiesová

Fotografie z této vydařené akce naleznete zde.


Hody v Dolním Čepí

Rok se s rokem sešel a opět je zde podzim a s ním slavení hodů v našich obcích. V pořadí první hody se slaví svatováclavské v Dolním Čepí. Slavnostní neděle připadla na 24. září 2017. Samotné oslavy začaly již v pátek předhodovou zábavou se skupinou BK band. Sobota se nesla ve znamení příprav.

     Hodová neděle začala mší svatou v kostele sv. Václava. Následoval krojovaný průvod obcí za doprovodu Podhorácké muziky se zvaním místních občanů a hodových hostů pod máj. Pod májí měl být souzen beran za prohřešky spáchané místními občany. Jakmile beran spatřil, že mu jde o život a bude předčítán jeho ortel, vzal ,,nohy na ramena" a namířil si to směrem k Bořinovu. Čtení beranových prohřešků pokračovalo i bez jeho přítomnosti, zanedlouho však byl opět dopaden a znovu přiveden pod máj. Po přečtení všech prohřešků již nic nebránilo katovi v tom, aby beranovi sťal hlavu. Nyní však byl beran osvobozen pardonem, propuštěn na svobodu a hodová veselice se přesunula do místního kulturního domu.

     Poděkování patří členům místního SDH za organizaci a udržování tradic v obci.

Fotografie naleznete zde.


Senior Cup v Lískovci

Vydařená akce, nevydařená účast

Sobotní odpoledne 9. 9. 2017 se konal v areálu Na Sádku v Lískovci tradiční, již sedmnáctý ročník, Senior Cup.

     Objednávka na pěkné počasí byla stoprocentně splněna, každoroční obvyklý silný vichorec si vybíjí svoje síly v Karibiku a na Floridě. Takže bylo příjemné pobýt, maso na grilu bylo jako ,,putra", klobásky se tukem leskly a pivo bylo dobře vychlazené.

     Malým hendikepem bylo, že vzhledem k mnoha podobným akcím v okolí se na start postavila pouze čtyři družstva, která soutěžila v požárním útoku se čtyřmi savicemi, štafetě v nošení plného a prázdného sudu a pití půllitru piva na čas.

     Celkové první místo obsadili soutěžící z Věchnova s celkovým časem 77,37 vteřiny, druhé mužstvo Nedvědice 92,29 s, třetí Lískovec 94,63 s, čtvrté D. Čepí 95,72 s. Chyba v polykacím reflexu při pití piva postihla zástupce Nedvědice, čas 9,97 vteřiny proti Lískovci 4,5 vteřin, Věchnovu 5,54 vteřin a D. Čepí 6,55 vteřin.

     Celkově je možno říci, že přes nižší účast to bylo opravdu vydařené odpoledne.

     Všem patří díky za účast a těšíme se za rok na další shledání.

Fotografie naleznete zde.


Koncert v kostele sv. Václava

V poslední srpnové úterý (2017) završil soubor neprofesionálních hudebníků Akvarteto svou druhou letní sezónu koncertem komorní hudby v kostele svatého Václava v Dolním Čepí. Koncert uspořádalo Akvarteto ve spolupráci s obcí Ujčov za vydatné osobní podpory místních občanů.

     Oproti loňskému koncertu se Akvarteto rozrostlo o další místní muzikanty - posluchači měli nové možnost vychutnat si v kultivované akustice románského kostela zvuk cemballa a klavíru v podání talentované klavíristky Lucie Christianové kombinovaný se zvukem malého smyčcového orchestru. Hudebníci zahráli skladby barokních mistrů, jako byl G. F. Haendel, J. S. Bach, B. Marcello, a nezůstali pouze u baroka - potěšili publikum romantickou hudbou Antonína Dvořáka a expresionismem M. Ravela a Bohuslava Martinů.

     Posluchače zaujalo provedení druhé věty Bachova houslového dvojkoncertu d-moll v podání houslistek Lenky Filipové a Slávky Pavelkové.

     Posluchači měli možnost poslechnout si i skladbu soudobého arménského skladatele Vahrama Babayana, v interpretaci Ondřeje Kunovského (baryton) a Vandy Teocharisové (cello). Za další účinkující jmenujme bystřickou výtvarnici Kateřinu Rossí (cello) a kontrabasistu Jana  Zítku.

     Posluchači se navzdory tomu, že se koncert konal ve všední den, sešli v hojném počtu, a je potěšující, že přišli nejen obyvatelé Ujčova a Čepí, ale i návštěvníci z Nedvědice a z Bystřice nad Pernštejnem. Posluchače přivítal starosta Ujčova pan Mitáš.

     Atmosféru a samotný smysl koncertu nádherně popsal jeden z posluchačů, který na web Akvarteta napsal následující slova: ,,... Vždyť to nejlepší na tom všem není to, jestli se podařilo zahrát dokonale a bez chyb, ale právě to, že se to vůbec děje, že se dají dohromady lidé s podobným zaměřením a cítěním, že se setkávají zkušení a méně zkušení a vůbec to pro ně není překážka, ba naopak je to pro ně velká radost a koření životů. Takové koncerty potěší lidské srdce a znamenají okamžitý přínos pro místo a jeho obyvatele. Je to náramné obohacení krajiny, ve které lidé žijí. V kostele potom dojde k několika vzácným okamžikům, kdy jakýmsi skrytým tajemstvím a hlavně láskou dojde k propojení všech: skladatele, hráčů a posluchačů nad krásou hraničící s věčností."

VT

Fotografie z tohoto koncertu naleznete zde.


"Pojďte pane, budeme si hrát"

Zajisté každé dítě i každý dospělí zná známou dvojku medvědů z Večerníčka, kteří se potkali u Kolína a začali si spolu hrát. Jeden medvěd malý a druhý větší. Společně se v polovině prázdnin přišli podívat také do Lískovce a už tam zůstali.

                Medvědi se usídlili na začátku obce Lískovec směrem od obce Ujčov. Jak se panu Zdenkovi Trdému a jeho pomocníkům povedlo medvědy ztvárnit, si můžete prohlédnout osobně nebo na fotografii. 

"Pojďte pane, budeme si hrát"


Nohejbalový turnaj trojic

Dne 22. 7. 2017 se uskutečnil v areálu koupaliště v Ujčově tradiční turnaj trojic v nohejbalu. Role pořadatele se opět po roce zhostil místní sbor dobrovolných hasičů. Do turnaje se přihlásilo 6 týmů a byla to po dlouhé době nejnižší účast na turnaji. Hrála se tedy jedna skupina systémem každý s každým a dál postupovaly 4 nejlepší týmy. V zápase o třetí místo proti sobě nastoupily Smrček a Štěpánov. Bylo vidět, že oba týmy se znají z krajské soutěže a tak to byla pořádná bitva. Šťastnější byl v tomto duelu Štěpánov zejména díky výkonu Vlastimila Beneše. Finálový duel nabídl souboj druholigového týmu ze Žďáru proti místním Halvům doplněných ligovým šampionem Karlem Hronem. Utkání bylo stejně jako o bronz velmi vyrovnané a nabídlo divákům velmi kvalitní nohejbal. Zápas rozhodoval až třetí set, ve kterém byl žďárský Jan Kysilka za stavu 9:9 důraznější na útoku a dokázal pro svůj tým vybojovat vítězství.

1. místo - Jan Kysilka, Kryštof Komínek a Martin Šoupal (Žďár nad Sázavou)

2. místo - Filip a Milan Halvovi, Karel Hron (Modřice/Smrček/Karlovy Vary)

3. místo - Vlastimil Beneš, Vl. Markytán a Tomáš Buček (NK Štěpánov nad Svratkou)

Jaroslav Kříž ml.


Turnaj v malé kopané

Dne 8. 7. 2017 se ve Sportovním areálu v Ujčově konal pod záštitou SK Ujčov již 7. ročník turnaje v malé kopané O pohár starosty obce Ujčov. Turnaje se zúčastnilo 18 týmů, které byly rozděleny do čtyř skupin, ze kterých dále do vyřazovací části postupovaly nejlepší tři týmy.

     Těsně před branami čtvrtfinále skončili oba domácí týmy, a to Lump United a Bosna a Rumcegovina. Již ve čtvrtfinále došlo na souboj finalistů z loňského ročníku mezi týmy Inter Božkov a MIX Vysočina, kdy šťastnějším z tohoto souboje vzešel nejúspěšnější tým v historii turnaje – MIX Vysočina. 

     V semifinále na sebe narazily v tišnovském derby týmy Rozmetadlo a XXL a v druhém souboji MIX Vysočina vyzval tým nedvědických mladíků, Fapity Group. Z postupu do finále se radovali týmy XXL a MIX Vysočina.

     Souboj o třetí místo vyzněl jasně pro tým Fapity Group a ve finále zvítězil tým XXL o jedinou branku, kdy tímto při premiérové účasti na turnaji získal prvenství.

     Na turnaji se rozdělovaly také individuální ocenění. Nejlepším brankářem turnaje se stal Daniel Havlík z týmu Fapity Group a nejlepším střelcem se stal jeho spoluhráč, Jan Čermák. Závěrem SK Ujčov děkuje všem sponzorům.

PM

Fotografie naleznete zde.


Den dětí v Lískovci

S blížícím se začátkem prázdnin slaví svůj svátek všechny děti. Ani v Lískovci se nezapomíná na oslavy tohoto svátku, proto byl pro všechny děti uspořádán Den dětí, přesněji v neděli 25. června 2017.

     Děti na hřišti soutěžily v různých disciplínách a trénovaly své dovednosti při různých úkolech. Největší úspěch však sklidil sjezd na kladce po napnutém laně, který byl oproti loňsku delší. Do odpoledního programu byla také zahrnuta pohádková cesta v okolí Lískovce, na kterou se děti vydávaly v menších skupinkách. Po cestě je čekalo celkem pět zastavení s pohádkovými bytosmi a za správně splněný úkol obdržely razítko do soutěžní kartičky. Děti po cestě potkaly pohádkovou babičku, Červenou karkulku s vlkem a myslivcem, dále Ferdu Mravence s Beruškou, Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého a na pohádkové cestě nechyběl ani pejsek s kočičkou a pomocným kuchařem.

     Na závěr odpoledne děti obdržely dipolmy, sladkou odměnu, perníkové medaile a opečené špekáčky.

     Poděkování za tuto akci patří pořadatelům SDH Lískovec a všem, kteří se podíleli na přípravách celého odpoledne.

Fotografie naleznete zde.


Hasičská soutěž SHČMS v Lískovci

V neděli 7. května 2017 se v Lískovci konala okrsková soutěž v hasičském sportu. Soutěže se zúčastnilo celkem 10 sborů dobrovolných hasičů z okrsku Nedvědice. Soutěžních družstev však bylo více. V kategorii muži se o putovní pohár utkalo 13 družstev, v kategorii žen 6 družstev a v kategorii dětí 7 družstev.

     Po zahájení sportovního odpoledne proběhlo rozlosování pořadí. Soutěž má celkem dvě disciplíny a putovní pohár vyhraje družstvo s nejnižším celkovým časem. První disciplínou je štafeta, které se účastní čtyři členové družstva. V disciplíně druhé se soutěží v požárním útoku. Děti mají trochu upravené podmínky, protože se neúčastní štafety a mají zkrácenou trať při požárním útoku. Adrenalin i nadšení mají však stejně velký jako dospělí.

Výsledky soutěže:

 • Kategorie muži
POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Nedvědice "A"
2. místo Sejřek
3. místo Pernštejn "B"
4. místo   Dolní Čepí
Další umístění sborů z našich obcí:
6. místo Ujčov "Mitáši"
7. místo Lískovec
9. místo Kovářová
13. místo Ujčov
 • Kategorie ženy
POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Chlébské
2. místo Ujčov
3. místo Nedvědice
4. místo Lískovec
5. místo Sejřek
6. místo Smrček
 • Kategorie děti
POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo  Ujčov "A"
2. místo Lískovec "A"
3. místo Ujčov "B"
4. místo Pernštejn
5. místo Lískovec "B"
6. místo Nedvědice "B"
7. místo Nedvědice "A"

     Celkového nejnižšího času soutěže dosáhlo družstvo Nedvědice "A", proto si mohli domů odvést putovní pohár z této okrskové soutěže v hasičském sportu.

     Poděkování patří všem sborům dobrovolných hasičů a divákům, kteří se této akce zúčastnili. V neposlední řadě patří poděkování také členům SDH Lískovec za organizaci závodů.

Fotografie naleznete zde.


Pietní shromáždění v Dolním Čepí

I v roce 2017 se v naší obci připomínalo 72. výročí od konce II. světové války. Konkrétně v pátek 5. května se občané okolních vesnic sešli u památníku partyzánských skupin mezi obcemi Horní Čepí a Dolní Čepí.

     Slavnostní program pietního shromáždění byl zahájen kladením věnců a kytic. Po úvodním slově starosty obce Ujčov a po přivítání významných hostů následovalo vystoupení folklórního souboru Borověnka působícího při MŠ a ZŠ Štěpánov nad Svratkou. Hudební doprovod a závěřečný krátký koncert zajistila Bystřická kapela.

     Poděkování patří všem zúčastněním a organizátorům za zajištění akce. Fotografie naleznete zde.


Slivkošt v Lískovci

Sobotní odpoledne 8. 4. 2017 bylo v KD Lískovec veselo. Konal se pátý ročník populární akce "Slivkošt". Na asi padesátku místních i přespolních účastníků čekala řada dvaceti dvou vzorků ovocných pálenek. Po zahájení starostou SDH Ladislavem Lukáškem přednesl pravidla soutěže jmenovaný prezident slivkoštů Laďa Trdý. Vyhlásil čtyřhodinový maratón koštování a hodnocení dodaných produktů.

     S úbytkem vzácných tekutin v lahvích se přirozeně zvyšovala i provozní teplota v prostorách KD. K zakousnutí bylo dostatek masitého i sladkého občerstvení a dobrou zábavu udržovala malá kapela. Po vyplnění všech hlasovacích lístků a likvidaci pálenkových zásob došlo na slavnostní vyhlášení šesti nejlepších vzorků a předání cen. Na tvářích zúčastněných byla vidět spokojenost, což bylo pro organizátory neklamné znamení, že se „slivkošt“ opět vydařil. Takže díky všem a ať se ve zdraví znovu sejdeme za dva roky.

Fotografie naleznete zde.


Dětský karneval

Ani v roce 2017 organizátoři nezapomněli na nejmenší občany našich vesnic. V neděli 5.února se konal dětský maškarní karneval v kulturním domě v Lískovci a o měsíc později, konkrétně 19. března, se sešly děti v nejrůznějších maskách v kulturním domě v Ujčově. Na obou akcích byl pro děti připraven bohatý program v podobě her, soutěží, zábavných tanečků a dalších aktivit. Zábavné odpoledne bylo završeno losováním tomboly.

     Poděkování patří všem organizátorům a sponzorům, že při organizovaní nejrůznějších akcí myslí i na naše malé občánky.

Lískovec

Dětský karneval - Lískovec Dětský karneval - Lískovec Dětský karneval - Lískovec

Ujčov

Dětský karneval - Ujčov Dětský karneval - Ujčov Dětský karneval - Ujčov

  


Ženy si to stále zaslouží

V sobotu 11. 3. 2017 se v KD Lískovec sešlo přes padesát obyvatelek Lískovce i Kovářové. Muži, členové místního SDH po roce napnuli svoje síly, aby všem přítomným ženám vyjádřili díky za vše, co pro nás chlapy celý rok dělají. Třetí ročník oslav MDŽ v tomto tisíciletí se opravdu povedl.

     Dobrá nálada přetrvávala od zahájení do pozdních nočních hodin. Nechyběla rostlá kytička a chutné občerstvení. Také tým vedený Jaroslavem Nedomou opět předvedl pásmo vtipů a scének. Úspěch mělo trhání přerostlé řepy i manželský dialog á la Bohdalová – Menšík. Opravdu zlatým hřebem bylo vystoupení sedmi „chlapců“ ve středním věku při „ručníkovém tanci“. Potlesk nebral konce a smích je tak zdravý.

     Všem přítomným bez rozdílu pohlaví se celé odpoledne i večer velmi líbil a jistě se všichni těšíme, abychom se ve zdraví a spokojenosti mohli opět za rok sejít.

Poděkování patří panu Štarhovi za pořízené fotografie, které naleznete zde.


Divadelní představení

Pro rok 2017 ochotnický divadelní spolek Vířina nastudoval komedii Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka, jenž uvádí s laskavým svolením Velmi Amatérského Divadla Kladno.

     V obci Ujčov se divadelní představení uskutečnilo v pátek 3. března a v kulturním domě nezbylo téměř žádné volné místo k sezení. Jelikož herci podávali výkony na profesionální úrovni, nechyběl na závěr bouřlivý potlesk od diváků. I diváci měli možnost se zapojit do dění. Některým vybraným byl zkontrolován jejich chrup přímo panem zubařem Svatoplukem Novákem. Ti "méně šťastní", kteří se nedostali na zubařské křeslo, však v rámci hlasování rozhodovali o činnech pana zubaře Svatopluka.

Fotografie naleznete zde.


1. ročník slivkoštu v Kovářové

Přátelé švestkové pálenky se letos poprvé sešli v Kovářové k ochutnávce a hodnocení vlastních vzorků. Nově opravená společenská místnost v kovářovské „hasičce“ tak v sobotu, 25. 2. 2017 přivítala místní pěstitele, jmenovitě Jirku Dvořáčka, Jana Hanuse, Aleše Dvořáčka, Petra Blahu, Luboše Čepičku, Jiřího Veselého, Hanu Spiesovou, Rostislava Katolického, Petra Kince, i hosty s celkem devíti soutěžními vzorky.

     Vzorky do soutěže převzaly a připravily dvě nestranné členky poroty, Lenka Blahová a Martina Nedomová. Přísnými porotci poté byli všichni účastníci kulturně společenské akce. Řízená degustace, proložená lahůdkami dobrovolných kuchařek a kuchařů byla kořeněna „odbornou“ diskusí na téma, překvapivě, „slivovice a její výroba“.

     Na základě pečlivých poznámek o všech vzorcích porotci seřadili všech 9 vzorků. O tom, že byly všechny lahodné, svědčí i to, že bodové ohodnocení přineslo shodu na 1. a 2. místě a na 4. a 5. místě. Druhé kolo degustace nakonec poslalo na stupně vítězů vzorky Jirky Dvořáčka (1. místo), Petra Kince (2. místo) a Luboše Čepičky (3. místo). Všichni jmenovaní obdrželi pamětní číše a bude-li příroda v letošním roce švestkám nakloněna, dá se koncem února 2018 očekávat 2. ročník kovářovského slivkoštu s bohatou a veselou účastí.

Hana Spiesová

Fotografie naleznete zde.


Maškarní ples

Ani rok 2017 není výjimkou, co se pořádání plesu na Lískovci týká. Pořadatelské role se opět ujali členové SDH Lískovec a maškarní ples zorganizovali v pátek 3. února 2017. I když v letošním roce počet masek nebyl veliký, ale bylo poznat, že všechny masky si na přípravě dali hodně záležet. Proto ostatní návštěvníci plesu měli při bodovém hodnocení velmi těžké rozhodování. Po sečtení všech hlasů si pro první místo přejil autobus z filmu Trhala fialky dynamitem, na druhé místo dojeli členové horské dráhy a na třetím místě se umístila skupinka kuchařů.

     O hudební doprovod se po celý večer starala kapela Jásalka a nechyběla ani bohatá tombola.

Poděkování patří členům SDH Lískovec za organizace a všem sponzorům.

Fotografie naleznete zde.


Memoriál Jiřího Špičky

Již 5. ročník turnaje ve stolním tenisu pro neregistrované hráče o pohár starosty obce se konal v sobotu 14. ledna 2017. Turnaj se odehrál v kulturním domě v Ujčově. Pořadatelské role se ujali členové SDH v Ujčově.

     Do soutěže se přihlásilo 21 účastníků. Po soubojích ve skupinách a následné vyřazovací části se do finálového utkání probojovali František Mareš (Černvír) a Ivan Salák (Tišnov). Úspěšnějším v tomtomači a vítězem turnaje se stal pan František Mareš.

Konečné pořadí:

POŘADÍ ÚČASTNÍK
1. místo František Mareš (Černvír)
2. místo Ivan Salák (Tišnov)
3. místo Vít Čepička (Ujčov)
4. místo Vlastimil Beneš (Štěpánov n. S.)
5. místo Petr Bukáček (Ujčov) atd.

Fotografie naleznete zde.


Tříkrálová sbírka

Nadešel nový rok 2017 a s ním i 6. leden a příchod Tří králů. I ve všech místních částech naší obce proběhla Tříkrálová sbírka. Celkem koledníci vybrali 17 813 Kč, z toho v Ujčově 6 844 (tj. 28,60 Kč na jednoho občana s trvalým pobytem), v Horním a Dolním Čepí          3 529 Kč (tj. 44,70 Kč), v Lískovci 5 600 Kč (tj. 53,30 Kč) a v Kovářové 1 840 Kč (tj. 40 Kč).

Tříkrálová sbírka - UjčovTříkrálová sbírka - Dolní a Horní ČepíTříkrálová sbírka - LískovecTříkrálová sbírka - Kovářová


Vánoční koledování v Dolním Čepí

I v roce 2016, přesně 27. prosince, vystoupil folklórní soubor Borověnka ze Štěpánova nad Svratkou v Dolním Čepí v kostelíčku sv. Václava. Představení se skládalo ze zpěvů a tance s vánoční tématikou.

Soubor Borověnka v Dolním ČepíFolklórní soubor Borověnka v Dolním ČepíHouslistka folklórního souboru BorověnkaFolklórní soubor Borověnka v Dolním ČepíFolklórní soubor Borověnka v Dolním Čepí


Vánoční besídka v Lískovci

V Lískovci se konala 26. prosince 2016 vánoční besídka. Letos děti zářily jako pravé herecké hvězdy. Pro všechny diváky, kterých se přišlo podívat opravdu hodně, děti zahrály ve zkrácené a upravené verzi pohádku Ať žijí duchové!. I někteří dospělí si v tomto dětském divadelním představení zahráli. Na závěr nechyběl ani zpěv koled, které si s dětmi zazpívali i diváci.

Několik fotografií naleznete zde.


Adventní čas

Rok se s rokem sešel a opět zde máme čas vánoční. V našich obcích se již několik let udržuje vánoční zvyk, kterým je  rozsvícení obecního stromu. Výjimkou nebyl ani letošní první adventní víkend. Za zpěvu koled, vánočních písní, ochutnávání punče a dalších dobrot místní občané rozsvítili vánoční strom v Dolním Čepí v sobotu, poté v neděli v Lískovci a Ujčově.

UjčovUjčovUjčovLískovecLískovec


Hody v Lískovci

V pořadí poslední hody roku 2016 konané v našich obcích mohli místní občané a hodoví hosté prožít v Lískovci čtvrtý říjnový víkend. Hodová neděle připadla na 23. října.

     I v Lískovci veškeré přípravy začaly v pátek, kdy pánská část stárkovské chasy se vydala do lesa na chvojky a následně připravila kulturní dům na následující předhodovou zábavu. Zde se o hudební program postarala skupina VOLT.

     Sobota se nesla v duchu příprav, kdy v dopoledních hodinách se stavěla máj stále ještě tradičním způsobem bez pomoci moderní techniky. Proto bylo nutné ji přes noc uhlídat před případnými útoky občanů z okolních vesnic.

     Hodová neděle začala již dopoledne, kdy se v kulturním domě sešla pánská část stárkovské chasy s Podhoráckou muzikou. Následně odjeli do Kovářové, kde obcházeli místní občany s pozváním pod máj. Po obědě se k stárkům připojila i děvčata a společně i s Podhoráckou muzikou obcházeli Lískovec také s pozváním pod máj. Zde byl souzen beran za prohřešky spáchané místními občany. Pan pardon však pro berana přivezl milost a hodová veselice se přesunula do kulturního domu. Stárkovská chasa poprvé v letošním roce zde zatancovala část Moravské besedy a za tento tanec byla odměněna bouřlivým potleskem.

     Poděkování patří členům sboru dobrovolných hasičů v Lískovci za udržování tradic v obci a také všem, kteří se podíleli na přípravách a zúčastnili se programu.

Fotografie naleznete zde.


Hody v Ujčově

Opět po roce nastal hodový čas i v Ujčově. Letošní hodová neděle připadla na 16. října 2016. Hodový program začal již v pátek, kdy se v kulturním domě konala takzvaná předhodová zábava se skupinou VOLT.

     V sobotu od brzkého rána se připravovala máj, která byla následně tradičním způsobem bez použití techniky postavena. Proto důležitým úkolem bylo ji celou noc hlídat před případnými útoky občanů z okolních vesnic, kteří by chtěli máj pokácet.

     V hodovou neděli všechny stárkové a stárci v krojích a soudní tribunál obcházeli celou vesnici s pozváním na program pod máj. V letošním roce se o hudební doprovod starala Podhorácká muzika. Pod májí byl souzen beran za prohřešky místních občanů a i letos byl osvobozen od popravy. Následně se hodová veselice přesunula do kulturního domu.

Poděkování patří členům sboru dobrovolných hasičů v Ujčově za organizaci a také všem, kteří se podíleli na přípravách.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.


Václavské hody v Dolním Čepí

Letošní Václavské hody se na Dolním Čepí konaly v neděli 25. září 2016. Hodový program začal již v pátek, kdy k tanci i poslechu v místním kulturním domě od večerních hodin až do ranních hrála kapela Jásalka. Sobota byla ve znamení příprav a uklízení.

     V hodovou neděli se občané i stárkovská chasa sešli v místním kostele sv. Václava, aby společně prožili hodovou mši svatou. Po slavnostním obědě následoval krojovaný průvod obcí za doprovodu Podhorácké muziky, při kterém byli místní občané pozváni pod máj. Zde se soudil beran za prohřešky spáchané místními občany. Panem katem měl být popraven, však pardonem byl osvobozen. Poté nastal tedy ten správný čas, kdy se mohla hodová veselice přesunout do kulturního domu.

     Poděkování patří členům SDH Dolní Čepí, za organizaci a udržení tradice v obci.

Fotografie naleznete zde.


Senior Cup v Lískovci

I v roce 2016 členové SDH Lískovec zorganizovali již tradiční závod v hasičských dovednostech starších hasičů. Letošní ročník se konal v neděli 11. září za účasti 9 družstev.

     Opět se soutěžilo ve třech disciplínách. Nejdříve se měřil čas požárního útoku, po krátké přestávce na občerstvení následoval štafetový běh s bečkami. Na závěr se vybral jeden zástupce z každého družstva, jehož úkolem bylo v nejkratším čase vypít půl litru piva. Že lze téměř v rekordním čase vypít i šťávu, všem přítomným předvedl Jiřík Praisler.

     O kulturní vložku se postaralo Trio z Dulíku, které hrálo v lidovém tónu k poslechu, případně i k tanci.

Výsledková listina:

POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Ujčov - vítěz poháru starosty obce
2. místo Lískovec
3. místo Pernštejn
4. místo Dolní Čepí
5. místo Nedvědice
6. místo Věchnov
7. místo Čtyři Dvory
8. místo Býšovec
9. místo Olší

     Ocenění také získal nejrychlejší hasič v pití piva. Pan František Sedlář (s časem 4,63 s) z SDH Lískovec porazil loňského vítěze z SDH Nedvědice.

     Poděkování patří především organizátorům, všem sborům dobrovolných hasičů za účast a divákům, kteří využili letošního krásného počasí a přišli povzbudit své družstvo.

Fotografie ze závodů naleznete zde.


Koncert Akvarteta v Dolním Čepí

Článek zveřejněný v měsíčním zpravodaji Novinky:

2. 9. 2016 se v kostele sv. Václava v Dolním Čepí uskutečnil koncert amatérského hudebního tělesa Akvarteto. Členové Akvarteta tímto koncertem slavnostně ukončili svoji studijní sezónu 2015/16 a současně ukončili i letošní letní prázdniny.

     Akvarteto je soubor hudebníků na smyčcové nástroje (housle, violoncello a kontrabas), které pravidelně zkouší od roku 2015. V létě, kdy je teplo a dlouho světlo, probíhají jejich zkoušky právě v kostele v Dolním Čepí. Podle slov jedné členky se stal kostel sv. Václava jejich letním spoluhráčem - jeho akustika je natolik výborná, že hudbu spoluvytváří.

     Na koncertu nám Akvarteto zahrálo ve složení: Jan Zítka - kontrabasista, varhaník kostela sv. Vavřince v Bystřici, strojař, Kateřina Rossi - cellistka, umělecká malířka a restaurátorka, Lenka Filipová - výborná houslistka, ekoložka a maminka na mateřské, Pavla Kunovská - cellistka, učitelka na bystřickém gymnáziu, Vanda Teocharisová - cellistka, učitelka hudby a softwarová analytička.

     Akvarteto na koncertě předvedlo svoje nastudování skladeb Ondřeje Kunovského, Marie Theresie von Paradis a Edvarda Griega. První skladba, Adagio pro čtyři violoncella, si zaslouží naši speciální pozornost: skladdatelem je mlady muž z Bystřice nad Pernštejnem, který studuje dirigování a skladbu na konzervatoři v Praze. Autor je v našem okolí všeobecně znám, byl na koncertu přítomen a zasloužil si bouřlivé ovace obecenstva.

     Kromě samotné hudby mohlo obecenstvo prožívat slavnostní atmosféru u vizuálně - koncert byl doplněný o výstavu fotografií brněnské fotografky Moniky Bertové, která na svých fotografiích předvedla nádherné snímky detailů mistrovského hudebního nástroje, violoncella.

     Koncert doprovodila slovem Vanda Teocharisová. Uvedla diváky do historických kulis hraných děl, leitmotivem její řeči byla "vážnost vážné hudby", kterou se pokusila posunout směrem ke konkrétnějším pojmům, a před každou skladbou obecenstvu navrhla, jak by se dala následující hudba vnímat méně závažně.

     Akvarteto svůj koncert ukončilo s příslibem dalších hudebních akcí pro naše spoluobčany. Návštěvníci koncertu odcházeli z koncertu spokojení a s úsměvem na rtech, takže umělci dosáhli svého: podařilo se jim předat svou hudbou trochu radosti, kterou při společném muzicírování sami prožívají.

     Více se o Akvartetu můžete dozvědět z jejich webových stránek na adrese www.akvarteto.cz.

VT


Nohejbalový turnaj trojic v Ujčově

V sobotu 23. 7. 2016 se uskutečnil na místním koupališti v Ujčově tradiční nohejbalový turnaj trojic. Role pořadatele se opět po roce úspěšně zhostil SDH Ujčov. Ten den se do Ujčova sjelo 9 týmů různých výkonostních kategorií.

     Úroveň turnaje byla oproti minulým ročníkům opět vyšší. Do nejúspěšnější čtverky turnaje se dostaly týmy z druholigových Modřic, prvoligového Žďáru nad Sázavou i nedalekého Smrčku hrající krajský přebor. Bojovný výkon předvedly i týmy Předklášteří, Štěpánova nad Svratkou a Ujčova. Na čtvrtém místě skončili hráči týmu Lukynova máma, složený z trojice Milan a Filip Halvovi a David Burian. V boji o třetí místo prohráli s týmem Já, Ty a On ve složení Lukáš Novotný, Jan Vopelka st. a Vopelka ml. Ve finále se proti sobě postavily týmy Lezník u Poličky (první liga SKP Unitop Žďár nad Sázavou) ve složení Jan Kysilka, Martin Šoupal a Josef Zimermann vs.Milda Team (Modřice B a TJ Smrček) ve složení Milan Konupka, Vladimír a Michal Bednářovi. Úspěšnější z této dvojice byl Milda Team, především díky organizované hře v poli a nejlepšímu bloku turnaje (Konupka). Vladimíru Bednářovi se tak podařilo obhájit loňský titul a stát se dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších hráčů turnaje.

     Chtěl bych především poděkovat za férový přístup všech hráčů a pořadatelům za bezproblémový chod turnaje. Také děkuji všem, kteří nám pomohli s přípravou hřiště a občerstvení.

Jaroslav Kříž

Rekapitulace výsledků:

1. místo: Milda Team (Konupka, Bednář, Bednář)

2. místo: Lezník (Kysilka, Šoupal, Zimermann)

3. místo: Já, Ty a On (Novotný, Vopelka st., Vopelka ml.)

4. místo: Lukynova máma (Halva, Halva, Burian)

Fotografie naleznete zde.


VI. ročník turnaje v malé kopané O pohár starosty obce Ujčov

Začátek prázdnin je již tradičně termínem pro konání fotbalového turnaje v Ujčově. Letošní ročník se vyznačoval netradičně malým počtem družstev, avšak kvalita zápasů byla na velmi dobré úrovni. O kvalitu se starala spousta hráčů z divizních týmů, ale i velmi dobře týmově hrající mužstva.

     Týmy byly rozděleny do dvou skupin, ze kterých postoupilo 8 nejlepších do čtvrtfinále. Mezi vyvolené se neprobojoval tým Stréčci (Dvořáček Michal, Nedoma Jarda, Mareš Petr, Hanák Jiří).

     Čtvrtfinále i semifinále přineslo vyrovnané bitvy, které rozhodovaly až následné penalty. Nebyla nouze o překvapivé výsledky. Domácí favorit tým Lump United (Bureš František, Čuhel Jan, Čuhel Radek, Mitáš Vladislav, Mitáš Zbyněk) zůstal pod stupni vítězů.

     Největším překvapením turnaje bylo 3. místo pro tým Už se to nedá vrátit zpátky (Mitáš Petr, Mareš Jiří, Sedler Jakub). Do finále postoupil a následně se radoval tým Inter Božkov (Čepička  Libor), který porazil Mix Vysočina. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Praisler Jakub, nejlepším střelcem se stal Vrzal Miloš.

Oskar Jančík

Fotografie naleznete zde.


Fotbalisté, bravo!

Článek zveřejněný v měsíčním zpravodaji Novinky:

Po letech „hubených“, kdy měli naši fotbalisté problémy s udržením v okresní fotbalové soutěži, došlo v právě skončené sezoně 2015/2016 k obratu v jejich výkonech a především v uhraných výsledcích, a v konečné tabulce sezony skončili na velmi pěkném třetím místě.

     Tento výsledek je obrazem veleúspěšné jarní části sezony, kdy z možných 39 bodů získali plných 31.

     Věřme, že toto umístění nebylo pouhou shodou náhod a okolností, a že v další sezoně fotbalisté naváží na letošní úspěch.

Fotbalový tým


Den dětí v Lískovci

Po roce se opět 26. 6. 2016 ve 14 hodin na hřišti v Lískovci konalo dětské odpoledne.

Po velmi horkých dnech se dostavilo chladnější a deštivé počasí. Přesto se téměř dvacítka dětí a přes třicet dospělých dostavilo na místní hřiště, aby si užili odpoledne plné her. Měli jsme štěstí, obloha byla zakaboněná, ale deštík zábavu nepokazil.

Tak si děti mohly užít jízdu odvahy na kole přes sklápěcí fošnu a jízdu zručnosti mezi zábranami, pohoupání na silném lodním laně, házení kamenem a také střelbu ze vzduchovky na pivní plechovky. Obklopeno bylo také „jezírko“, kde chytaly na háček různá zvířátka. Většina se také vystřídala při souboji, kdo koho „srazí“ molitanovými dřevci z kladiny.

Po vyzkoušení všech zábav nastoupily jednotlivé skupinky dětí na zdolání „pohádkové cesty“. Čekal je úkol poznat a najít zvířátka, která se ztratila čarodějnici, včelkám najít cestu do úlu, Rumcajs s Mankou vyzkoušeli jejich zručnost, děvčatům na louce pomohly s kopením sena a za to si vyzkoušely „sedmimílové boty“. Poslední úkol u „Mata a Pata“ bylo zatloukání hřebíků do špalku a manipulace se šiškami.
Po absolvování pohádkové cesty přišlo prokázání osobní odvahy. Děti zdolávaly sjezd zavěšeny na kladce po napnutém lanu ze svahu nad hřištěm. Všem se to velice líbilo a fronta na sjezd stále nekončila. Tuto atrakci si vyzkoušely i „děti“ v pokročilejším věku a spokojenost byla veliká.

A byl zde závěr s předáváním diplomů a dárků, opékáním špekáčků a těšením se na příští rok.

Poděkování za pěknou akci patří pořadatelům místního SDH.

Fotografie z této události od pana Štarhy naleznete zde.


Hasičská soutěž SHČMS ve Smrčku

V roce 2016 se konala okrsková soutěž v hasičském sportu poprvé v obci Smrček. V sobotu 14. května se sbory dobrovolných hasičů z okrsku Nedvědice sjely právě do této obce, aby opět po roce poměřily své síly a rychlost v požárním útoku a ve štafetovém závodě.

     Disciplíny štafetového závodu byly oproti minulým rokům pozměněny. Soutěžit museli čtyři členového družstva, kteří si mezi sebe rozdělili následující úkoly. Prolézání pneumatikou, postavení prázdného hasícího přístroje na nerovném terénu, běh mezi kůly a napojení hadice na rozdělovač a proudnici.

     Soutěže se účastnilo 12 družstev mužů, 4 družstva žen a 7 družstev dětí.

Výsledky soutěže:

Kategorie muži

POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Sejřek "A"
2. místo Pernštejn "A"
3. místo Ujčov
 Další umístění družstev z našich obcí:
5. místo Dolní Čepí
7. místo Lískovec

Kategorie ženy

POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Nedvědice
2. místo Sejřek
3. místo Ujčov

Kategorie děti

POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Ujčov "A"
2. místo Ujčov "B"
3. místo Lískovec

     Putovní pohár okrskové soutěže v požárním útoku okrsku Nedvědice získalo družstvo Sejřek "A".

  Poděkování patří všem sborům dobrovolných hasičů za účast a především organizátorům.

Několik fotografií družstev z Ujčova, Lískovce a Dolního Čepí naleznete zde.

 


Pietní shromáždění v Dolním Čepí

Také v roce 2016, přesněji v pátek 6. května, se sešli občané okolních vesnic u památníku partyzánských skupin Jermak, Jan Kozina a Zarevo v Dolním Čepí, aby si připomněli 71.výročí od konce II. světové války. Právě 8. květen je dnem státního svátku České republiky, který je připomínán jako Den osvobození od fašismu či jako Den vítězství.

     Pietního shromáždění se účastnili členové ČSBS a ČsOL, také místní rodák, občan a přímý účastník partyzánského odboje pan Antonín Pavelka, kronikář městyse Nedvědice pan doktor Šmíd a také pan senátor Ing. František Bradáč, pan Ing. Karel Pačíska, dále také starosta obce Skorotice a starosta obce Ujčov.

     Součástí slavnostního programu bylo kladení věnců a kytic, zdravice hostů a slavnostní projevy. Vystoupil také folklórní soubor Borověnka a na závěr k poslechu zahrála Bystřická kapela.

     Poděkování patří všem zúčastněným a organizátorům za zajištění této akce.

     Fotografie naleznete zde.

Článek zveřejněný v měsíčním zpravodaji Novinky.

V pátek 6. května t. r. se u památníku partyzánských skupin Jermak, Jan Kozina a Záře v Dolním Čepí sešlo několik desítek občanů, aby si připomněli výročí konce II. světové války, od které uplynulo  71 roků.

     Pietního aktu kladení věnců a následné několik desítek minut trvající oficiální části se mimo jiné zúčastnili senátor František Bradáč, starosta města Bystřice nad Pern. Karel Pačíska, starosta sousední obce Skorotice pan Petr Bílek, zástupci OV ČSBS okr. Brno - venkov, Dr. Jiří Šmíd, který přednesl hlavní proslov, člen ČSBS a přímý účastník místního partyzánského odboje Antonín Pavelka.

     S kulturním vystoupením do programu přispěl národopisný soubor Borověnka, který pod vedením paní učitelky Bohumily Blechové působí při MŠ a ZŠ Štěpánov nad Svr.

     Hudební doprovod akce a následný krátký koncert zajistila Bystřická kapela.

     Jménem zastupitelstva obce i jménem svým děkuji hostům a ostatním přítomným za účast, štěpánovským školákům a členům Bystřické kapely za kulturní zpestření programu a členům místního SDH za provoz stánku s občerstvením a za vytvoření technického zázemí.

Vladislav Mitáš


Divadelní představení

V sobotu 9. dubna 2016 do Ujčova zavítal divadelní spolek VOFUK ze Štěpánova nad Svratkou. Nejen pro děti, herci připravili téměř hodinové divadelní představení s názvem Pohádky ze štěpánovské zahrádky. Jak to v každé správně pohádce bývá, dobro zvítězilo a zlo bylo potrestáno. Nechyběli zde ani Káča, Honza a čert. Proto je skoro až smutné, že na představení přišlo tak málo diváků. I přesto herci sklidili velký potlesk a závěrečnou píseň zazpívali ještě jednou.

Několik fotografií naleznete zde.


Dětský karneval

I v plesové sezóně 2016 si děti přišly na své. Nejdříve se dětský karneval konal v Lískovci v neděli 7. února. Pro děti byl připraven zábavný program, kdy si mohly zasoutěžit, zatancovat na reprodukovanou hudbu a vyhrát ceny v tombole.

     V Ujčově se karneval konal později, přesněji v neděli 20. března. O odpolední program se postarali manželé Hamerští z Víru. Děti si mohly zasoutěžit v několika soutěžích, zatancovat známé tanečky jako je ,,jede, jede mašinka" nebo ,,káčátko". K odpolední svačince každá maska dostala párek, chléb a pitíčko. Na závěr celého odpoledne se losovala tombola.

     Poděkování patří všem sponzorům, fotografům, členům KDU-ČSL a Kolpingově rodině Lískovec za organizaci karnevalu v Lískovci a členkám ČSŽ Ujčov za organizaci karnevalu v Ujčově.

Fotografie z obou akcí naleznete zde.


Ženy si to zaslouží

Uplynulo 105 roků od časů, kdy byl v Evropě poprvé slaven Mezinárodní den žen, uznaný Organizací spojených národů v roce 1975.

     V sobotu 5. března 2016 v KD v Lískovci se druhého ročníku této oslavy v tomto století zúčastnila čtyřicítka obyvatelek Lískovce. Po úspěšném setkání v roce 2015 se organizace znovu chopili členové místního SDH. Ženy u dvou plně obsazených stolů si užívaly pozornosti a líbilo se jim, jak jsou místními muži obsluhovány. Po občerstvení a předání kytičky v květináči nastoupil tým vedený Jaroslavem Nedomou a předvedl pásmo vtipů, scének a nechyběla ani loni osvědčená trojka ze Šlágru". Na závěr byli všichni účastni složitého získávání lékařského osvědčení k řízení motorového vozidla pro staršího seniora. Potlesk nebral konce a smích je tak zdravý. Takže se znovu ukázalo, že je možno i na malé vesnici společně se sejít a pobavit.

     A naše ženy si opravdu zaslouží takovouto oslavu za všechnu jejich péči, lásku a prácic pro nás všechny. Vždyť již neznámý autor ze 17. století poznamenal: Práce muže trvá do slunce západu, práce ženy nekončí nikdy". Takže holky, vydržte, čas ubíhá jako voda, ať se za rok zase ve zdraví a spokojenosti znovu všichni sejdeme.

Poděkování patří pořadatelům a panu Štarhovi za pořízené fotografie, které naleznete zde.


Divadelní představení

Ochotnický divadelní spolek Vířina v roce 2016 nastudoval černou kriminální komedii Jezinky bezinky aneb Utrejch a staromódní krajky z pera Josepha Kesselringa v překladu Břetislava Hodka.

     Do naší obce herci zavítali v pátek 26. února. Kulturní dům v Ujčově téměř praskal ve švech, herecké výkony byly na profesionální úrovni, a proto byli herci odměněni bouřlivým potleskem.

Fotografie naleznete zde.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
program.pdf Program 207.9 Kb

Maškarní ples

Maškarní ples k obci Lískovec neodmyslitelně patří. A proto se v pátek 5. února 2016 v kulturním domě sešly nejrůznější masky. Rej masek začal po osmé hodině večerní. Kolem desáté hodiny bylo slavnostní vyhodnocení těch nejlepších, udělení cen a odmaskování. Ostatní návštěvníci se stali porotci pro vyhodnocení nejlepší kostýmů a převleků. První místo si doslova vybojovala tankistická jednotka, na druhé místo se protancovala skupinka Mexičanů, pro místo třetí si připluli námořníci a čtvrtou pozici obsadili šneci. Na plese také nechyběla kapela Jásalka a bohatá tombola.

Poděkování patří členům SDH v Lískovci za organizaci a všem sponzorům.

Fotografie naleznete zde.


Memoriál Jiřího Špičky

Členové SDH Ujčov byli v sobotu 16. ledna 2016 pořadateli již IV. ročníku turnaje ve stolním tenisu o pohár starosty obce – Memoriálu Jiřího Špičky. Třiadvacet účastníků turnaje bylo rozděleno do čtyř základních skupin, ze kterých vzešli postupující do dalších vyřazovacích bojů.

Konečné pořadí:

1. místo           Michal Čada (Velké Meziříčí)

2. místo           Luděk Řehoř (Boskovice)

3. místo           Zdeněk Nesrsta (Brno)

4. místo           Ivan Salák (Tišnov)

5. místo           Jakub Klepárník (Brno)

6. místo           Petr Bukáček (Ujčov) atd.

   Za zmínku stojí, že se turnaje zúčastnil a obsadil 8. místo pan Antonín Řezníček – Podloučka z Doubravice ve věku 78 roků!

   Turnaj měl velice dobrou organizační i sportovní úroveň, od mnoha účastníků slyšeli organizátoři slova chvály a uznání.

Fotografie naleznete zde.


Tříkrálová sbírka

I v letošním roce proběhla Tříkrálová sbírka ve všech místních částech obce. Můžeme konstatovat, že jsme v tomto roce byli štědřejší v porovnání s rokem 2015.

Koledníci vybrali následující částky:

Dolní Čepí a Horní Čepí        2 880,- Kč (r. 2015 - 2 625,- Kč)

Kovářová                                1 869,- Kč (1 650,- Kč)

Lískovec                                  5 300,- Kč (5 050,- Kč)

Ujčov                                      7 526,- Kč (5 902,- Kč)

   Že peníze ze sbírky jsou následně poskytovány potřebným jsme se mohli přesvědčit v pořadu ČT1 „Tříkrálový koncert 2016“, odvysílaného 10. ledna 2016. Část pořadu byla věnována bystřickému stacionáři Rosa, který obdržel z loňské sbírky finanční prostředky na pořízení mikrobusu na přepravu klientů stacionáře.

Fotografie naleznete zde.


Vánoční koledování v Dolním Čepí

V neděli 27. prosince 2015 vystoupil v kostelíčku sv. Václava v Dolním Čepí folklórní soubor Borověnka ze Štěpánova nad Svratkou. Pro diváky si připravil představení s vánoční tématikou.

Fotografie naleznete zde.


Vánoční besídka v Lískovci

Již tradičně se na druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince 2015, v Lískovci konala vánoční besídka. Na úvod pan Štarha připomněl tradici Vánoc a především betlému. Následně děti měly připravené krátké pásmo básniček, písniček a říkanek, zahrály na flétnu i akordeon. Diváci je odměnili bohatým potleskem a mnohé koledy si společně s dětmi zazpívali.

Fotografie naleznete zde.


Advent v záři vánočních stromků

Letos se přidali i Lískováci!" Tak by se dalo okomentovat letošní slavnostní rozsvěcování vánočních stromků v místních částech obce.

     V Dolním Čepí, Ujčově a zmiňovaném Lískovci se sešli místní občané, aby si poslechli nebo společně zanotovali koledy a adventní písně, dopřáli si horkého punče, čaje, případně svařeného vína, podebatovali, a tak společně oslavili advent a nechali se načichnout" přicházející vánoční atmosférou.

     Za organizaci těchto pohodových podvečerů patří poděkování členkám a členům SDH v Dolní Čepí, MO ČSŽ v Ujčově a SDH v Lískovci.

Fotografie naleznete zde.


Hody v Lískovci

Čtvrtý říjnový víkend se také nese ve znamení oslav tradičních hodů, a to právě v Lískovci. Pro rok 2015 hodová neděle připadla na 25. října. Celý víkend začal v pátek přípravami, uklízením a chystáním. Celá stárkovská chasa, místní občané i přespolní se večer sešli v kulturním domě na předhodové diskotéce. O hudební program se staral DJ Tronic.

     I sobota se nese ve znamení příprav. V dopoledních hodinách se chystala a zdobila máj, následně mohla být tradičním způsobem postavena. Přes noc pak bylo nutné ji uhlídat před případnými útoky občanů okolních vesnic.

     Vše se podařilo, a tak se v neděli dopoledne sešla pánská část stárkovské chasy a Podhorácká muzika v kulturním domě. Následně se vydali do Kovářové s pozváním k odpolednímu soudu berana. Po obědě se k nim připojily i slečny stárkové a společně obešli všechny domy v Lískovci, také s pozváním pod máj. Zde se soudil beran za prohřešky spáchané místními občany. Jak již bývá dobrým zvykem, ani letos nebyla beranovi hlava sťata, a proto se hodová veselice přesunula do kulturního domu. Zde trvala do večerních hodin.

Poděkování patří především členům sboru dobrovolných hasičů za organizaci a také všem, kteří se podíleli na přípravách.

Fotografie naleznete zde.


Hody v Ujčově

Opět po roce nadešel podzimní čas a s ním slavení hodů v naší obci. Pro rok 2015 třetí říjnová neděle připadla na 18. října.

     S oslavami se započalo již v pátek, kdy se v kulturním domě v Ujčově konala předhodová zábava. I letos se o hudební program postarala kapela Arzenal.

     Sobota je v duchu příprav. Pánská část naší obce má na starost stavění máje, slečny stárkové se zase postaraly o její ozdobení. Následně je nutné přes noc máj hlídat, aby nebyla poničena, či dokonce pokácena občany okolních vesnic.

     V hodovou neděli ráno se všichni stárci a stárkové v krojích, kapela Bobrůvanka a soudní tribunál sešli v kulturním domě. O půl 10 se v krojovaném průvodu vydali po obci, aby obešli každý dům s pozváním pod máj. Zde se soudil beran za prohřešky spáchané místními občany. Panem pardonem byl osvobozen a hodová veselice se tedy přesunula do kulturního domu.

Poděkování patří především členům sboru dobrovolných hasičů za organizaci a také všem, kteří se podíleli na přípravách.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.


FREE LITOVEL BOBR CUP

Extrémní závod tříčlenných družstev se konal 3. října 2015 v Litovli za účasti 226 týmů, z toho dvou týmů startujících pod hlavičkou Sportovního klubu Ujčov.

     S disciplínami na běh na 15 km, MTB cross-country na 25 km a sjezd divoké vody v délce 6 km se úspěšně ,,poprali" Pavel Praisler, Libor Dinga, Miloš Nečesánek (tým "A") a Milan Kolbábek, Tomáš Hamerský, Zbyněk Mitáš (tým "B").

     Záludnosti celého závodu všichni jmenovaní překonali a za konečné umístění se určitě nemusí stydět. Na startu se potkali s týmy, které se na tento sport specializují a objíždějí podobné závody nejen v Česku.

     Na lepší umístění dosáhl tým "A", který celkově skončil na 119. místě, tým "B" byl na 138. Gratulujeme borcům k odvaze a umístění a děkujeme za reprezentaci klubu i obce!

Členové soutěžních týmů


Václavské hody v Dolním Čepí

Po několika letech SDH Dolní Čepí obnovil tradici pořádání Václavských hodů. Svátek svatého Václava pro rok 2015 připadl na pondělí, a proto oslavy hodů v neděli 27. září mohly trvat až do rána.

     A začalo se také ráno, a to mší svatou v kostele sv. Václava. Následoval krojovaný průvod obcí a pozvání občanů pod máj. V 15:30 byl pod máj přiveden beran a v zápětí přišla stárkovská chasa se soudním tribunálem. Beran byl souzen za prohřešky místních občanů a panem katem měl být popraven. Pardon pro berana přivezl osvědčení o udělení milosti, a tak se hodová veselice mohla přesunout do kulturního domu. Po celý den stárky doprovázela Podhorácká muzika. Od osmé hodiny večerní v kulturním domě k tanci a poslechu hrála Zuberská šestka.

Poděkování patří členům SDH Dolní Čepí, za organizaci a především obnovení tradice hodů.

Fotografie z této události naleznete zde.


Senior Cup v Lískovci

První neděli v září, letos 6. září 2015, patří pozornost hasičům staršího věku, protože se v Lískovci pro ně pořádá tradiční závod, tedy Senior Cup. Letos se závodu zúčastnilo celkem 8 družstev, která se utkala ve 3 disciplínách.

     Hlavní disciplínou je požární útok. Oproti minulým ročníkům byla letos upravena pravidla a soutěžící museli spojovat čtyři savice namísto dvou. Družstvo Olší se potýkalo s menší technickou poruchou mašiny. Byla jim propůjčena jiná mašina a nakonec útok na druhý pokus dokončili. Protože měli stejný čas jako družstvo z Pernštejna, musel proběhnout takzvaný rozstřel. Z každého družstva se vybral jeden zástupce a soutěžilo se, kdo nejdříve smotá hadici.

     Po menší přestávce na občerstvení se přešlo k disciplíně druhé, kterou byl štafetový běh s bečkami. Na závěr následovalo pití půl litru piva na čas. Jiřík Praisler, který chodí teprve do mateřské školy, všem předvedl, jak má správně vypadat rychlé vypití šťávy.

Výsledková listina požárního útoku:

 1. místo           Čtyři Dvory – vítěz poháru starosty obce
 2. místo           Nedvědice
 3. místo           Pernštejn
 4. místo           Olší
 5. místo           Dolní Čepí
 6. místo           Věchnov
 7. místo           Lískovec
 8. místo           Ujčov

Odměněni byli také nejrychlejší hasiči v pití piva:

 1. místo           SDH Nedvědice – p. Konečný (čas 5, 25 s)
 2. místo           SDH Ujčov – p. Hanák (čas 5,40 s)
 3. místo           SDH Čtyři Dvory – p. Hlaváček (čas 5,50 s)

Poděkování patří především členům SDH Lískovec za organizaci, všem zúčastněným sborům dobrovolných hasičů a všem divákům.

Fotografie z tohoto závodu naleznete zde.


Nohejbalový turnaj trojic v Ujčově

Příznivce nohejbalu neodradily ani tropické teploty, proto se sešli v sobotu 9. sprna 2015 v areálu koupaliště v Ujčově, aby poměřili své hráčské schopnosti. V letošním roce se o pohár starosty obce Ujčov utkalo 7 týmů.

     Vítězem poháru se stal tým Kanonýři, na druhém místě se umýstil tým Starobrno 3°, loňský vítězný tým Já, ty a pes pro letošní rok obsadil třetí příčku a na čtvrté místo se probojoval Sexy team. Pro návštěvníky bylo připraveno bohaté občerstvení a o večerní zábavu se postarala country kapela.

     Poděkování patří členům SDH Ujčov za organizaci, všem hráčům i divákům.

     Fotografie naleznete zde.

Článek zveřejněný v měsíčním zpravodaji Novinky.

Nohejbalový turnaj trojic O pohár starosty obce Ujčov

V sobotu 8. 8. 2015 se na místním koupališti v Ujčově uskutečnil tradiční nohejbalový turnaj. Jak již bývalo v posledních ročnících zvykem, i letos se pořadatelské role ujal Sbor dobrovolných hasičů Ujčov. Tato akce přilákala 7 týmů trojic, mezi kterými byli i nováčci tohoto turnaje - týmy Drahonína a Olší. Jako tradičně ale také nechyběly týmy ze sousedního Štěpánova a Smrčku.

     Letošní turnaj měl velmi dobrou úroveň. Do semifinálových bojů proti sobě nastoupili Kanonýři vs. Sexy Team a Starobrno vs. Já, ty a pes (loňský vítěz turnaje). Finálové utkání nabídlo opravdovou podívanou pro početnou skupinu fanoušků, kteří se přišli na turnaj podívat. A ten, kdo přišel, opravdu nelitoval. Týmy Kanonýrů a Starobrna ve finále předváděly své maximum, jako by vůbec nevnímali vysoké teploty, které celý turnaj doprovázely. S postupem času utkání gradovalo a rozhodnout musel 3. set. Tým Kanonýrů v něm dvakrát prohrával (1:4 a 6:9), ale přesto dokázal pokaždé výsledek otočit a po zásluze tento turnaj vyhrát. Druhý tedy skončil tým Starobrno a třetí tým Já, ty a pes.

    Večer po turnaji zahrála k poslechu a tanci oblíbená country kapela. Jako pořadatel této akce chci poděkovat obci Ujčov a firmě Autodoprava Slavomil Loukota, kteří přispěli k organizaci turnaje a všem, kteří se podíleli svou dobrou prací na přípravě a průběhu akce.

1. místo - Kanonýři (V. Bednář, M. Bednář, D. Burian)

2. místo - Starobrno (F. Halva, M. Halva, T. Gulda)

3. místo - Já, ty a pes (M. Konůpka, Šustr, Hladík)

4. místo - Sexy Team (T. Křenek, P. Štoudek, Fr. Smolík)

Jaroslav Kříž ml.

 


Turnaj v malé kopané v Lískovci

Již po šesté se první srpnovou sobotu (1.8.2015) uskutečnil na Lískoveckém plácku turnaj „O POHÁR OPUCHLÉHO ČERVA“.

Mezi každoroční účastníky tohoto turnaje patří FO – FO CLUB, LUMP UNITED pro někoho známý jako ÚDOLÍ DĚSU, KOZLÍCI, JAMAL TEAM, ŠVAGŘÍCI a TÝM JAKUBA KOHÁKA. Zbylá dvě místa doplnil tým SPOJENÉ EMIRÁTY a nováček FC ČTYŘI DVORY.

Turnaj začal tradičně prezentací a rozlosováním týmů do skupin, následovala jednotlivá utkání plná dechberoucích okamžiků, ale i sporných okamžiků. Jako tradičně se podařilo postoupit všem týmům ze skupiny do čtvrtfinále, kde byli rozděleni do dvojic podle umístění ve skupině. Ve vyřazovací části byla k vidění velmi bojovná utkání o postup do bojů o medaile. O třetí místo se utkal TÝM JAKUBA KOHÁKA s JAMAL TEAMEM. U obou mužstev byla vidět velká snaha zvítězit, a proto tento duel rozhodly až penalty a to ve prospěch JAMAL TEAMU v poměru 2:3pk. Po tomto dramatickém duelu následovalo finálové utkání, ve kterém proti sobě nastoupili týmy KOZLÍCI a LUMP UNITED. V tomto atraktivním a velmi bojovném zápase, který splňoval veškerá kritéria pravého finále, byli nakonec šťastnější hráči LUMP UNITED, kteří zvítězili poměrem 2:1 a obhájili tak svůj loňský triumf. Nejlepším brankářem turnaje se stal František Bureš (LUMP UNITED) a nejlepším hráčem Jan Veselský neboli Šakal (KOZLÍCI).

Díky slunečnému počasí a nezapomenutelnému zážitku dorazilo hodně diváků, kteří vytvářeli skvělou atmosféru při zápasech i po nich. Velké díky patří především místnímu sboru dobrovolných hasičů za poskytnutí kropící jednotky, bez níž by byla kvalita turnaje ohrožena.

Děkujeme všem, kteří nás přišli podpořit jak na hřiště, tak i mimo něj a srdečně zveme na další ročník turnaje.

Jaroslav Nedoma ml.

Fotografie z tohoto turnaje naleznete zde.


X-trial Zubr Cup v Ujčově

Sportovní událost se konala 18. července 2015 ve sportovním areálu Ujčov a v přilehlém okolí.

Letošní 10. ročník Xtrial Zubr Cupu proběhl opravdu v extrémních podmínkách, což se i odrazilo na menší účasti, a to jak závodníků, tak veřejnosti. I přesto jsme byli svědky krásného závodu, kterému dominovala trojice z Mars Svratka,a.s. ve složení M.Trávniček, Filip Hric a J.Sláma, když jim v patách na druhém místě skončil Michal Háša se svým E.On triathlon týmem a na třetím místě skončil silný tým Techniky Brno Extréme Abuelo. Náš Czech outdoor eXtréme team doběhl na čtvrtém místě. Neméně zajímavým byl i závod jednotlivců, který opanoval Šimon Babíček z Czech outdoor eXtréme teamu před Leošem Roušavým a Petrem Liebichem, oba z téhož týmu.

     Úvod náročného dne patřil těm nejmenším ve věku od 2 do 6 let a byla opravdu radost na jejich zápolení hledět. Čas po obědě patřil dalším mlaďochům, kteří v odpoledním parnu absolvovali svůj duatlon a nejlépe jej zvládl Tomáš Jadrný z Iscarex Junior teamu, před Ondrou Marešem z Ujčova a benjamínkem Šimonem Ryzým z Brna. Děvčata vyhrála L.Praislerová před T.Praislerovou, obě z domácího oddílu.

     Na závěr musím poděkovat všem pomocníkům a týmu pořadatelů, i všem nejmenovaným sportovcům za jejich účast a podporu závodu a věřím, že se nám podaří v roce 2016 načít druhou desítku. Ještě jednou přijměte poděkování za krásný zážitek a přeji krásný zbytek letošního léta.

Pavel K., ředitel Czech outdoor tour

Záznam ze závodu odvysílaný v České televizi naleznete zde.

Fotografie naleznete zde. Více fotografií si můžete prohlédnout na facebooku.


Turnaj v malé kopané v Ujčově

V sobotu 4. července 2015 se ve sportovním areálu v Ujčově konal další ročník turnaje v malé kopané O pohár starosty obce.

Turnaje se mělo účastnit 20 týmů, bohužel dva týmy nedojely.  Hrálo se systémem 4+1 ve 4 soutěžních skupinách a z každé skupiny postoupily první dvě družstva do tzv. skupiny finálové. V letošním roce došlo k úpravě trestů za obdržené karty. Pokud hráč získal červenou kartu, byl na 5 minut vyloučen ze hry a navíc musel zaplatit pokutu 100 Kč. Pokud obdržel žlutou kartu, čekalo ho vyloučení na 2 minuty a pokuta 50 Kč.

Na turnaji byli také oceněni nejlepší jednotlivci. Nejlepším střelcem se stal Filip Adamec z týmu INTER BOŽKOV a nejlepším brankářem František Bureš z týmu LUMP United.

Výsledky turnaje:

1. místo               MIX VYSOČINA

2. místo               INTER BOŽKOV

3. místo               DEVILS

Poděkování patří členům SK Ujčov za organizaci, všem zúčastněným týmům, divákům a sponzorům.

Fotografie z této akce naleznete zde.


Hasičská soutěž SHČMS v Dolním Čepí

V neděli 24. května 2015 se v Dolním Čepí konala okrsková soutěž v hasičském sportu. I přes nepřízeň počasí byla účast hasičských sborů a diváků hojná. Zúčastnilo se celkem 9 sborů dobrovolných hasičů. Soutěž byla rozdělena do 3 skupin. V kategorii mužů o první místo bojovalo 13 družstev, v kategorii žen 5 družstev a v kategorii dětí 5 družstev.

     Po zahájení sportovního dopoledne proběhlo školení o bezpečnosti a rozlosování pořadí. Následovala štefeta, která kvůli počasí byla oproti minulým rokům poupravena. Této štafety se děti neúčastnily. Další částí hasičského klání byl takzvaný požární útok. Některá družstva se sice potýkala s menšími i většími komplikacemi, ale podporu diváků měla všechna družstva. Pro děti byla zkrácena závodní trať, a tak i ony se mohly utkat o vítězný pohár. Největší obdiv získalo družstvo z Nedvědice, které bylo složeno z těch úplně nejmenších dětí.

Výsledky soutěže:

 

Kategorie muži
POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Sejřek - Bor
2. místo Pernštejn „A"
3. místo Ujčov „B"
Další umístění sborů z naších obcí:
5. místo Mitášovci
10. místo Lískovec
11. místo Ujčov "A"
Diskvalifikace Dolní Čepí

Kategorie ženy

POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Nedvědice
2. místo Sejřek
3. místo Ujčov
4. místo Lískovec
Diskvalifikace Dolní Čepí

Kategorie děti

POŘADÍ DRUŽSTVO
1. místo Pernštejn „A"
2. místo Lískovec
3. místo Pernštejn „B"
4. místo Nedvědice „A"
5. místo Nedvědice „B"

Putovní pohár okrskové soutěže v požárním útoku okrsku Nedvědice vyhrálo družstvo Sejřek-Bor.

Poděkování patří sborům dobrovolných hasičů za účast, divákům a především členům SDH Dolní Čepí za organizaci závodů.

Fotografie z těchto závodů naleznete zde.


Oprava střechy pódia v Ujčově

Po opravě kulturního domu v Ujčově probíhají opravy i na jiných místech v obci. V sobotu 9. května 2015 členové SDH Ujčov měnili střešní krytinu pódia u fotbalového hřiště.

Několik fotografických záběrů naleznete zde.


Pietní shromáždění v Dolním Čepí

V letošním roce 2015 si přípomínáme 70. výročí od konce II. světové války. 8. květen je dnem státního svátku České Republiky, připomínaný jako Den osvobození od fašismu či jako Den vítězství.

     Oslavy tohoto významného dne probíhaly i letos 7. května v Dolním Čepí u památníku partyzánských skupin Jermak, Jan Kozina a Zarevo. Sešlo se zde několik desítek občanů za účasti členů ČSBS A ČsOL, příslušníků Armády ČR, zástupců místních samospráv a také pana senátora Františka Bradáče a pana poslance Víta Kaňkovského. Součástí slavnostního programu bylo kladení věnců a kytic k pamětní desce památníku, slavností projevy a zdravice hostů.

     Pan doktor Jiří Šmíd ve svém slavnostním projevu zdůraznil, že nesmíme zapomínat na hrůzy, které válka přinesla, na hrdinství těch, kteří se zasloužili za naši svobodu, v mnoha případech za cenu svých životů. Dále se zmínil o činnosti partyzánských skupin operujících v období říjen 1944 až duben 1945 v okolním prostoru a o odvaze místních obyvatel pomáhajících partyzánům. Ve stejném duchu ve svém projevu hovořil i pan poslanec Vít Kaňkovský.

     Vystoupil také dětský pěvecký sbor Labyrint a o hudební doprovod se postarala Bystřická kapela. Návštěvníci si také mohli prohlédnout výstavu dobových vojenských vozidel a na závěr večera byl připraven ohňostroj.

Poděkování patří všem zúčastněným, obci Ujčov a SDH Dolní Čepí za společné technické a organizační zajištění akce.

Několik fotografií z pietního shromáždění nalezente zde.


Slet čarodějnic v Ujčově

I v roce 2015 se 30. dubna sešli čarodějnice a čarodějové, aby dodrželi jednu z novějších tradic v Ujčově, a to průvod v maskách po obci.

Poděkování za organizaci patří ČSŽ v Ujčově.

Společná fotografie ze sletu čarodějnic v Ujčově


Divadelní představení

Pro letošní rok 2015 ochotnický divadelní spolek Vířina nastudoval pohádkový příběh na motivy pohádky Boženy Němcové s názvem S čerty nejsou žerty. V kulturním domě v Ujčově představení proběhlo v pátek 24. dubna. Herci předvedli divadelní výkon na profesionální úrovni, za který byli odměněni bouřlivým potleskem.

     S čerty nejsou žerty je známá filmová pohádka o chamtivé maceše, která připraví svého nevlastního syna Petra o všechno, včetně dědictví po jeho otci. Petr se mezitím seznámí s dcerami místního knížete, když je zachrání při projížďce, při které se jim splašili koně a zaujme ho vyzývavá Angelína. Petr však pro ni nic neznamená. To její sestra Adélka, hodná a skromná, se do Petra hned zamiluje. Petrova macecha se neštítí ničeho, a aby se ho zbavila, spikne se s místním správcem společně proti Petrovi kují pikle a pošlou ho do vězení a poté i na vojnu. Petr však uteče a spolu s věrným a spravedlivým přítelem, samotným čertem, se snaží, aby spravedlnosti bylo učiněno za dost...

Obsazení:

KNÍŽE - Jiří Čermák

PRINCEZNA ANGELÍNA - Marie Viktorinová ml.

PRINCEZNA ADÉLKA - Vázlerová

SPRÁVCE - Bohuslav Matuška

KAPRÁL - Stanislav Čermák

DOROTA MÁCHALOVÁ - Irena Matějková

STARÝ MÁCHAL - Ladislav Čermák

BABIČKA - Marie Viktorinová st.

PETR MÁCHAL - Roman Jelínek

PRINCOVÉ - Ladislav Stalmach, Vojtěch Žíla

VOJÁCI - Ladislav Stalmach, Ladislav Čermák, Vojtěch Žíla

HOSTINSKÝ - Josef Ondra

LUCIFER - Jiří Beneš

ČERT JANEK - Petr Vinkler

ČERT DRÁPAL - Jiří Čermák

ČERT KOCOUR - Josef Ondra

ČERTI - Vendula Vázlerová, Linda Ševčíková, Tamara Vázlerová, Matěj Čermák

REŽIE - Veronika Kolářová

NÁPOVĚDA - Zdeňka Ševčíková, Marie Kučerová

HUDBA, SVĚTLA - Aneta Vázlerová, Marcela Vázlerová

KULISY, ZVUKOVÉ EFEKTY - Věra Kolářová

KOSTÝMY - Dana Jeřábková, Oksana Bílková

KULISI MALOVALA - Jitka Štouračová

Několik fotografií naleznete zde.


Slivkošt v Lískovci

Sobota 21. března 2015 patřila všem, kteří si rádi pochutnají na pálence. Členové SDH Lískovec zorganizovali akci pod názvem Slivkošt 2015. Do soutěže o nejlepší pálenku bylo přihlášeno celkem 18 vzorků. Každý, kdo do soutěže věnoval vzorek, obdržel zdarma tzv. koštovací lístek, ostatní si jej mohli koupit za 150 Kč. Během odpoledne probíhal samotný košt a s ním spojené známkování.

     K poslechu i tanci hrál pan Mitáš s panem Černým, nachystáno bylo také bohaté občerstvení. Na závěr odpoledne proběhlo vyhlášení nejlepší pálenky, která pocházela z vlastnictví pana Adolfa Trdého.

Poděkování patří všem zúčastněným, fotografovi a SDH v Lískovci za organizaci.

Fotografie naleznete zde.

Článek zveřejněný v měsíčním zpravodaji Novinky.

Alkohol, metla pro lidstvo nebo radost pro člověka?

Motto: Dle některých vědců v denním malém, pravidelním množství alkohol prospívá, ve velkém a větším množství, zvláště pravidelném, škodí jak tělu, tak duchu člověka.

     Když jdou dva švestkovou alejí, mají různé představy. Jeden vidí vrchovatou mísu chutných, šťavnatých knedlíků, druhý vidí skleničku plnou průhledné tekutiny.

     Slivovice, tento zázrak přírody, kdy z nechutné páchnoucí kaše se v pálenici objeví čirý, jiskřící a řetízkující čurůček, dráždící všechny smysly člověka svojí vůní a chutí.

     21. března 2015 se v KD Lískovec konal již čtvrtý ročník tzv. ,,Slivkošt Lískovec".

     Po dvou letech (koná se střídavě přes rok ve spolupráci s družební obcí Ochoz u Tišnova) se opět na prostřeném stole objevilo 18 druhů ovocných likérů (slivovice, hruškovice, meruňka) a přes padesát přítomných po zahájení Ladislavem Lukáškem za místní SDH a Laďou Trdým, jmenovaným prezidentem ,,slivkoštů", se započalo s koštování a hodnocením vzorků poskytnutých od místních i přespolních účastníků. Během čtyř hodin bylo koštování ukončeno a došlo na vyhodnocení. Jako nejlepší byl označen vzorek slivovice od místního pěstitele Ády Trdého, ale dá se říci, že dle minimálních zůstatků v lahvích chutnaly všechny vzorky.

     A to je účel celé akce. Sejít se, vzájemně si popovídat, pobavit a zatančit. Dobrou náladu podpořila hudbou a zpěvem také skupina Mitáš a spol. Všichni se nakonec spokojeně a ve zdraví rozešli a těší se na opětovné shledání za dva roky.

     Takže díky místním hasičům a všem, kteří se na organizaci podíleli.


Lískováci vzdali poctu ženám

V sobotu 7. března 2015 se v lískovském KD sešla třicítka místních žen a dvacítka mužů, aby si připomněli po více jak čtvrt století mezinárodní den žen. Organizace se ujali místní muži, hasiči. Pohled na příslušnice něžného pohlaví od těch nejmenších až po dříve narozené, usazené u jednoho slavnostně prostřeného stolu, byl opravdu půvabný. Po přivítání obdržela každá pěknou kytičku v květináči, a poté následovalo vydatné občerstvení.

     Připravený kulturně společenský program nepostrádal řízné vtipy, proběhla soutěž máte padáka" a scénka, kdy učitel Nedoma zkouší žačku Slávku Lukáškovou ze znalostí o sametové revoluci" (jako Kaiser-Lábus), měla úspěch. A když nastoupila populární trojka ze Šlágru" se svými plně propojenými elektronickými nástroji, potlesk nebral konce.

     V průběhu bylo také vzpomenuto, že i v dobách minulých se Lískováci dokázali sejít a sami mezi sebou pobavit a vždy zde vítězila idea nad ideologií.

     Tato idea, vzdát počátkem března poctu a poděkování všem našim ženám, je platná již více než století. Jistě si to zaslouží, jak za jejich lásku našim dětem, tak nám mužům. A za dva měsíce si opět připomeneme, co pro nás všechny představovala a představuje žena - matka.

     Takže závěrem díky všem zúčastněným obojího pohlaví za krásný, společně prožitý podvečer. Přejme si, abychom se takto v klidu a míru, bez hádek a řevnivostí mohli scházet ještě mnohokrát.

Poděkování patří také panu Štarhovi za pořízené fotografie, které naleznete zde.


Dětský karneval

Nejen pro dospělé, ale i pro děti se v našich obcích pořádají plesy. První maškarní karneval pro děti byl zorganizován v neděli 8. února 2015 v Lískovci. Ve 14:00 všechny přítomné přivítal pan Štarha, poté následovalo představení přítomných masek v kolečku. Děti si mohly zatancovat na reprodukovanou hudbu a zúčastnit se několika aktivit, například prolézání pytlem nebo sklouznutí se na skluzavce. Na závěr celého odpoledne byla vylosována tombola.

     Děti z Ujčova, ale i okolí si také přišly na své. V neděli 1. března 2015 se konal maškarní karneval v Ujčově. O program celého odpoledne se postarali manželé Hamerští z Víru, kteří si pro děti připravili pestrý program, počínaje představením každé masky a krátkou rozcvičkou. Tombola byla rozdělena do dvou částí, takzvané malé a velké. Každý lístek do malé tomboly byl výherní, lístky do tomboly velké byly slosovatelné. Každá maska obdržela odpolední svačinku v podobě párků.

     Poděkování patří všem sponzorům, fotografům, KDU-ČSL a Kolpingově rodině Lískovec za organizaci dětského karnevalu v Lískovci a Českému svazu žen Ujčov za organizaci karnevalu v Ujčově.

Fotografie z obou událostí naleznete zde.


Hasičský ples

SDH Ujčov pořádal v sobotu 14. února 2015 tradiční hasičský ples. K tanci a poslechu hrála kapela Dalečanka a nechyběla ani bohatá tombola. Níže si můžete prohlédnout pozvánku.

Pozvánka


Maškarní ples

Pátek 6. února 2015 byl dnem, kdy se v Lískovci konal již tradiční maškarní ples. Ve 20:00 začal rej masek a s příchodem desáté hodiny večerní nastalo slavnostní odmaskování a ocenění masek. Porotou pro vyhodnocení těch nejlepších byli ostatní navštěvníci. První místo si vysoutěžil biatlonista, druhé místo obsadila Taneční škola Charleston, na třetím místě se umístil Bob a Bobek a bramborovou medaili získala babka kořenářka. I letos k poslechu a tanci hrála kapela Jásalka a nechyběla ani bohatá tombola.

Poděkování patří fotografům za pořízené fotografie a SDH v Lískovci za organizaci.

Fotografie z této události si můžete prohlédnout zde.


XVI. HASIČSKÝ PLES

V sobotu 24. ledna 2015 se v Dolním Čepí konal již tradiční hasičský ples. O hudební zábavu se starala kapela Dalečanka a nechyběla ani bohatá tombola. Níže si můžete prohlédnout pozvánku.

 XVI. HASIČSKÝ PLES - pozvánka


Memoriál Jiřího Špičky

Dne 17. ledna 2015 se v kulturním domě v Ujčově uskutečnil již III. ročník Memoriálu Jiřího Špičky ve stolním tenisu o pohár starosty obce Ujčov. Pořádání turnaje se ujal Sbor dobrovolných hasičů Ujčov.

     25 hráčů bylo nalosováno do 4 skupin, ze kterých postoupilo celkem 16 nejlepších, a ti se následně utkali ve vyřazovací části. Postupem času se úroveň zápasů rapidně zlepšovala, a tak si na své přišli i diváci, kteří dorazili povzbudit místní hráče.

     Turnaj zcela ovládl Luboš Zbytovský (Dalečín), když ve finále porazil Martina Kleinbauera 3:1 na sety. Třetí skončil František Heger (oba Jedlová u Poličky) a čtvrtý Ivan Salák (Tišnov).

     Z domácích hráčů ze základních skupin postoupili Petr Bukáček, Pavel Mitáš ml., Jiří Mareš ml. a Luboš Čepička st., osmifinále však již bylo jejich maximum.

     Na závěr bych chtěl poděkovat jménem pořadatelů všem sponzorům této akce, za hodnotné ceny a obci Ujčov za propůjčení prostor kulturního domu.

Jaroslav Kříž

Zde naleznete fotografie z turnaje.


Tříkrálová sbírka

I letos (r. 2015) se v naší obci uskutečnila Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Česká katolická charita a jejíž výtěžek je určen potřebným. Celou naši obec obešly dům od domu čtyři skupiny koledníků a vybraly následující peněžní částky:

Ujčov                      5 902 Kč

Lískovec                 5 050 Kč

Dolní a Horní Čepí   2 625 Kč

Kovářová                1 650 Kč

Fotografie nalezenete zde.


Vánoční koledování v Dolním Čepí

V sobotu 27. prosince 2014 se v kostelíčku sv. Václava v Dolním Čepí konalo Vánoční koledování. Půlhodinové představení s vánoční tématikou si pro diváky připravil folklórní soubor Borověnka ze Štěpánova nad Svratkou.

Několik fotografii naleznete zde.


Vánoční besídka v Lískovci

Druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince roku 2014, se v Lískovci konala Vánoční besídka. Letošní vystoupení bylo především zajímavé tím, že se uskutečnilo již potřicáté. Děti vystoupily se zpěvěm, zahrály na flétnu i akordeon a zarecitovaly básničky. Diváci je odměnili velkým potleskem a mnohé vánoční koledy si s dětmi také zazpívali.

Několik fotografií naleznete zde.


Rozsvícení vánočního stromu

Adventní čas je již tradičně spojen s vánoční výzdobou a rozsvíceným stromem v obci. I naše dvě obce takovýto strom mají. 

     První adventní neděli, tedy 30. listopadu 2014, se občané Dolního Čepí sešli před místním kulturním domem, aby společně přihlíželi prvnímu rozsvícení tohoto stromu. Jitka Benová zde zazpívala několik písní, poté bylo pro všechny připraveno občerstvení. K pití především punč, ale také svařák a pivo. Jídlo bylo ve formě švédského stolu, kdy každá místní hospodyňka něčím vlastním přispěla. Buď cukrovím, chlebíčkama nebo i něčím dalším.

     V obci Ujčov se strom poprvé rozsvítil o týden později, přesněji v sobotu 6. prosince 2014. I občané Ujčova si poslechli zpěv Jitky Benové a zazpívaly i místní děti, které navštěvují pěvěcký sbor Labyrint. Kdo měl chuť, mohl ochutnat punč, čaj i cukroví.

Poděkování patří nejen občanům, kteří tyto akce zorganizovali, ale také těm, kteří se přišli podívat a zpříjemnili si  tak vánoční čas.

Několik fotografií naleznete zde.


Rekonstrukce objektu KD, OÚ a hasičské zbrojnice

Stavební akce „Snížení energetické náročnosti objektu obecního úřadu, kulturního domu a hasičské zbrojnice v Ujčově" je ukončena. V rámci tohoto projektu, který byl podpořen dotací Státního fondu životního prostředí ČR prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, byla celé obálka objektu zateplena včetně výměny oken a vstupních dveří, jako zdroj tepla bylo instalováno plynové tepelné čerpadlo vzduch/voda, otopná soustava v KD byla zrekonstruována, a také byla pořízena nová fasáda a některé další konstrukční prvky pláště budovy.

Z rozhodnutí zastupitelstva obce bylo také přistoupeno k obnově interiéru kulturního domu. Byly provedeny obnovy vnitřních omítek, kompletní výmalba, výměna stávajících svítidel za nová úsporná, instalace nového obložení stěn sálu, výměna části podlahových krytin, nátěry některých konstrukcí, atd.

Některé z těchto prací v interiéru byly zajištěny formou bezplatné brigádnické výpomoci. Poděkování přísluší členům SDH Ujčov a ujčovským zastupitelům, dále fotbalistům SK Ujčov, a také některým občanům, kteří přišli pomoci jen tak sami za sebe. Děkujeme za pomoc!

Provedené stavební práce a úpravy představují největší zásah do objektu KD a hasičské zbrojnice, co objemu prací i vložených finančních prostředků se týká, od jeho stavby v padesátých letech minulého století. Jsme rádi, že se nám podařilo opravit budovu, kterou postavili naši otcové, a která se stala neodmyslitelnou součástí a potřebou života v naší obci.

Vladislav Mitáš

Pohled na rekonstruovaný objekt


Hody v Lískovci

I čtvrtý víkend v říjnu patří oslavám tradičních hodů, tentokrát však v Lískovci. S přípravami se začalo již v pátek dopoledne. Mužská část stárkovské chasy se vydala do lesa pro chvojky a následně očištili máj, aby mohla být v sobotu postavena. Děvčata zatím uklízela, pekla, vařila a všichni se večer sešli na předhodové zábavě, kde se o hudební program staral DJ Tronic.

     V sobotu přípravy vrcholily. Ráno stárkové opentlily máj, aby následně mohla být tradičním způsobem postavena. V odpoledních hodinách se stárci i stárkové sešli v kulturním domě. Bylo nutné uklidit nepořádek po páteční zábavě a přichystat pentličky. Poté je čekal nelehký úkol, a to přesněji hlídání máje.

     Když nadešel čas hodové neděle, sešli se muzikanti a stárci v krojích v kulturním domě, zatím však bez děvčat. Na návsi naladili hlas při první písni a vydali se do obce Kovářová, kde obcházeli každý dům s pozváním pod máj. Po obědě se k nim připojily i jejich stárkové v krojích a společně obešli celou vesnici Lískovec, také s pozváním pod máj. Zde soudní tribunál soudil zločince berana za prohřešky místních občanů. Berana naštěstí osvobodil pardon, proto se mohla hodová veselice přesunout do kulturního domu. Po celý den, i večer v kulturním domě, do kroku, k tanci i poslechu hrála Podhorácká muzika.

     Poděkování patří členům SDH Lískovec za udržování tradice v obci, a také fotografům za pořízené fotografie, které naleznete zde.


Hody v Ujčově

Třetí říjnový víkend se nese ve znamení oslav tradičních hodů v Ujčově. Vše začalo v pátek v kulturním domě, kde se konala předhodová zábava. Letos se o hudební program postarala kapela Arzenal.

    Sobota byla ve znamení příprav. Již od rána se chystala a zdobila máj, aby mohla být kolem poledne tradičním způsobem postavena. Poté měli stárci za úkol ji hlídat před ataky omladiny okolních vesnic, což se jim podařilo.

    Hodová neděle začala v kulturním domě, kde se sešla stárkovská chasa v krojích a muzikanti. Jako každý rok, tak i letos stárky doprovázela kapela Bobrůvanka. Obešli každý dům ve vesnici s pozváním pod máj. Zde se soudil beran za všechna známá provinění místních. Byl naštěstí osvobozen pardonem, a proto se hodová veselice přesunula do kulturního domu, kde pokračovala do večerních hodin.

    Poděkování patří členům sboru dobrovolných hasičů, kteří se podíleli na přípravě a organizaci.

    Fotografie si můžete prohlédnout zde.


Vinobraní v Ujčově

SK Ujčov pořádal v sobotu 20. září 2014 Tradiční vinobraní. K tanci a poslechu hrála kapela Jásalka a nechyběla ani bohatá tombola. Níže si můžete prohlédnout pozvánku na tuto akci.
Vinobraní


Senior Cup v Lískovci

První neděle v září, tedy přesněji 7. září 2014, patřila dobrovolným hasičům. Hasiči z Lískovce uspořádali tradiční závod pro starší generaci, tedy Senior Cup. Soutěžních družstev bylo celkem 7 a soutěžilo se ve 3 disciplínách.

     Nejdříve proběhl souboj v požárním útoku, následoval štafetový běh s pivními bečkami a pití 1/2 l piva na čas.

Výsledková listina:

1. místo    Nedvědice - vítěz poháru starosty obce

2. místo    Věchnov

3. místo    Dolní Čepí

4. místo    Ujčov

5. místo    Pernštejn

6. místo    Čtyři Dvory

7. místo    Lískovec

     Vyhlášeni a odměněni byli také tři nejrychlejší hasiči v pití piva. Na prvním místě se umístil SDH Nedvědice (p. Konečný) s časem 4,05 s, druhé místo obsadil SDH Lískovec (p. Sedlář) s časem 5,20 s a třetí místo patřilo SDH Čtyři Dvory (p. Hlaváček) s časem 5,25s.

     Poděkování patří především SDH Lískovec za organizaci, všem zúčastněným sborům dobrovolných hasičů a také všem divákům.

Fotografie z tohoto závodu naleznete zde.


Fotbalový turnaj mladších žáků v Ujčově

V sobotu 9. srpna 2014 se v Ujčově konal fotbalový turnaj mladších žáků. Soutěže se zúčastnilo celkem 8 týmů a souboje byly téměř vyrovnané. Vítěz však může být jenom jeden a po finálovém utkání se na prvním místě umístil tým Bílovice nad Svitavou A, na druhém místě tým Nedvědice A a třetí místo obsadil tým z Velkého Meziříčí. Vyhlášen byl také nejlepší hráč, střelec a brankář celého turnaje.

Poděkování si zaslouží všechny děti za jejich skvělé fotbalové výkony, diváci za podporu a SK Ujčov za organizaci.

Fotografie naleznete zde.


Nohejbalový turnaj trojic v Ujčově

Sobota 9. srpna 2014 byla dnem, kdy se na hřišti u koupaliště v Ujčově sešli příznivci nohejbalu. SDH Ujčov ve spolupráci s obcí Ujčov zde pořádal turnaj trojic o pohár starosty obce, kterého se zúčastnilo 9 týmů.

     Sportovní odpoledne bylo narušeno vydatným deštěm, proto se finálové utkání konalo po delší přestávce. Hráči ale i tak předvedli skvělé výkony a první místo obsadil tým Já, ty a pes, na druhém místě se umístil Poker tým, třetí místo patří týmu Variace na dívčí vrchol a čtvrté místo obhájil tým Dalečín.

Poděkování patří organizátorům, divákům a všem zúčastněným týmům.

Fotografie naleznete zde.


Turnaj v malé kopané v Lískovci

První srpnovou sobotu 2.8.2014 se na fotbalovém hřišti v Lískovci konal již 5. ročník turnaje „O POHÁR OPUCHLÉHO ČERVA“ v malé kopané, kterého se letos zúčastnilo 7 družstev.

     Po ranní prezentaci a rozlosování probíhala na místním hřišti fotbalová utkání jednotlivých týmů naplněná krásnými útočnými i obrannými akcemi, gólovými momenty a v nerozhodných zápasech bylo oko diváka potěšeno i penaltami.  V odpoledních hodinách shlédli fotbaloví fanoušci  finálové boje, ve kterých přesvědčivě zvítězil tým LUMP UNITED z Ujčova, na druhém místě se umístili loňští vítězové KOZLÍCI, třetí místo obhájil TEAM JAKUBA KOHÁKA z Doubravníku a čtvrté místo patřilo týmu  JAKOPSI z Věchnova. O páté, šesté a sedmé místo se dělil domácí FO-FO CLUB, ŠVAGŘÍCI a JAMAL TEAM. Nejlepším střelcem turnaje byl vyhlášen Jan Čuhel (LUMP UNITED), nejlepším hráčem Emil Šibor (KOZLÍCI) a nejlepším brankářem David Starý (JAKOPSI).

     Díky nezapomenutelným sportovním výkonům a krásnému slunečnému počasí do Lískovce zavítala pěkná řádka sportovců i příznivců fotbalového sportu. Všem týmům a divákům děkujeme za účast a srdečně zveme na 6. ročník turnaje v roce 2015.

I.L. 

Fotografie z této sportovní události naleznete zde.


X-trial Zubr Cup v Ujčově

Již 9. ročník X-trial Zubr Cupu se konal 19. července 2014 ve sportovním areálu v Ujčově. Triatlon byl složený z běhu (8,9 km), kajaku na řece Svratce (5,5 km) a jízdy na horském kole v terénu (27 km). Štafetového závodu se zúčastnilo celkem 10 týmů, v soutěži jednotlivců 11 mužů a 4 ženy. Vítěznou příčku obsadil tým MARS Svratka a.s., druhou příčku tým Technika Brno Extreme Abuelo a třetí příčku Technika Brno Extreme A+. Zubr Cupu se také účastnil jeden tým z Ujčova, který dosáhl na 7. místo. V souboji jednotlivců se na prvním místě umístil Háša Michal, na druhém místě Dytrt Aleš a na třetím Husák Ondřej. Z žen první místo získala Štýbnarová Radka, druhé místo Legová Tereza a třetí místo Šídlová Ludmila.

     Zasoutěžily si také děti a to v závodě Zubřík - mladéžnický duatlon do 15 let (0,8 km běh - 3,5 km horské kolo - 0,8 km běh). Součástí sportovního dne byl i závod v běhu nejmenších dětí na 50 metrů a závod na inline bruslích pod názvem Kluci, holky: Jedeme v tom s Martinou!".

     Soutěžní den byl doplněn grilovací show profesionálního kuchaře Štefana Oršoše a pro děti byly připraveny nafukovací atrakce.

     Poděkování patří všem soutěžícím, sponzorům za jejich podporu, pořadatelům a pomocníkům na trati.

Fotografie z této akce naleznete zde.


Turnaj v malé kopané v Ujčově

V sobotu 5. června 2014 se ve sportovním areálu v Ujčově sešli příznivci malé kopané. Konal se zde již 4. ročník turnaje O pohár starosty obce Ujčov. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů a hrálo se systémem 4+1. Pro vítěze byly připraveny hodnotné ceny.

     Na turnaji se rozdělovala také individuální ocenění. Nejlepším brankářem turnaje se stal Jan Prosecký z týmu Joga Bonito a nejlepším střelcem se stal Miloš Prášil z týmu VHK.

Výsledky turnaje:

1. místo      Kapesníčci

2. místo      Mix

3. místo      VHK

4. místo      Vosy

Poděkování patří SK Ujčov za organizaci, všem zúčastněným týmům a sponzorům.

Fotografie z turnaje nalezenete zde.


Oslavy 50. výročí založení fotbalového oddílu v Ujčově

Již od roku 1964 chodíme fandit ujčovskému fotbalu. 28. června 2014 proto proběhla oslava 50. výročí založení oddílu kopané SK Ujčov. Na oslavě se sešlo mnoho bývalých i současných členů oddílu, kteří fotbal za Ujčov hráli a hrají. Hlavním programem byla přátelská fotbalová utkání a nechyběl také bohatý doprovodný program.

      Po slavnostním zahájení diváci shlédli utkání žáků z Ujčova proti žákům z Nedvědice, následoval zápas mezi FC Povodí a Olešnicí, dále mezi Ujčovem "A" a Štěpánovem nad Svratkou. Poslední fotbalové utkání slavnostního dne odehrálo mužstvo Ujčov STAŘÍ PÁNI a mužstvo soupeřů bylo složeno z hráčů, kteří působí ve známých českých fotbalových klubech. Mezi zápasy proběhl fotbalový freestyle Petra Karáska, zazpíval pěvecký sbor Labyrint a zpěvačka Jitka Benová. Oslava 50-ti let fotbalu v Ujčově byla zakončena diskotékou.

      Poděkování patřím všem hráčům, divákům za hojnou účast, SK Ujčov za organizaci a všem, kteří se na této akci podíleli.

Ve fotogalerii naleznete několik fotografií.


Hasičská soutěž SHČMS v Ujčově

I přes nepřízeň počasí se v neděli 18. května 2014 konala ve sportovním areálu Ujčov hasičská soutěž SHČMS okrsku Nedvědice. Soutěž byla rozdělena do tří kategorií: muži, ženy a děti. Celkem se zúčastnilo 8 sborů dobrovolných hasičů. V kategorii žen o první místo bojovaly 4 družstva, v kategorii mužů 14 družstev a v kategorii dětí byly pouze 3 družstva. Hasičské klání začalo tradiční štafetou mužů i žen a následoval hasičský útok. Na závěr soutěže se o vítězný pohár utkaly děti.

Výsledky soutěže:

 • kategorie ženy:    1. místo            Sejřek

                                       2. místo            Ujčov

                                       3. místo            Dolní Čepí

 

 • kategorie muži:    1. místo            Sejřek „A“

                                       2. místo            Pernštejn

                                       3. místo            Ujčov „C“

 

 • kategorie děti:     1. místo            Lískovec

                                      2. místo            Pernštejn

                                      3. místo            Nedvědice

Putovní pohár okrskové soutěže v požárním útoku okrsku Nedvědice vyhrál SDH Sejřek.

Poděkování patří všem zúčastněným sborům a SDH Ujčov za organizaci.

Fotografie z této akce naleznete ve fotogalerii.


Pietní shromáždění v Dolním Čepí

8. květen je dnem státního svátku České Republiky, připomínaný jako Den osvobození od fašismu či jako Den vítězství. V tento den si připomínáme konec II. světové války, za který se považuje kapitulace německých vojsk.

      Pietní shromáždění u příležitosti 69. výročí konce II. světové války se konalo ve středu 7. května 2014 u památníku partyzánských skupin Jermak, Jan Kozina a Zarevo v Dolním Čepí. Součástí slavnostního programu bylo položení věnců u památníku, vystoupení dětského souboru Labyrint, hudební doprovod zajistila Bystřická kapela. Se slavnostním projevem vystoupil pan Ing. Karel Pačíska, starosta města Bystřice nad Pernštejnem, pan Ing. Milan Fryčka, předseda OV ČSBS okr. Brno-venkov, a pan Chroust, zástupce Československé obce legionářské.

      Poděkování patří všem zúčastněným a členům SDH Dolní Čepí za technické a organizační zajištění akce.

Několik fotografií z pietního shromáždění naleznete ve fotogalerii.


Pokračování oprav OÚ a KD v Ujčově

Jak již bylo zmíněno v minulém článku, na opravách vnitřních prostor se podílejí dobrovolníci z naší obce. 1. květen 2014 byl dnem, kdy se konala jedna z mnoha brigád.

Do fotogalerie byly přidány nové fotgrafie z této dobrovolné brigády.


Slet čarodějnic v Ujčově

30. duben je dnem, kdy se po celé České Republice dodržuje zvyk pálení ohňů, tzv. pálení čarodějnic.I letošní rok 2014 nebyl výjimkou. V posledních několika letech se v Ujčově také dodržuje tradice průvodu obcí v čarodějnických maskách. Čarodějnice i čarodějové se „prolétli“ obcí a poslední zastávkou jim byl sportovní areál v Ujčově, kde pro ně bylo připraveno občerstvení.

Poděkování za organizaci patří ČSŽ v Ujčově.

Fotografie je možno prohlédnout ve fotogalerii.


Pokračování oprav OÚ a KD v Ujčově

Celý měsíc uběhl od chvíle, kdy byly pořízeny fotografie začínajících oprav budovy OÚ a KD v Ujčově. V té době byla již provedena výměna starých oken za plastová. Nyní se celý objekt od základů zatepluje a opravy se dočkaly také vnitřní prostory kulturního domu. Na opravách vnitřních prostor se podílejí dobrovolníci z naší obce.

Do fotogalerie byly přidány nové fotografie z probíhající opravy.


Oprava OÚ a KD v Ujčově

Projekt, který má název Snížení energetické náročnosti objektu OÚ, KD a hasičské zbrojnice v Ujčově, bude realizován v první polovině roku 2014. Po letech snahy o získání dotace na celkovou rekonstrukci zmíněných objektů bylo v roce 2013 konečně dosaženo cíle. Stavební práce se budou zejména týkat zateplení obvodového pláště, výměny oken a vstupních dveří, zateplení stropů a rekonstrukce vytápění. V záměru je též obnova vnitřních prostorů, především sálu kulturního domu, jejíž financování je nad rámec rozpočtu tohoto projektu.
 
Fotografie z rekonstrukce naleznete ve fotogalerii.

Divadelní představení

Vírští ochotníci pro letošek nastudovali komedii Světáci, která je přepisem  známého stejnojmeného filmu režiséra Zdeňka Podskalského. Divadelní představení se konalo v  KD Ujčov v sobotu 22. února 2014. Herci předvedli herecký výkon na profesionální úrovni, za který byli odměněni bouřlivým potleskem.

Ve fotogalerii naleznete několik fotografií.


Hasičský ples

SDH Ujčov pořádal v sobotu 15. 2. 2014 tradiční hasičský ples. K tanci a poslechu hrála kapela Dalečanka a nechyběla ani bohatá tombola. Níže si můžete prohlédnou pozvánku na tuto akci.

Hasičský ples - pozvánka


Maškarní ples

Pátek 7. února 2014 byl dnem, kdy se obyvatelé Lískovce i okolních vesnic převlékli do masek, protože se v Lískovci konal již tradiční maškarní ples. Ve 20:00 začal rej masek a k vidění toho bylo opravdu mnoho. S příchodem desáté hodiny večerní nastalo slavnostní odmaskování a ocenění nejlepších a nejoriginálnějších masek. Porotou pro vyhodnocování byli návštěvníci, kteří se neoblékli do žádného kostýmu. Po důkladném sečtení všech hlasů se na nejvyšším žebříčku umístili obyvatelé Hoštic, druhé místo obsadila posádka jamajského bobu, třetí příčka patřila přepravní společnosti Kopytem sem, koblihem tam a bramborovou medaili získaly tanečnice z Havaje. Jako každý rok, tak i letos k tanci a poslechu hrála kapela Jásalka.

     Poděkování patří všem sponzorům za dary do tomboly, fotografům za pořízené fotografie a SDH v Lískovci za oraganizaci.

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout zde.


XV. HASIČSKÝ PLES

Sobota 18. ledna 2014 byla dnem, kdy se v Dolním Čepí konal již tradiční hasičský ples. O hudební zábavu se starala Dalečanka a nechyběla ani bohatá tombola. Níže si můžete prohlédnout pozvánku.

 

XV. HASIČSKÝ PLES - pozvánka


Memoriál Jiřího Špičky

Sál kulturního domu v Ujčově byl v sobotu 11. ledna 2014 dějištěm konání II. ročníku Memoriálu Jiřího Špičky - turnaje ve stolním tenisu o pohár starosty obce.

Pavoukem hracího systému turnaje se na nejvyšší příčku probojoval Michal Čada (Ujčov).

Další pořadí:

2. místo: František Mareš (Černvír)

3. místo: Ivan Salák (Tišnov)

4. místo: Petr Bukáček (Ujčov)

5. místo: David Houdek (Nedvědice)

6. místo: Vít Čepička (Ujčov)

7. místo: Pavel Mitáš (Ujčov)

8. místo: Radek Korbář (Bystřice nad Pernštejnem)

Pořadatel turnaje - SDH Ujčov - děkuje všem uvedeným sponzorům této sportovní akce: Autodoprava Loukota, Řeznictví a uzenářství Šutera, Penzion Zubr, Pstruhařství Ujčov, CIME spol. s.r.o., BIOFERM CZ spol. s.r.o., Mikrop Čebín a.s., Zdeněk Loukota, Provit a.s., Martes s.r.o., Vladislav Mitáš, Elektrify s.r.o., Agria Ujčov a.s., Lesník a řezbář Olda.

Zde naleznete fotografie z turnaje: https://www.ujcov.cz/fotogalerie/memorial-jiriho-spicky-2014/


Hody v naší obci v roce 2013

Jako každý rok, tak i letos se v říjnu v naší obci uskutečnily dvoje tradiční hody. Ujčovští slaví třetí říjnovou neděli hody Havlovské, nebo také Císařské, na čtvrtou neděli v říjnu připadají hody v Lískovci.

Po nezbytných organizačních přípravách se již pátek nese v hodovém duchu. Předhodová taneční zábava je „zahřívacím kolem". V sobotu se staví máj a stárci mají za úkol ji uhlídat před ataky omladiny okolních vesnic.

Letošní říjen byl, co počasí se týká, velice příznivý, pro toto období příjemný celodenní sluneční svit zahříval nejen krojovanou chasu, která za doprovodu řízné hudby navštívila od nedělního dopoledne každý dům v obci s pozváním pod máj k soudu berana, kterému byla „přišita" všechna známá provinění místních. Po vynesení ortelu nad zločincem beranem a po již tradičním omilostnění berana se hodové veselí přeneslo do kulturních domů.

Letos byli ve výhodě návštěvníci hodové veselice v Lískovci. Následující pondělí bylo dnem státního svátku, tudíž nejen hodovou atmosféru mohli nasávat plnými doušky.

Je chvályhodné a potěšující, že se tradice konání hodů stále naplňuje. Za udržování a rozvíjení kulturního dědictví našich vesnic patří poděkování členům sborů dobrovolných hasičů obou místních částí obce.


Zde si prohlédněte fotografie z hodů v Ujčově: https://www.ujcov.cz/fotogalerie/hody-v-ujcove-2013/

Zde si prohlédněte fotografie z hodů v Lískovci: https://www.ujcov.cz/fotogalerie/hody-v-liskovci-2013/


Oslavy k výročí 650 roků první dochované písemné zmínky o Ujčovu spojené se srazem rodáků 2010

Obec Ujčov uspořádala dne 10. 7. a 11.7.2010 oslavy k výročí 650 roků první dochované písemné zmínky o Ujčovu spojené se srazem rodáků. Na návštěvníky, rodáky a pozvané hosty čekal v sobotu odpoledne horký a slunečný den.

Ve 13 30 zahájil oslavy moderátor Miroslav Mitáš a přivítal zúčastněné. Poté následovala slavnostní mše svatá sloužená za všechny živé i zemřelé občany Ujčova a přítomné návštěvníky.

Po bohoslužbě pohovořil o významu tradic a historie Jiří Šmíd, pozdravný proslov pronesl starosta Bystřice n.P. Karel Pačíska a starosta obce Ujčov pan Vladislav Mitáš, který přečetl i dopis rodáka až z Austrálie.

Následně bylo přistoupeno k hlavnímu a významnému aktu, svěcení symbolů, praporů a znaku, obce Ujčov propůjčené parlamentem ČR. Symboly byly posvěceny přítomným knězem z Brna.

Dalším neméně důležitým bodem programu byl křest knihy „Obec Ujčov 650 let“, kterou sestavil ujčovský rodák PhDr. Ivan Štarha. Je v ní obsažena historie od prvních písemných zmínek o Ujčovu, skutečnosti o Ujčovu, Horním a Dolním Čepí, Lískovci a Kovářové od vzniku společné rychty r. 1689. O knize pohovořila Dr. Smutná, ředitelka Zemského archivu Brno. Ke svému dílu se vyjádřil i autor, kde vyzdvihl svůj vztah k rodné obci, a poděkoval vedení obce za dobrou spolupráci při sestavování knihy.

Vlastní křest provedl starosta obce Ujčov Vl. Mitáš se starostou Bystřice n. P. Ing. Pačískou. Celý tento akt proběhl ve slavnostní náladě a je třeba ocenit ukázněnost všech přítomných vzhledem k úmornému horku, především pak přítomného kněze a jáhna Ladislava Kince při slavnostní mši, a také všech hostů, kterým se do tváří opíralo sluníčko jak z nebe tak odrazem od bíle prostřených stolů. Asi to všichni ve zdraví přežili, protože po slavnostních úvodech se rozběhla veselá zábava při poslechu hudby „Bystřická kapela“ a mnozí zůstali i na večerní taneční výlet s hudbou Boršičanka.

V neděli, ve stejně krásném a horkém dnu, pokračoval připravený program. K památníku padlých byl položen vzpomínkový věnec, občané měli možnost navštívit kapli sv. Františka v Ujčově i kostel sv. Václava na D. Čepí. V sobotu i v neděli byla hojně navštívena hasičská zbrojnice a výstava fotografií v KD, kde si všichni připomněli rodinné příslušníky i známé, jak je zachytil objektiv před mnoha léty. Vlastní zábavné odpoledne probíhalo ve sportovním areálu, kde proběhla soutěž pro děti s ČRo Brno, vystoupil soubor dětí „Borověnka“, pěvecký soubor „Labyrint“ a další.

K poslechu a zábavě zahrálo a zazpívalo jarmareční hudební těleso „Nešlapeto“ a následovala pozorně sledovaná šermířská pohádka v podání skupiny historického šermu „Rytířů Země zubra“.

A to už i sluníčko padalo za hradbu lesa a následovalo dvouhodinové vystoupení hudební skupiny „Katapult“ s protagonistou Oldou Říhou. Tím skončil dle vyjádření návštěvníků velice úspěšný dvoudenní maratón setkání, oslav a zábavy. Takže někdy příště se všichni těší nashledanou.

Závěrem je možno jenom poděkovat všem návštěvníkům za účast a organizátorům za veliké pracovní vypětí. Každá taková akce je náročná, ale když se povede, přináší velké uspokojení a přispěje ke zlepšení vztahů mezi spoluobčany.  Vždyť  poznávání minulosti předků a plodná spolupráce v současnosti prohlubuje náš vztah k místům, které jsou našim domovem
                                                                                                                                                                               J.Š.

Fotografie pana Ing. Jaroslava Štarhy naleznete zde.